Skocz do zawartości

chlodzenie akwarium. domowe i fachowe sposoby


pyszu18
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam. zalozylem ten temat po rozmowie z mei. ale mniejsza z tym. chodzi mi o to, abyscie napisali jak chlodzicie swoje akwarium i czy wogole chlodzicie. ja osobiscie nie mam z tym problemu, poniewaz mieszkam w domu, w ktorym w zime jest zimno i w lato tez. nie ma to jak stara niemiecka biala cegla :) oto kilka sposobow :

 

-montaz w pokrywie wiatraczka z systemu chlodzenia komputera

-montaz systemu chlodzenia woda. urzadzenie wyglada mniej-wiecej tak : http://pclab.pl/art13506-3.html

-wlozenie do akwarium kostek lodu w plastikowym woreczku

-wlozenie zamrozonej butelki

-podmiana wody z nizsza temperatura (sposob, ktorego nie polecam. ryby moga dostac szoku i jest to pracochlonne i uciazliwe )

-skrocenie czasu oswietlenia w naszym zbiorniku np z 14 godzin do 10

-montaz specjalnego ukladu chlodzenia stosowanego najczesciej w akwarystyce morskiej ( cena, bagatela : od 1000 zl w zwyz )

-podnoszenie/odsuwanie pokrywy. poprzez szczeliny bedzie uciekac cieplo z glownej "letniej grzalki" w akwarium - swietlowki/ek

-wlozenie do akwarium wczesniej zamrozonych wkladow do lodowek turystycznych

-stosowanie agregatow ze starych lodowek (czytalem, ze tak mozna, ale jak dla mnie jest to jakies dziwne)

 

prosze o komentarze jak Wy schladzacie wasze akwaria podczas letnich upalow oraz jaki jest efekt. moze ktos ma inne pomysly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lodowka utrzymuje chyba okolo 4-7 *C. mozna sprobowac, zeby przez ten agregat przepuscic wode, ktora trafi do filtra zewnetrznego i pozniej do akwarium. ale pisze to czysto teoretycznie, jak ja sobie wyobrazam zrobienie tego typu chlodzenia. 10 *C to strasznie malo ( w porownaniu do temperatury pokojowej)... nie wiem czy jest to realne. realne chodzi mi, ze tanim kosztem. zeby nie kupowac drogich chlodziarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to nie tak... sam agregat freonowy działa akurat jak pompka.. którą można napowietrzać. nie da się przez niego przepuścić wody... ale wg mnie samo napowietrzanie takim agregatem chyba duzo nie da.. osobiscie widziałem takie pompy z agregatów w sklepach ze zbiornikami z Bożonarodzeniowymi karpiami ale takie cos raczej 10st C nie utrzyma w wodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat bardzo mi obcy i który mnie zaszokował pierwszy raz słyszę o schładzaniu wody w akwa w czasie upałów nigdy tego nie robiłem a z tego co wiem ryby są zmiennocieplne chyba że ktoś mówi o akwa 20 l stojące na parapecie o wystawie południowo zachodniej

Temat jest ważny, dlatego zaproponowałam Pyszowi, żeby go napisał. Co powiesz na taką sytuację. Hodujesz sobie danio pręgowane, które wymagają temperatury 18-25°C. Masz założone świetne i mocne świetlówki w akwa, które mocno grzeją. W baniaku temperatura bez grzałki waha się 27-28 stopni. W pokoju masz temperaturę 22-24 stopnie a mieszkasz w takim budynku, w którym nie da się jakoś na stałe obniżyć tej temperatury. W takich właśnie przypadkach warto jest więc trochę pokombinować i założyć chłodzenie do akwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyszowi

wogole s kad znasz moje nazwisko :PP

 

no wlasnie tak jak mei napisala, jest to wazne. woda w zbiorniku jest zwykle okolo 2 *C nizsza, niz panujaca w pomieszczeniu. w lato mieszkanie moze sie nagrzac nawet do 30+ *C. takze chlodzenie jest w niektorych przypadkach mocno wskazane, a w akwarystyce morskiej jest nawet konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda w zbiorniku jest zwykle okolo 2 *C nizsza, niz panujaca w pomieszczeniu.

Pyszu u mnie akurat temperatura w akwa jest wyższa niż temp. pokoju o jakieś 5-6 stopni. Boję się co będzie latem...

to masz zbyt mocną grzałke...

Raczej niemożliwe aby woda była cieplejsza od pomieszczenia...

 

 

EDIT:

 

ALe nie chodzi o to jakie ryby w wysokiej temperaturze trzymać, tylko jak utrzymać temperature na poziomie 8-10st C??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz zbyt mocną grzałke...

Raczej niemożliwe aby woda była cieplejsza od pomieszczenia...

 

 

EDIT:

 

ALe nie chodzi o to jakie ryby w wysokiej temperaturze trzymać, tylko jak utrzymać temperature na poziomie 8-10st C??

 

No jak to nie możliwe żeby woda miała wyższą temp niż w pokoju , zawsze tak jest nastawiasz grzałkę np na 26 a w pokoju jest 21, samo światło daje parę stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale mowa o tym ze grzałki nie ma wcale... wtedy raczej nie ma możliwości wyższj temp wody od otoczenia, no chyba ze faktycznie światło silnie grzeje

 

EDIT:

 

OK juz wszystko wiemy... To zasługa 3 świetlówek :)

 

EDIT 2:

 

A ciągle nie wiemy jak chłodzić do duzo niższej temperatury :):)

 

PS: szwagier sie na jakieś Raki uparł :) temperatura 5-10stC :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chcę zamontować wiatraczek w pokrywie.

