Skocz do zawartości

ZAKŁADANIE AKWARIUM OD PODSTAW


benusixx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam. jestem zupełnie zielony w akwarystyce. wędkuję od 4 roku życia , a teraz mam 18 lat, więc nad wodą spędziłem 14 lat :) . to moje hobby. ostatnio trafiłem w internecie na filmiki ze szczupakami, okoniami w akwarium. zafascynowało mnie to :D buszuję w internecie cały dzień i czytam . a więc moim marzeniem było by hodowanie 1 lub 2 małych okonków :) widziałem dzisiaj w rzece malutkie okonki, po około 3-4 cm :) od takich chciałbym zacząć. ale kompletnie nie wiem od czego zacząć i jak się do tego zabrać :( może ktoś ma już takie akwarium z okonkami albo coś w podobie i mógłby się podzielić doświadczeniem lub coś podpowiedzieć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś wędkarzem, to powinieneś wiedzieć że wymiar ochronny okonia został podniesiony w tym roku do 18 cm.

Jeżeli nie chcesz łamać "Regulaminu amatorskiego połowu ryb", to ewentualnie tej wielkości okonia możesz mieć w akwarium, ale to już musiałby być niemały zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, doskonale wiem że okoń ma wymiar ochronny, ale pozyskam go z prywatnego zbiornika a nie z rzek PZW . chcę też podkreślić, że nie będę go trzymał do niewiadomo jakich rozmiarów, pewnie gdy podrośnie to zwróce mu wolność i jakieś kolejne rybki będą :)

 

Michał84:Zdania zaczynamy z wielkiej litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale młode okonie pływają w grupie. Niejednokrotnie widziałem jak młode okonie uciekają po kilka sztuk gdy łaziłem po rzekach. Jedna sztuka o długości 3 cm.? Nie bardzo to widzę.

Cieszę się że ktoś się interesuje polskim biotopem. Ale okoń to nie najlepsza ryba do akwarium. Ryba ta dorasta do 68 cm. To trzeba z minimum tys. litrów dla niej. Zastanów się może nad jazgarzem. Mniejsza, łagodniejsza i podobna do okonia. Dorasta do 25 cm. więc 450l byłoby dobre dla niego. Do tego może jakieś ukleje, na dno małże oraz ślimaki i już masz Polaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe . Okonek już chwycony . Ma 3cm. . 8-) Teraz muszę ogarnąć jakieś szkło :D:D

Młode okonki są dosyć delikatne i trzeba mieć to na uwadze planując transportowanie ich do akwarium. Bez odpowiedniej aklimatyzacji nie daje im dużej szansy na przeżycie zwłaszcza, że różnica temperatury może być znaczna. Ja przy okoniach prócz dobrej filtracji dałbym dodatkowo napowietrzanie, by miały odpowiednio natlenioną wodę. Przy temperaturach jakie latem panują w domowych akwariach to napewno nie zaszkodzi. Jazgarze też ciekawe i do tego dużo mniejsze. Myśle, że w 200l można pokusić się o 2-3 sztuki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak...Ponieważ okoń to polska ryba i każdy widział jej środowisko życia to odrazu basen potrzeba? :)

Pawiookie też w naturze nie mieszkają w akwariach :)

 

Po pierwsze, nikt w Polsce nie hoduje pawic F0, ryb wziętych prosto ze środowiska naturalnego, albo przynajmniej mi o tym nic nie wiadomo.

Po drugie, im ryba bliższa formie naturalnej, tym większego zbiornika potrzebuje. Dlatego też dla bojownika który jest całkiem sporą rybą, a hodowany selektywnie od ponad 100 lat wystarcza 25l, a całkiem świeżo odkrytej galaxy bym tam mimo wszystko nie wpakował, choć jest dużo mniejsza od bojka.

Zresztą dla tych pawic i 450l mało. A nawet gdyby patrząc pod kątem o którym piszesz, szczerze wątpię że kolega postawi 600l pod okonie.

 

Hodowla stała, nie okresowa aż podrosną i do rzeki nie wchodzi w grę. Może tego szalenie nie popieram, ale szczególnie dawniej sporo osób tak robiło i jest to jakieś rozwiązanie.

Hehe . Okonek już chwycony . Ma 3cm. . 8-) Teraz muszę ogarnąć jakieś szkło :D:D

No, bardzo mądrze.

Najpierw ryba, później pomyślisz nad baniakiem, a odpowiedzi zignoruj całkiem.

