Skocz do zawartości

chlodzenie akwarium. domowe i fachowe sposoby


pyszu18
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry pomysł. Ale energochłonny i hałaśliwy. Taki agregat lodówkowy pobiera 150-200W. Ja bym użył samochodowej nagrzewnicy (np http://allegro.pl/item863609992_nagrzewnica_golf_ii_iii_audi_seat_vw_nowa.html), kilkuwatowej pompki oraz ewentualnie komputerowy wentylatorek do wymuszonego ruchu powietrza na chłodnicy. Zestaw można złożyć nawet za sporo mniej niż 100zł (mając np nieużywaną pompkę od filtra i węże), będzie pobierał tylko kilka watów i na dodatek będzie cicho. Parę ładnych lat temu była moda na chłodzenie wodne podkręcanych komputerów. Na rynku było wtedy masę małych chłodniczek z wydajnymi 12V wentylatorkami. To potrafiło oddawać na prawdę bardzo dużo ciepła. Teraz nie mogę takich co prawda na szybko znaleźć ale jak by się postarać to też do uchwycenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwolę sobie dorzucić pewne rozwiązanie- chłodnia kominowa. Działa to na podobnej zasadzie jak wielkie chłodnie kominowe w elektrowniach jądrowych.

Jak to wykonać w domu? Prosto.

Potrzeba:

- pompkę fontannową (najtańszą) np. Aquael PFN 350 - koszt na allegro ok. 35zł

- rurę PCV (taką jak do instalacji kanalizacyjnych w domach) o średnicy ok. 25cm i długości ok. 1m - koszt ok. 10-15zł/mb

- małe wiaderko plastikowe z pokrywką - 10zl

- trochę silikonu akwarystycznego, węży gumowych, itp - 10-20zł

 

Instalujemy to jak na foto w załączniku.

 

Zasada działania:

- woda jest przez pompkę pobierana wężem z akwarium,

- dysza pompki podnosi słup wody na wysokość 70cm (tyle ma podana pompka) i rozbryzguje od wewnątrz po rurze PCV,

- rozbryzgana woda leci w dół 70cm napowietrz się i chłodzi samoczynnie ,

- rura od góry jest otwarta (ew. siatka przeciw kurzowi lub daszek) więc ciepło od wody ulatuje do góry,

- woda zbiera się w dole wiaderka i wraca grawitacyjnie do akwarium (już chłodniejsza),

 

Można to zautomatyzować oczywiście i pompka może się załączać po przekroczeniu pewnej temperatury. Kwestia posiadania, bądź wymiany regulatora ogrzewania na taki z funkcją sterowania także urządzeniem chłodzącym.

 

Zaletą jest banalna konstrukcja, koszt poniżej 100zł, śmiesznie mały koszt pracy (pompka ma 4,5W), duża skalowalność (można zrobić taką chłodnię o dużych badź małych gabarytach- zależnie od wielkości akwarium), oraz duża wydajność.

Wadą jest nieznaczny wzrost wilgotności w pomieszczeniu (trzeba dbać o wietrzenie) i estetyka (można to jakoś wkomponować za meblami lub coś w tym stylu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako iż u mnie w lato średnio w pokoju tem. to ok 31c(mieszkam na poddaszu) postanowiłem zaopatrzyć się w chłodziarkę. Przerabiałem już wiatraczki, nawet zestawy wiatraczków czy to z PC 12V i samochodowe 24V brak różnicy żadnej nie widziałem.

 

Potem przerabiałem temat z lodówkami turystycznymi. Zakupiłem dwie lodówki turystyczne, z jednej wymontowałem system chłodzący i wstawiłem do drugiej. Do tego dwie pompki jedna co pompuje wodę z akwarium do lodówki ale bezpośrednio na panele co chłodzą a druga co wypompowuje wodę z lodówki do baniaka. Wszystko było ok, zamontowałem wszystko na timerze i w ciągu 40 min potrafiło wodę w baniaku przemielić z 30C na 26C. Niestety po tygodniu, spalił sie jeden agregat mimo iz szedł na 12V, do tego cała konstrukcja była chaotyczna.

