Skocz do zawartości

Oświetlenie LED'ami oraz świetlówkami energooszczędnymi.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Mam do was prośbę. Chciałbym aby ktoś mi wytłumaczył czy oświetlenie LED'ami lub świetlówką energooszczędną akwarium roślinnego jest złe.

 

Dlaczego wszyscy piszą, że jeśli świetlówka energooszczędna, która pobiera 15W, a świeci jak 50W w przeliczeniach W/l liczyć trzeba to 15W, a nie 50W?

 

Ile W daje nam metrowa taśma led, a ile pobiera? Ile metrów musiało by być ledów na oświetlenie akwarium 220l?

 

Czy przy 2,5m taśmy led lub 4 świetlówkach energooszczędnych, które będą emitować światło o mocy 200W, a będą pobierać 60W będą mi rosły rośliny?

 

Z góry dziękuję za informacje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo problem to szerokość widma - LEDy mają je wąskie - dlatego dają tak dużo światła - w widzianym przez nas zakresie.

Ja na twoim miejscu zapomniałbym o taśmach - to nie jest właściwa droga- są to małe diody, które prawdopodobnie nie przedrą się przez słup wody w 220l. - musiałbyś też kupić kilka różnych taśm - lub biel z RGB.

 

Znajdziesz tu większych ekspertów od roślinniaków, ale jęsli potrzebowałbyś jakiś porad technicznych - to polecam się - właśnie godzinę temu ukończyłem swoją pierwszą kompletnie chałupniczą listwę 6 x LED 3W- chłodzone wodą z akwarium, ale jedynie jako wsparcie dla tradycyjnej jarzeniówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a powiedzmy, że na allegro bym zamówił diody. W plexi dociętej pod wymiar bym te diody wmontował np. co 4/5 cm i co tak dało by radę?

 

Jeszcze mam jedne pytanie czy jak bym w pokrywie zrobił miejsce na 6 żarówek ledowych sprawdziło by się to czy lepiej by było umieszczenie tych ledów w plexi?

 

Co jeszcze wam wiadomo na takie moduły: http://allegro.pl/modul-wodoodporny-3-l ... 60139.html ? Może z takich zrobić oświetlenie czy jednak z tych samych ledów?

 

PS. Kaczman, podał byś mi swoje GG jak masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje oświetlenie wygląda tak: 6 x dioda mocy 3W + soczewki skupiające 15stopni na zasilaczu impulsowym wmontowane w listwę aluminiową, chłodzone wodą.. Oświetla tylko pół baniaka czyli powierzchnię 40x20 cm. To tylko wsparcie świetlówki compact t5 20W. Wydaje mi się, że na swoje 220l o powierzchni ok 0,5m i wysokosci ok 50cm potrzebowałbys ok 40-50W mocy diód dla rozwoju roślin. Jeśli użylbys tasmy z pierwszego linku wymagaloby to 15 jej metrów. Jeśli uzyjesz tych modułów to musiałbyś mieć ich ponad 100 ! 0,36W każdy. Do tego dochodzi kwestia a) rozproszenia swiatla, b) jego nazwijmy to zasiegu oraz c) szerokości widma.

Ad. a) Dioda mimo że emituje bardziej skupione światło wciąż jest ono rozproszone na tyle że swieci poza akwarium np na ścianę - należy zatem zwrócić uwagę na kąt świecenia i tak rozplanować oswietlenie, by było ono równomierne przy małych stratach

 

 

 

ad. b) w samochodzie mam jako światła nocne halogeny o mocy 110W. Oświetlają one drogę kilkadziesiąt metrów przede mną. Jeśli zastąpie je 110-oma diodami o mocy 1w otrzymam panel świetlny oświecający kilka metrów przede mną. I tak fundując soąie 15m. ledów zafundujesz rybkom efekt gwiaździstego nieba zamiast imitacji słońca dla roślin

 

ad. c)widmo - roślinki potrzebują do wzrostu szerszego widma niz oferowane przez standardowe białe diody a więc jeśli ma to być jedyne źródło światła wybrałbym rgb czyli biel z kolorowych diód lub biel +niebieski +czerwony

 

nie mam gg polecam poczytać w necie jest o tym sporo. Przepraszam znawców za błędy i uproszczenia,ale to nie moja branża a skoro nikt inny nie wypowiada się slużę pomocą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje oraz mam kolejne pytania.

 

Rozmawiałem z tatą i powiedział mi, że w najbliższym czasie będzie zmieniał oświetlenie w domu na led'owe. Z tego też względu czy mógł bym zastosować w moim akwarium 6x http://allegro.pl/zarowka-diodowa-60-le ... 32009.html :?::?::?:

 

Czy będą rosły przy tym roślinki???

 

Będzie dość widma niebieskiego??

 

Barwa będzie coś koło 8000K jak by ktoś pytał :mrgreen:

 

Czym się różnią led'y użyte w tej żarówce:

 

http://allegro.pl/zarowka-diodowa-60-le ... 32009.html

 

od tych użytych w tej:

 

http://allegro.pl/zarowka-led-60-smd-mr ... 03172.html

 

:?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem tutaj nowy, ale postaram się jakoś pomóc. Sam przymierzam się do zmiany oświetlenia na LEDy w moim fluvalu edge, gdyż oryginalne oświetlenie tego zbiornika pozostawia wiele do życzenia. Kiedy się za to zabiorę postaram się dostarczyć dokładny opis co i jak oraz fotki.

