Skocz do zawartości

Ikra skalara!! co robic?


fiwus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj mogę się nazwać najszczęśliwszym akwarystą pod słońcem, dlaczego? dlatego, że dziś moje skalary złożyły ikrę, przy tej okazji mam kilka pytań, gdyż jako żółtodziób w tym temacie mam wątpliwości. Proszę o pomoc doświadczonych w rozmnażaniu skalarów akwarystów:

 

- czy zostawić ikrę w akwarium ogólnym (obsada 4x skalar (w tym jedna para), 5Xkirysek, 2x zbrojnik, 5x gupik, 2x kakadu, 4x molinezja BM)

- jak często dobrana para składać będzie ikrę?

- w chwili obecnej parka bardzo broni ikry i się nią zajmuje, czy tak będzie do wyklucia larw? i po po wykluciu?

- czy można w tym czasie stosować nawozy dla roślin?

- po wykluciu wyławiać larwy, czy zostawić w akwarium ogólnym?

- czym karmić narybek?

 

Na pierwszy raz nie zależy mi na wychowaniu 200 skalarów, jednak chciałbym chociaż kilka :)

(Akwarium 140L, dość mocno obsadzone roślinami)

Oto zdjęcie podczas tarła mojej pary:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium ogólnym raczej nie dochowasz się maleństw.

Najpewniej to sami rodzice je zjedzą. U mnie obie dobrane pary tak robią - czekają aż larwy się wyklują (pilnując ich przed innymi rybami) a później chlast do dzioba ;-)

 

Jeżeli masz pewność, że ikra jest zapłodniona to odetnij tego liścia i przełóż do innego (pustego, ale "zazbrojonego") akwarium.

Oświetlenie jest zbędne, ale ważne jest napowietrzanie.

Jeżeli filtr może wciągnąć narybek to zabezpiecz go tak, aby do tego nie doszło.

Przygotuj sobie też odpowiedni pokarm dla narybku.

 

A jak często dobrana para podchodzi do tarła? U mnie co 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj mogę się nazwać najszczęśliwszym akwarystą pod słońcem, dlaczego? dlatego, że dziś moje skalary złożyły ikrę,

Gratuluje ;) .

- czy zostawić ikrę w akwarium ogólnym (obsada 4x skalar (w tym jedna para), 5Xkirysek, 2x zbrojnik, 5x gupik, 2x kakadu, 4x molinezja BM)

Hmm... Jeśli to ich pierwsza ikra to po prostu ją zostaw w akwarium. Daj rodzicom się "nauczyć" jak wychowywać małe.

- jak często dobrana para składać będzie ikrę?

Zależy od warunków. Mniej więcej co 2 tygodnie.

- w chwili obecnej parka bardzo broni ikry i się nią zajmuje, czy tak będzie do wyklucia larw? i po po wykluciu?

Prawdopodobnie tak, choć mogą w nocy zjeść ikrę lub inna ryba może się zainteresować ikrą.

- czy można w tym czasie stosować nawozy dla roślin?

Raczej tak.

- po wykluciu wyławiać larwy, czy zostawić w akwarium ogólnym?

Jeśli masz drugie akwarium to dobrze żebyś przeniósł choć dobrze by było żeby rodzice sami zaopiekwali się małymi.

- czym karmić narybek?

Przez pierwszy tydzień nie musisz karmić, potem możesz zacząć podawać zółtko jajek.

 

Jeśli to pierwsza ikra to radziłbym Ci obserwować co się dzieje. Następnym razem możesz zacząć "interweniować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...