 

No i w tym roku postanowiłem ze nie będę kombinowałem i kupiłem chłodziarkę do piwa lanego, agregat jest na freonie, nabity. Może chodzić 24h ale podłącze go do czujnika temp:) Myśle ze to najskuteczniejszy sposób i najbardziej wydajny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

...

 

Turystyczne są na krótką metę jak zauważyłeś. Wiele osób kupuje normalne lodówki podblatowe lub jakieś małe "na piwo'.

Do akwarium dajesz jakiś mały filtr wewnętrzny bez wkładów. Na jego końcówkę zakładasz wąż. Węża musisz mieć około 30-50m. Zwijasz go w spiralę i wkładasz do lodówki. Oczywiście wcześniej w lodówce musisz delikatnie naciąć uszczelki na niego.

Włączasz lodówkę i filtr. Gotowe.

Woda z filtra leci wężem do spirali znajdującej się w lodówce. Ochładza się o 1-2 stopnie(zależnie od ilości węża w spirali) i wraca do zbiornika. Im więcej węża w lodówce to tym większe ochłodzenie wody.

Pozostaje podłączyć filtr pod termostat, aby odcinać dopływ zimnej wody i tyle.

 

 

Minusy:

-zajmuje jednak trochę miejsca obok akwarium

-dodatkowe zużycie prądu

Plusy:

-zimny browar i cola zawsze pod ręką, nie trzeba chodzić do kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako iż u mnie w lato średnio w pokoju tem. to ok 31c(mieszkam na poddaszu) ...

Kolego a czy nie taniej i prościej było po prostu kupić nieduży klimatyzator przenośny za nawet 700zł? Piszesz że masz afrykę w lecie to nie dość, że sam byś miał wiekszy komfort to woda w akwarium też by była chłodniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Turystyczne są na krótką metę jak zauważyłeś. Wiele osób kupuje normalne lodówki podblatowe lub jakieś małe "na piwo'.

Do akwarium dajesz jakiś mały filtr wewnętrzny bez wkładów. Na jego końcówkę zakładasz wąż. Węża musisz mieć około 30-50m. Zwijasz go w spiralę i wkładasz do lodówki. Oczywiście wcześniej w lodówce musisz delikatnie naciąć uszczelki na niego.

Włączasz lodówkę i filtr. Gotowe.

Woda z filtra leci wężem do spirali znajdującej się w lodówce. Ochładza się o 1-2 stopnie(zależnie od ilości węża w spirali) i wraca do zbiornika. Im więcej węża w lodówce to tym większe ochłodzenie wody.

Pozostaje podłączyć filtr pod termostat, aby odcinać dopływ zimnej wody i tyle.

 

 

Minusy:

-zajmuje jednak trochę miejsca obok akwarium

-dodatkowe zużycie prądu

Plusy:

-zimny browar i cola zawsze pod ręką, nie trzeba chodzić do kuchni.

Kupiłem używany agregat za 500zł a w razie czego dołożę 200 zł i mam kolumnę,butle i spokojnie mogę piwo lane w lato pic:) Zresztą wolałem nie kombinować:) A tak przetestowałem i dopiero zapłaciłem za sprzęcik:)

 

 

 

 

Jako iż u mnie w lato średnio w pokoju tem. to ok 31c(mieszkam na poddaszu) ...

Kolego a czy nie taniej i prościej było po prostu kupić nieduży klimatyzator przenośny za nawet 700zł? Piszesz że masz afrykę w lecie to nie dość, że sam byś miał wiekszy komfort to woda w akwarium też by była chłodniejsza.
I ile on ma? 2kw? Miałem 3,2 kw docelowo do 54 m2, mam pokój 39m2 +- na poddaszu od 9-18 wisi i słońce nad pokojem, okna wychodzą na W/S/N przyciemniane roletami po godzinie chłodzenia temp w pokoju 27C i mniej nie zejdzie dopiero po 17 a o rachunkach nie wspomnę! 3200W maskra. Dlatego w lato śpię i pracuje na dole:)

 