Mam zasilacz do 12V i o max prądzie 500mA. Wiatraczek jest na 12V. Po podłączeniu go do zasilacza, kręci się, ale stosunkowo wolno i nie powoduje żadnego ruchu powietrza. W jaki sposób powinienem go podłączyć, żeby miał większe obroty ?

Na elektronice nie znam się jakoś wyjątkowo, dlatego proszę o cenne rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleić do szyby (może nie bezpośrednio) ogniwo Peltiera (lub kilka) np.:

http://www.allegro.pl/item595489224_now ... m_46w.html

Pomiędzy szybę a ogniwo umieścić dużą, grubą blachę aluminiową pobierającą ciepło z dużej płaszczyzny, a na drugiej stronie ogniwa wentylator lub inne chłodzenie ..... i gitara ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) na drugiej stronie ogniwa wentylator lub inne chłodzenie ..... i gitara ;)

Wszystko byłoby OK, ale właśnie jest problem z tym wentylatorem. Zasilam go 12V i wolno się kręci, nie czuć ruchu powietrza w ogóle.
Ja napisałem ogólnie o chłodzeniu i o sposobie z tzw. ogniwem Peltiera. A co do Twojego wentylatora, to może masz za słaby zasilacz, za mały prąd, lub po prostu taki słaby wentylatorek, albo ma jakieś dziwne łopatki. Od czego jest ten wentylator?

Poza tym sam wentylator niewiele pomoże. Obniży temp. ale tylko do pewnego poziomu, max 2-3 stopnie poniżej temp pokojowej, a i tak musiałby być to mocny wentylator. Wydaje mi się, że zabawa w sam wentylator nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek jest z komputera, a dokładnie z zasilacza komputerowego. Mnie jak najbardziej urządza obniżenie temperatury o 2°C, nawet do takiego poziomu jak jest w pomieszczeniu. Póki co odsłoniłem pokrywę akwarium i jak wrócę z pracy sprawdzę co to zmieniło.

Tak sobie właśnie myślę, ze może przepuścić przez niego większy prąd, bo obecny zasilacz ma max 500mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nowy "śmigający" wiatraczek. Okazało się, że poprzedni był wadliwy i nie potrafił osiągać odpowiednich prędkości obrotowych. Zasilacz mam z regulacją, więc mogę regulować zarówno prędkość obrotową wentylatora jak i natężenie oświetlenia nocnego ;)

W święta będzie okazja i poskładam cały układ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że na taki litraż wentylator od zasilacza komputerowego (sprawny nie zacierający się) mógłby zdać egzamin natomiast nie wiem na jakim prądzie max. może on pracować ja miałem taki zamontowany w maluchu jako nawiew na przednią szybę i podpięty bezpośrednio pod akumulator i i w zimę rozmrażał oraz odparowywał szybę idealnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja chłodzenia zakończona sukcesem. Teraz jeszcze tylko poczekać muszę na pomiary efektywności działania ;) Przy okazji zamontowałem sobie jedną niebieską diodę LED, będą miały rybki w nocy delikatne światełko ;)

Takie mały wynik tu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f0 ... 161fc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

hej wszystkim,

100 lat mnie nie było, wiadomo, praca, szkoła, to tamto... ;)

jak wyglada chlodzenie u mnie? w lato utuchamiam wentylatorek (taki jak w mikrofalówkach) umieszczony z boku pokrywy. pokrywe mam z plyt wiorowych i wydajny wentylator - a taki jest w kuchenkach mikrofalowych działa poprawnie. Podłączenie bezpośrednio pod 230 :lol:

 

od hohoho, a może i dłużej marzy mi się 450 litrów, i tam chciałbym zastosować właśnie chłodzenie z agregatu lodówki... przez ponad 2 lata pracowałem jako mechanik agd wiec troche sie na tym znam... :lol:

 

idea jest taka, by akwa traktować jako komorę lodówki. czyli potrzebne są: sprężarka od lodówki, termostat, rurki miedziane (można wykorzystać ze starej lodówki), troche gazu (w zależności od agregatu: np: r 134, izobutan, freon-w starej lodowie) zgrzewarka do rur, pompka do wody i o rurowanie (mozna wykorzystać filtr kubełkowy).

 

sprężarka pompuje gaz (dzięki jego właściwością w trakcie sprężania i rozprężania w układzie rur następuje ochłodzenie go. wężownicę z rurek miedzianych owijamy wokół rurki podającej wodę, lub filtra kubełkowego i gotowe :lol: to tak w skrócie ale wydajność jest o niebo lepsza od wiatraczków, minus to niewątpliwie wymiary. ochłodzenie do 10 *C bezproblemowe.

 

można też wężownice ułożyć pod blatem akwarium, prościej i estetyczniej ale troche strachu czy aby dno akwa wytrzyma róznice temperatur... Na szkle się nie znam, więc sie nie wypowiem.

wykonanie najlepiej polecić komuś, kto zna się na naprawianiu lodówek...

pozdro 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...