O cyklu azotowym kolega słyszał? Wpuszczenie dzikiej ryby, do świeżego akwarium, skończy się jej rychłym zgonem. Tak samo jak przynajmniej dwa tygodnie w wiadrze, podczas gdy nitryfikacja w baniaku będzie się rozkręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś fajne akwarium z rybami naszych wód - pomysł bardzo ciekawy i do zrealizowania - ale zbiornik musi być duży 300l minimum - to podstawa - i filtracja naprawdę duża - okonie to drapieżniki więc azotanów będzie moc - musiałbyś trochę poczytać na ten temat - poszukać informacji na temat budowy takiego zbiornika . Z praktyki wiesz zapewne że ryby te lubią wodę bieżącą , dobrze natlenioną , nurt i zaciszne miejsca - to wszystko należałoby im zbudować. W każdym razie pomysł mnie się bardzo podoba i można z powodzeniem do takiego projektu się przymierzyć. Oczywiście najpierw zbiornik - potem cała reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś fajne akwarium z rybami naszych wód - pomysł bardzo ciekawy i do zrealizowania - ale zbiornik musi być duży 300l minimum

W zbiorniku wymiarowym 112l można trzymać cierniki lub cierniczki.

W zbiorniku wymiarowym 200l można trzymać różanki oraz słonecznice.

W zbiorniku wymiarowym 240l można trzymać strzeble potokowe, piekielnice, kozę, głowacze.

 

Z praktyki wiesz zapewne że ryby te lubią wodę bieżącą , dobrze natlenioną , nurt i zaciszne miejsca - to wszystko należałoby im zbudować

Przecież nie wszystkie ryby żyją w rzekach. Okonie występują też w jeziorach. Nawet w Bałtyku pływają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe okonek śmiga we wiadereczku :) złowiłem go na wędkę, mogłem jeszcze złowić kilka ale nie udało mi się ich zaciąć :P . Co do jazgarzy to u nas każdy jak złowi to wyrzuca w krzaki... . Ale dziwne jest dla mnie to,że okonie i jazgarze nie biorą na białego robaka, tylko na glizdę. Nigdy nie miałem akwarium, a więc dużo można tych urządzeń natleniających lub filtrujących zamontować? :D A o cyklu azotowym od tygodnia czytam i wiem już coś na ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się uparłeś i Cie nie przekonam, to tego wypuść do rzeki. Tak jak pisałem, zanim akwarium dojrzeje, to on padnie w wiadrze [tam cykl nitro też działa], a w niedojrzałym akwarium też zostać nie może. Sytuacja bez wyjścia w tym momencie. Załóż baniak, filtr - kubełkowy do dużego akwarium, dwa-trzy tygodnie i dopiero można tam dziką rybę wrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wiadereczko z dziurkami i zaniosłem je do pobliskiego strumyku i uwiązałem i sobie dryfuje we wiadereczku w strumyczku, już kiedyś tak karasie na żywca trzymałem :)woda bierząca jest na tą chwilę :) skręciłem nogę ostatnio więc kasa z odszkodowania leci na akwarium :D jak to mówią, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :)

 

 

A więc może mi ktoś jednoznacznie napisać, co oprócz akwarium mam zakupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jazgarzy to u nas każdy jak złowi to wyrzuca w krzaki... .

Jest się czym chwalić.. Dżownice to rarytasik dla większości ryb i jeśli tylko są w stanie wciągnąć je do pyska zazwyczaj nie przepuszczają okazji natomiast larwy much nie są, aż tak chętnie jedzone.

Ja się nie chwalę tylko żalę, bo szkoda rybki... Ostatnio widziałem z 40 sztuk w krzakach jak chodziłem za szczupakiem... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złowiłem go na wędkę, mogłem jeszcze złowić kilka ale nie udało mi się ich zaciąć :P

Podobno ryby, które zostały złowione na wędkę i umieszczone w akwarium to przeżywa jakieś 30%.

Polecam Ci jednak dalej jazgarze. Akwarium 450l można kupić za 400 zł, oświetlenie nie zbyt duże, filtr jak już Atreyu powiedział. Korzenie i rośliny można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o 2 okonkach i może jakiś jazgarz... . Tak czy inaczej to nie będe trzymał okonia który już duży urośnie, wypuszcze go a w to miejsce małego wpuszczę :)

 

A co do łowienia na wędkę to nie mam pojęcia jak inaczej łowić, nie mam podrywki ani nic takiego , kiedyś próbowałem taką siątką na komary łowić drobnicę ale nic się nie udawało.. nie mam pojęcia jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...