Mógłbym klime z agregatem zewętrznym zamontować ale koszt klimy 1200zł a montaż 1,5k zł:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ile on ma? 2kw? Miałem 3,2 kw docelowo do 54 m2, mam pokój 39m2 +- na poddaszu od 9-18 wisi i słońce nad pokojem, okna wychodzą na W/S/N przyciemniane roletami po godzinie chłodzenia temp w pokoju 27C i mniej nie zejdzie dopiero po 17 a o rachunkach nie wspomnę! 3200W maskra. Dlatego w lato śpię i pracuje na dole:)

 

Mógłbym klime z agregatem zewętrznym zamontować ale koszt klimy 1200zł a montaż 1,5k zł:)

W tej sytuacji istotnie zewnętrzny agregat i to umieszczony gdzieś od zacienionej strony domu. Oprócz tego kwestia odpowiedniej izolacji termicznej dach-poddasze. Warto to rozważyć przy najbliższym remoncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I ile on ma? 2kw? Miałem 3,2 kw docelowo do 54 m2, mam pokój 39m2 +- na poddaszu od 9-18 wisi i słońce nad pokojem, okna wychodzą na W/S/N przyciemniane roletami po godzinie chłodzenia temp w pokoju 27C i mniej nie zejdzie dopiero po 17 a o rachunkach nie wspomnę! 3200W maskra. Dlatego w lato śpię i pracuje na dole:)

 

Mógłbym klime z agregatem zewętrznym zamontować ale koszt klimy 1200zł a montaż 1,5k zł:)

W tej sytuacji istotnie zewnętrzny agregat i to umieszczony gdzieś od zacienionej strony domu. Oprócz tego kwestia odpowiedniej izolacji termicznej dach-poddasze. Warto to rozważyć przy najbliższym remoncie.

Zdecydowanie odpada:) Dom był budowany w 2002r:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę nieco temat,

na pewno każdy z forumowiczów widział dystrybutory do wody na baniaki 5 galonów, a czy ktoś może taki sprzęt posiada gdzieś w garażu czy piwnicy? Ciekaw jestem czy budowa takiego sprzętu umożliwia zrobienie czegoś na wzór przepływki np. wylot filtra zewnętrznego podłączyć z takim właśnie dystrybutorem (trzeba by pewnie go jakoś uszczelnić zrobić we/wyjście) i do baniaka. Typowy sprzęt do chłodzenia na allegroszu to koszt ponad 1000zł a taki nie za duży dystrybutor wody (ok 40cm wysokości więc też w szafkę pod akwa by wszedł) można wyrwać za 100-200zł + przeróbki jak ktoś umie majsterkować i ma dostęp do materiałów-zrobi za 1/3 tego. Ewentualna konserwacja tego czy nabijanie nowym czynnikiem chłodzącym to w firmach od dystrybutorów wody których jest łatwo w miare znaleźć więc cena i koszty ew. serwisu powinny być ok. Woda może być schładzana do 5st C takim sprzętem co nam nie jest potrzebne bo większości wystarczy zjechanie do 20 więc tylko jakiś sterownik do agregatu i git. Potrzeba teraz tylko kogoś kto gdzieś ma takie stare nieużywane coś :) i lubi majsterkować.

Ewentualnie jak nie lubi a jest z wawy to niech podjedzie z tym do mnie i będziemy rzeźbić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to świetny pomysł! Technicznie pewnie wykonalny. Popatrz, że taka butla ma kilkadziesiąt cm wysokości wiec w układzie panuje podobne ciśnienie jak u nas w okolicy dna akwarium. Przydałoby się zobaczyć, czy wymiennik chłodzący jest podłączony elastycznymi wężami do kranika oraz gniazda butli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że woda w nich jest chłodzona ogniwami peltiera... więc może lepiej samemu je kupić + radiator+ wentylator + jakaś własna konstrukcja kontaktu wody akwariowej ze stroną zimną ogniwa + zasilacz 12V i 3-5A i tyle :)

Wyjdzie pewno jeszcze taniej... kiedyś to przetestuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie wentylatorki dadzą rade schłodzić wodę,akwarium 240l,oświetlenie 147W,temp.w pokoju jakieś 26,27,w akwarium mi się nagrzewa do 30,a chcę mieć chociaż pokojową.

