Skocz do zawartości

Wasze spostrzeżenia odnośnie karmienia narybku żyworódek


fiwus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Wiele osób poprzez gg pisze do mnie odnośnie karmienia narybku różnych gatunków żyworódek: od gupików po molinezje i mieczyki.

Postanowiłem założyć temat, w którym wszyscy, którzy mają za sobą odchowane mioty młodych, aby dzielili się swoimi spostrzeżeniami przy karmieniu.

 

Osobiście polecam w pierwszych fazach rozwoju pokarmy płatkowane (drobno roztarte) oraz po ok. 2 tygodniach pokarm tropicala - cichlid color , aby narybek ładnie się wybarwił, później mrożona artemia.

 

A jak Wy prowadzicie catering swoich młodych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałam specjalny pokarm dla narybku, taki pyłek, który można kupić w niemal każdym zoologicznym. Jednak narybek żyworódek nie jest specjalnie mały, więc pokruszone drobno płatki też spełniają swoją rolę. Gdy miałam żyworódki roślinożerne, starałam się mieszać płatki roślinne z tymi normalnymi, a gdy trochę podrosły dawałam płatki na wybarwienie z witaminami. Ogólnie zauważyłam, że warto czasami do kotnika jeśli jest w akwarium włożyć żywą roślinkę, np. kabombę. Maluchy lubią się w niej chować i ją podskubywać. Ugotowane żółtko jajka też się sprawdza, moje rybki je uwielbiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mama Platki i postępuję tak jak Bobix.

Z obserwacji: Na początku zjadają jakieś drobinki znalezione (pokarm płatkowany, granulowany, liofilizowany) po osiągnięciu ok 1 cm zjadają już żywe i mrożone szklarki, mrożoną artemię. Czasem to wygląda śmiesznie jak ryba zjada robaczka tak długiego jak ona sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak już oddzielam młode to po 3-4 dniach zaczynam karmić drobno roztartym pokarmem (rozcieram go w pył). Gdy rybcie mają już tydzień zaczynam podawać wodzień i tak na przemian z płatkami i suchym. ;) Czasem maluchy skubną glona i takie tam tabletki dla ryb dennych itp. Niedługo zacznę karmić innym żywym pokarmem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

moje karmienie

I maleńkie świeżo urodzone - mikrovit vegetable - pyłek

II po dwóch tygodniach - drobno roztarta w młynku do cukru pudru karma wybarwiająca

III na 2 miesiąc - karma wybarwiająca w tabletkach

IV na 5 miesiąc -zwykła karma dla rybek żyworodnych...

DALEJ LECISZ JAK CHCESZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku należy jak najbardziej urozmaicać pokarm. Do ukończenia 1 tygodnia życia moje żyworódki dostają Microvit Hi Protein oraz Fikari First Bites. Potem stopniowo dodaję pokarmy mrożone (na początek moina, cyklop, jaja krabów, czerwony morski plankton, ikra, kończąc na wodzieniu, artemii, ochotce, szpinaku). Ochotkę podaję od ok. 3 tygodnia życia, początkowo skrobię zamrożoną kosteczkę skalpelem, żeby uzyskać niewielkie kawełeczki ochotki dostosowane do pyszczka. W między czasie maluchy dostają skruszone płatki/granulaty dla innych ryb. (ja mam Tetra Guppy, Tetra Pro Color - na wybarwienie, Tropical Supervit, liofilizowaną ochotkę z Tropicala i płatki Spirulinowe). Żółtka jaja nie podaję, gdyż bardzo zanieczyszcza ono wodę. Polecam także domowy pokarm dla rybek, przypomina on sposobem robienia i wyglądem lane kluski. Mój przepis: w kubeczku zmiksować jedno jajko z dwiema łyżeczkami mąki (można dodać skruszony pokarm, witaminy, dafnię, odrobinę słodkiej papryki, która ma wpływ na wybarwianie). Taką mieszankę wlemy do gotującej się nieosolonej wody, gotujemy ok. 3 min, odczedzamy, można przecisnąć przez sitko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dieta moich gupików:

1. Tetra Min Baby

2. Drobno roztarty gammarus

3. Rozkruszone pastylki/wafle Tetra Wafer Mix ze spiruliną (dopiero gdy maluchy są już nieco większe)

4. Wodzień

5. Od święta kawałek banana nadziany na patyczek do szaszłyka :P Ledwo zdążę wsadzić go do wody a już pokrywają go rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się niechcący dorobiłam już 2 małych endlerków- u mnie dostają czasami żółtko jajka, normalne rozdrobnione płatki- tetra san na wybarwienie, czasami wszystkim rybom wrzucam rozdrobnionego kiełża (suszony).

Małych nie oddzielam- może narybek endlera jest większy, ale nikt ich nie zaczepia, więc pływają normalnie ze wszystkimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja karmie rybki płatkami, tabletkami, granulatem, z firmy tropical i młodych nie karmie to co znajda to zjadają. Jedynie prętniaki karłowate karmie drobnymi płatkami tropical, bio-vit, ichio-vit i tabletkami vitabin który przyklejam do szyby i pokarm sam się uwalnia narybek podpływa i czy zjada pokarm.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Ja mam taki problem że nie wiem nawet co to za tyci narybek. jedna wygląda mi na otoska9strasznie lubią siedzieć na liściach), bo na gupika to trochę za małe. Drugie rybki są prawie białe. Być może Kiryski albinosy. Kiryski powinny sobie poradzić, ale nie wiem co zrobić jezeli to otosek? Daję glonojadom tabletki ze Spiruliną i część rozpuszcza się bo nie dojadają. Mam porośniętego Nurzańca glonami,więc jeżeli to Otoski to z głodu na razie nie umrą?

http://img6.imageshack.us/img6/9104/s7003066.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/1572/s7003075a.jpg

poradźcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Wybacz, ale od samego początku, gdy tylko zapoznałem się z tym gatunkiem, mam problemy z pisaniem o gupikach...Mowie o nich normalnie gupiki, a gdy przyjdzie coś napisać do od razu automatycznie na klawiaturze wystukuje mi się "głupiki" :D Staram sie unikać tego błedu, i dzieki za poprawienie mnie.. ;)

 

Wiem, że żółtko brudzi wodę, ale jak czasami podmienię im kilka procent wody, to nie jest źle, choć ostatnio urodziło mi się z 60 małych i jedzą tylko tropicala i jak na razie nie są głodne.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli narybek to węgorki micro i artemia i nic tego nie zastąpi pozostałe sztuczne pokarmy to tylko uzupełniacze.

Również wychodzę z założenia, że najlepsze jedzonko to żywe - reszta to balast. Ale zatrzymując się przy tym co piszesz... węgorki micro - jak uzyskujesz?. Rozumiem że hodujesz je sam ?

 

 

Staraj się pisać poprawnie .

Gagatek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...