Skocz do zawartości

pomoc w wyborze obsady - 112L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;) mam w planach powiększenie swojego akwarium do 112L .Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej obsady z poniższych gatunków :

-neon czerwony x 10

-neon czarny x 10

-zbrojnik niebieski x 1

-brzanka Denisona x 6

-mały harem sumika szklistego

-kirysek panda x6

-otosek x3

-kosiarka x3

i do wyboru : Prętnik karłowaty x 4, gurami księżycowe albo dwuplamiste lub tęczanka neonowa

Z góty zaznaczam ze gatunki ,ktróre wypisalam to propozycje do wyboru ..Najbardziej zalezalo by mi na brzance , sumiku szklistym połączeniu neonów czarnych i czerw. oraz jednego z 3 ostatnich gatunków . Co myślicie na ten temat .? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ;) mam w planach powiększenie swojego akwarium do 112L .Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej obsady z poniższych gatunków :

-neon czerwony x 10

-neon czarny x 10

-zbrojnik niebieski x 1

-brzanka Denisona x 6

-mały harem sumika szklistego

-kirysek panda x6

-otosek x3

-kosiarka x3

i do wyboru : Prętnik karłowaty x 4, gurami księżycowe albo dwuplamiste lub tęczanka neonowa

Z góty zaznaczam ze gatunki ,ktróre wypisalam to propozycje do wyboru ..Najbardziej zalezalo by mi na brzance , sumiku szklistym połączeniu neonów czarnych i czerw. oraz jednego z 3 ostatnich gatunków . Co myślicie na ten temat .? ;)

Wybierz jedną ławicę, bo ładniej to wygląda. Brzanka od razu odpada, chyba, że chcesz tylko akwarium z nimi.

 

Michał84:Zdania zaczynamy z wielkiej litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź ;)Czy to znaczy , ze brzanka nie nadaje się do akwa mieszanych .? Kiedyś widziałam w sklepie takie połączenie wlasnie tej brzanki ,sumika szklistego ,ławicy neonów i oprócz tego na dnie kiryski i jeszcze parę małych rybek (nie przeszkadzały sobie) co prawda w dużo większym akwa(ok.300L)

A co powiecie na takie połączenie :

-ok 15 x neon czerwony

-zbrojnik niebieski x1

-sumik szklisty (harem)

-prętnik karłowaty albo tęczanka neonowa x 4/5

-i ze 3/4 brzanki Denis.

(Nie wiem dlaczego , ale zauroczyla mnie ta rybka ,lecz nie chce mieć tylko jednego gat. w akwa ) ;)

 

Edit:

 

Może ewentualnie macie jakieś inne propozycje rybek. Jakieś sprawdzone, ładnie wyglądające połączenia do tego litrażu ?:)

 

Michał84:Edytuj posty i pisz poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-ok 15 x neon czerwony - może zostać ewentualnie możesz dać neony innesa, czarne lub miedziki

-zbrojnik niebieski x1 - może być

-sumik szklisty (harem) - ryba stadna, a 2 stada w 1 akwarium nie wyglądają ładnie pozatym nie jestem zwolennikiem mieszania kontynentów

-i ze 3/4 brzanki Denis ja bym sobie je odpuścił, to może być ryzykowne połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kosiarki za małe akwarium.

Otoski są stadne minimum 6.

3 gatunki na dnie to za dużo dałabym zbrojnika plus kiryski.

Tęczanka też odpada.

 

Zostałabym przy obsadzie:

 

15 x neon czerwony, lub 10x neon czarny

1+2 Harem prętnika karłowatego

6 x Kiryski albo otoski

1+1 zbrojnik niebieski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zdecydować się na coś w kierunku rybek azjatyckich np.

-6x brzanka denisona

-6x sumik szklisty

-5x prętnik karłowaty (tylko nie wiem w jakiej kombinacji )

-oprócz tego zbrojnik, kiryski i neonki ( bo już je mam w swojej obsadzie. Jeśli nie neony to może zaproponujcie jakieś inne , efektywne stadko z tych części świata )

-moze jeszcze ramirezy (1+1) jednak chyba nie pasują do pozostałych

 

Oprócz tego korzystając z okazji chciała bym zapytać bardziej doświadczonych akwarystów co do sprzętu i nawożenia do tego litrażu

- jaki filtr i o jakiej mocy (wew. czy zew itp )

-grzałka (moc)

-czy musze dokupywać butle co2

-oświetlenie (jakie najodpowiedniejsze) ;)

 

Jeśli popełniłam błąd zadając ostatnie pytanie to można usunąć post ;) Z góry dziękuje za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zdecydować się na coś w kierunku rybek azjatyckich np.