http://allegro.pl/wentylator-360m3-h-za ... 58235.html

albo coś takiego tylko czy to coś pomoże

http://allegro.pl/wentylator-wiatrak-kl ... 41469.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że woda w nich jest chłodzona ogniwami peltiera... więc może lepiej samemu je kupić + radiator+ wentylator + jakaś własna konstrukcja kontaktu wody akwariowej ze stroną zimną ogniwa + zasilacz 12V i 3-5A i tyle :)

Wyjdzie pewno jeszcze taniej... kiedyś to przetestuję :)

Owszem jest chłodzona ogniwami peltiera ale tylko w najmniejszych wersjach na baniaki jeśli się nie myle ok 5 litrów a nie 5 galonów. Ich wydajność pozostawia wiele do życzenia chłodzenie max 0,5L wody/h do temp 5-10 stopni. Te większe ale nadal mieszczące się w szafce posiadają kompresor działający na zasadzie normalnej lodówki wrzuciłbym zdjęcia (ale nie bardzo wiem jak) jak taki mały dystrybutor wygląda

 

Co do postu wyżej z tymi wentylatorami to myślę,że pierwsza opcja da rade bez problemu. Ustawiasz je tak żeby jeden z jednego końca tłoczył powietrze po pokrywę a drugi odwrotnie z drugiego końca żeby wyciągał i musi śmigać. Ogólnie zasada jest taka, że wentylatory nie schłodzą wody jedynie będą odprowadzać ciepło z lamp dzięki temu możesz zbić temp do pokojowej. Polecam też całkowicie odłączyć grzałkę i co dzień rano przed włączeniem sprawdzać temp.

Ja mam akwa bez pokrywy wyłączoną grzałkę i temp 29st C. Mało kto to uwzględnia ale filtry też zawsze nieco podgrzewają wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gorące dni temp w moim akw podnosi się (ale nie wiem jak bardzo bo od razu interweniuje). Moim sposobem jest uchylanie otworód do karmienia ryb. Jestem w trakcie wykańczania jednego z pomysłów aby te otwory zastąpić zaślepkami z siatki. Stwierdziłem że za dnia podczas oświetlania akw, powietrze między lustrem wody a lampami bardzo się nagrzewa co powoduje przejmowanie ciepła z powietrza do wody akw. Jak wiadomo ciepłe powietrze jest lżejsze, dlatego zastosowanie otworów z siatki spowoduje otwarcie drogi dla powietrza nagrzanego i tym samym zabezpieczenie otworów przed ewentualną ucieczką ryb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez chłodziarki miałbyś to samo. Woda zazwyczaj będzie zimniejsza (w nieogrzewanym) w akwa niż temp. otoczenia. Różnica tych temperatur będzie zależała od... wilgotności względnej powietrza. Im mniejsza wilgotność tym więcej wody paruje i oddaje więcej ciepła. Tą metodą idzie całkiem dokładnie zmierzyć wilgotność powietrza ;)

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilgotno%C ... ychrometry

 

http://meteo.daniec.org/pliki/tablica%2 ... ryczna.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ciekawy wątek - wiem już czym i jak można chłodzić. Ale wciąż nie wiem, od jakiej temp. chłodzenie jest absolutnie konieczne dla obsady: gupiki, bojownik, kiryski, neonki i krewetki red cherry. W ostatnich dniach miewałem 28-29 C (w pokoju o 3-4 niżej).

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ciekawy wątek - wiem już czym i jak można chłodzić. Ale wciąż nie wiem, od jakiej temp. chłodzenie jest absolutnie konieczne dla obsady: gupiki, bojownik, kiryski, neonki i krewetki red cherry. W ostatnich dniach miewałem 28-29 C (w pokoju o 3-4 niżej).

 

Dziękuję.

Wejdź na opisy gatunków które hodujesz i sprawdź w jakiej temperaturze zaleca się je trzymać.

Nie ma jednej słusznej temperatury dla wszystkich gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...