Skocz do zawartości

Klejenie akwarium.


Remo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Sklejanie akwariów to częsta i popularna praktyka. Sam mam kilka takich zbiorników.

Jednak szyby z okien się do tego celu raczej nie nadają, a przynajmniej nic dużego nie skleisz.

Są one bardzo cienkie i zbiorniki z nich mogą mieć kilka do kilkunastu litrów.

Chyba, że są to jakieś grubsze okna (a właściwie szyby w oknach)?

 

edit: Grubość szyby w zależności od wielkości można tutaj znaleźć:

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... -id13.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powinno być klejone ze szkła float. Jest ono bardziej wytrzymałe i ma odpowiednią przejrzystość. Grubość tego szkła zależy od zbiornika jaki chcesz wykonać. W linku od Admina masz podane te grubości w tabelce. Akwarium kleisz tylko i wyłącznie silikonem akwarystycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peknie czy nie? :D

 

jesli bedzie mialo sie rozszczelnic to sie rozszczelni. gdy zacznie sie rozszczelniac to sie nic nie zrobi. ja mialem tak ze woda byla w akwa kilka dni i nic nie bylo. po 2 tygodniach po zalaniu akwa sie rozszczelnilo. na szczescie rybki uratowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Niby lepiej kupić bo masz pewność że będzie ok. Ale w mojej sytuacji wolałem zrobić sam ze względu na niestandardową ilość miejsca . znalazłem kółko szklarskie kupiłem silikon (akwarystyczny) i zrobiłem tak jak chciałem. Obecnie mam 5 akwariów zrobionych własnoręcznie z czego największe ma 80l a najmniejsze 5l, do tego w każdym jest pokrywa własnej roboty z paneli plastikowych, obklejona folią dekoracyjną dzięki czemu wszystko wygląda estetycznie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Z reguły lepiej kupić gotowe akwarium i nie bawić się w klejenie. Czasami niestety nie ma innego wyjścia, mamy mało miejsca, nietypowe wymiary itp. Zbiorniki klejone mogą przeciekać , co może się zdarzyć także kupionym.Powiecie : kupione pewniejsze ! W sumie i tak i nie ;) Zależy jak bardzo się przyłożymy do klejenia oraz jakie szyby zastosujemy ;) . Dając grubsze możemy mieć akwarium pewniejsze niż sklepowe .Natomiast bawiąc się w jakieś okienny szybki , pomyślmy od razu o ubezpieczeniu mieszkania :mrgreen: . Nie porywajcie się od razu na zbiorniki 100l , klejenie nie jest takie łatwe jak się wydaje ;) . Ja swoje 350 miałem klejone . Znajomy jest szklarzem , więc robiłem zbiornik u niego . Byłem przy całej pracy obecny , przy cięciu szkła, szlifowaniu krawędzi , odtłuszczaniu i wreszcie klejeniu . To naprawdę nie jest takie proste jak się może wydawać ;) . Klejenie mojego zbiornika wyszło dlatego ,że mam nietypowy wymiar akwarium (160x42x50).Grubość szyb to 10 mm , chociaż tabele mówiły że mogą być cieńsze i nie będzie problemu . 10 mm jest dlatego ,że różnica w cenie tafli szkła była minimalną, więc zdecydowałem się dać grubsze . Zbiornik stoi już powoli 3 lata i nic się nie dzieje, jestem bardzo zadowolony z wykonania.Spostrzeżenia : jeżeli macie pewnego szklarza, który wie co się z czym je,kleił już akwaria, ma dostęp do innego szkła aniżeli tylko do 4mm okiennych , to można pomyśleć o sklejaniu akwarium. Jeżeli natomiast macie jakiekolwiek , najmniejsze wątpliwości to lepiej nie zaczynać . Co do silikonu to zostało już powiedziane: TYLKO I WYŁĄCZNIE AKWARYSTYCZNY !!! Kosztuje niewiele więcej niż zwykły , więc nie wiem po co ryzykować zatruciem rybek oraz postami "bo rybki mi padają, dlaczego ..?" :D;) . Jeżeli ktoś jest zainteresowany klejeniem akwarium to polecam , tą stronkę :

 

http://thewald.pl/

 

Bardzo prosto i zrozumiale jest tam wszystko opisane . Poczytajcie a potem mierzcie siły na zamiary ;) . Powodzenia :mrgreen:

 

 

 

Ps : uuuu............troszkę odgrzany temat :D dopiero teraz to zaważyłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja powiem szczerze że nie zdecydowałby, się sam na klejenie "smoka" kilkuset litrowego.

 

kiedyś chciałem postawić nietypowe 125 l (50*50*50) i zamiast samemu zalewać sąsiadów poszukałem na necie i znalazłem mnóstwo firm zajmujących sie klejeniem akwa na wymiar

 

cena płci się "od litra" i w zależności z jakiego szkła -> to co ahaed pisał -> lepiej dopłacić i wziąć grubsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Kolega szklarz zamawiał dla mnie całą taflę szkła na mój zbiornik . Nie pamiętam dokładnie już cen ale wychodziło to jakoś ok.180 pln za szkło 8mm i ok.200 za szkło 10 mm . Różnica więc była niewielka . Mówię o tafli szkła po cenach hurtowych, nie wiem jak dziś to wygląda cenowo . Jedyny problem to taki , że nie każdy szklarz potnie i przeszlifuje szkło 8-10 mm ;) . Ale gdybym miał kleić następny zbiornik , to też dopłaciłbym do grubszego szkła . Lubię spać spokojnie :D . Oczywiście mówimy o zbiornikach klejonych samodzielnie lub przez kogoś kto nie zajmuje się tym na co dzień ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...