-6x brzanka denisona

-6x sumik szklisty

-5x prętnik karłowaty (tylko nie wiem w jakiej kombinacji )

-oprócz tego zbrojnik, kiryski i neonki ( bo już je mam w swojej obsadzie. Jeśli nie neony to może zaproponujcie jakieś inne , efektywne stadko z tych części świata )

-moze jeszcze ramirezy (1+1) jednak chyba nie pasują do pozostałych

 

Oprócz tego korzystając z okazji chciała bym zapytać bardziej doświadczonych akwarystów co do sprzętu i nawożenia do tego litrażu

- jaki filtr i o jakiej mocy (wew. czy zew itp )

-grzałka (moc)

-czy musze dokupywać butle co2

-oświetlenie (jakie najodpowiedniejsze) ;)

 

Jeśli popełniłam błąd zadając ostatnie pytanie to można usunąć post ;) Z góry dziękuje za pomoc ;)

filtr - polecam jakiś kubełek - JBL E901 lub unimax 250 (lub inny o podobnych wydajnościach) a jeśli budżet ograniczony to jakąś kaskadę

grzałka - mam 112l akwa i grzałkę 100W - wg mnie daje radę

butla co2 jest ściśle powiązana z oświetleniem - przyjęło się że do poziomu 0,5W/l butla nie jest wymagana, po przekroczeniu tego wskaźnika butla konieczna - w innym wypadku jest ryzyko wysypu glonów. Ja w swoim 112 litrowym baniaku mam 2x24W i dozuję co2 z reaktora opartego na kwasku cytrynowym i sodzie. Szału nie ma ale też i roślinki mam słabo i średniowymagające. Właśnie dobór roślin powinien warunkować jakie i ile światła oraz co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie brzanki Denisona. One dorastają do 15 cm i są żwawe, a w akwarium o długości 80 cm to się nawet nie będą miały gdzie rozpędzić. Zbiornik o długości 120-150 cm to minimum dla tych ryb. Poza tym przynajmniej z 8-10 sztuk by się zdało żeby ich było. Szkoda je kisić w setce. Gratuluje wiedzy znawcom tematu, którzy doradzają tą brzankę do obsady 112l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zdecydować się na coś w kierunku rybek azjatyckich np.

-6x brzanka denisona

-6x sumik szklisty

-5x prętnik karłowaty (tylko nie wiem w jakiej kombinacji )

-oprócz tego zbrojnik, kiryski i neonki ( bo już je mam w swojej obsadzie. Jeśli nie neony to może zaproponujcie jakieś inne , efektywne stadko z tych części świata )

-moze jeszcze ramirezy (1+1) jednak chyba nie pasują do pozostałych

 

Brzanka nie,

Sumik też nie.

Do 112 l to albo prętniki albo ramirezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , ale przecież nie mam zamiaru trzymać ich w tym akwarium całe życie . Za jakieś 2-3 lata przenoszę się a co się z tym wiążę będę chciała nabić większe akwa. Czy w takim wypadku też nie mogę ich trzymać przez ten okres w 112L? Jeśli nie to jakie rybki pasują do prętnika i ramirezy .? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się:

Czy np. neon innessa połączy się w ławice z neonem czarnym ?

Ja standardowo bym dał:

-10-15 neon ( zielony lub czarny albo większy innessa )

-prętnik albo gurami albo pielęgnica ramireza 1+1 (oczywiście gurami jakieś mniejsze choć nie wiem czy się nada)

-zbrojnik niebieski - 1+1

-6 otosków lub 6 kirysków ( jakichś mniejszych )

 

Według mnie to jest standardowa i dosyć łatwa w znalezieniu w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o prętnika to czy 2samce + 3 samice na ten litraż mogą być ? Chyba jednak zdecyduje się na bardziej tradycyjną obsadę

ramirezy ,pretniki . Ale może przychodzi wam do głowy jakaś inna , kolorowa , ładnie wyglądająca z tymi dwoma ... Z góry dzieki za odp. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne bystrzyki, zwinniki i inne rybki które nie są tego samego gatunku nie stworzą normalnej ławicy.

Ok dzięki. A kiedyś widziałem wspólne zdjęcia różnych neonów w jednej ławicy.Ech ten fotomontaż :lol:

Żaden fotomontaż,sam widziałem ławicę zmieszaną neonów czerwonych z inessa,tyle tylko że z czarnymi raczej się nie połączy w ławicę,bo o ile jest wiele gatunków neonków blisko spokrewnionych ze sobą,to neon czarny,to nie neon :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...