 

A wracając do tematu LEDów. Poczytałem trochę na temat rodzajów LED i ich właściwości. W wersji skróconej cała potrzebna Tobie wiedza jest tutaj:http://www.tecoled.com.pl/2.html

 

Co do żarówek do których umieściłeś linki z allegro to moim zdaniem nie są warte uwagi. Nie wiem też skąd masz informacje, że tego typu żarówki dają barwę światła 8000K. Z tego co się dowiedziałem najmocniejsze żarówki LED oparte są na diodach High Power Cree LED. Są to żarówki, w których zainstalowane są 3 diody wysokiej jasności o mocy 3W każda, co daje w sumie 9W i jest to odpowiednik 50W żarówki halogenowej. Żarówki tego typu emitują światło Day White o temperaturze w zakresie 5500 - 6500K (taka jest mniej więcej temperatura światła dziennego). Tak więc owe 8000K z 60 diodek DIP można moim zdaniem włożyć pomiędzy bajki. W moim zbiorniczku mam zamiar zastosować właśnie 2 żarówki High Power Cree Led 9W Day white jako główne źródło światła i dodać do tego 2 żarówki 3W Blue Led dla uzyskania lekko niebieskiego zabarwienia oświetlenia. Koszt żarówek 9W High Power Led to ok 15 £ za sztukę na e-bayu (mieszkam w UK więc podaję ceny w GPB) więc jak widzisz nie są to tanie rzeczy. Nie wiem jaki będzie efekt u mnie, ale Fluval Edge ma tylko 23L więc powinno być dość światła.

Mam nadzieję, że Ci choć trochę pomogłem. Jak tylko znajdę trochę czasu zamieszczę tutaj dokładny opis tuningu mojego zbiorniczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to by zadziałało w tak dużym zbiorniku, z tego co gdzieś czytałem światło High Power Led ma lepsze przenikanie wody niż światło zwykłej świetlówki, ale czy tak jest w rzeczywistości nie wiem. Na moje 5 - 6 takich diodowych żarówek powinno wystarczyć. Inna sprawa to dość duże koszty takiego rozwiązania, nie wiem czy w tym przypadku nie taniej byłoby zastosować specjalne świetlówki przeznaczone właśnie do akwariów i emitujące odpowiednie dla roślin natężenie światła.

Co do niebieskiej taśmy "do fotosyntezy" to nie mam pojęcia czy niebieskie światło daje jakieś korzyści roślinom - o to musisz zapytać specjalistów od akwariów roślinnych. Ja chcę zastosować niebieskie żarówki z diodami 3x1W tylko dla efektu lekko niebieskawego oświetlenia.

Mam zamiar też zamontować rurkę 24 Blue LED jako nocne oświetlenie akwarium (tzw. moonlight efect).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do niebieskiej taśmy "do fotosyntezy" to nie mam pojęcia czy niebieskie światło daje jakieś korzyści roślinom - o to musisz zapytać specjalistów od akwariów roślinnych.

Czerwony i niebieski do fotosyntezy jest tylko od czerwonego glony się robią.

 

 

Robiłem test z jedną żarówka low power led z 60 diodami i dała rade na 1/4 zbiornika oświetlić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku 4 żarówki z niebieskimi diodami powinny Ci wystarczyć na cały zbiornik.

 

Co do żarówek High Power Led zapomniałem dodać, że musisz zapewnić im odpowiednie chłodzenie, bo diody HP przy podwyższonej temperaturze zmniejszają swoją skuteczność świecenia i ich żywotność znacząco spada. Ja w swoim Edge ze względu na kratkę wentylacyjną na górze pokrywy chcę zainstalować 180mm wentylator komputerowy, który będzie "wyciągał" powietrze z akwarium a z tyłu pokrywy zrobię otwory przez które powietrze będzie mogło się dostać dla zapewnienia cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoich akwariach mam tylko żarówki energooszczędne 2x15w na 112l i powiem tak że rośliny zawsze rosły i nigdy nie było problemów nawet co2 nie mam, bo wtedy w_ogóle musiałabym co raz wycinkę robić, a tak rosną szybko i nie chorują. Wiem że specjalistyczne jarzeniówki akwarystyczne mogłyby być najlepszym rozwiązaniem, ale 90 zł co jakiś czas wydawać i bawić się w stateczniki to nie chce mi się.

 

 

Gost: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w swoich akwariach mam tylko żarówki energooszczędne 2x15w na 112l i powiem tak że rośliny zawsze rosły i nigdy nie było problemów nawet co2 nie mam bo wtedy w ogóle bym musiała co raz wycinkę robić a tak rosną szybko i nie chorują , wiem że specjalistyczne jarzeniówki akwarystyczne mogły by byc najlepszym rozwiązaniem ale 90 zl co jakiś czas wydawać i bawić się w stateczniki to nie chce mi się

Zgadzam się, tym bardziej w przypadku S'sayana przy tak dużym akwarium zastosowałbym tradycyjne oświetlenie, bo LEDy to duży koszt jeśli mają spełnić swoją funkcję.

 

Jeśli chodzi o mojego fluvala to ma on spełniać funkcję dekoracyjną salonu, zarówno przy dziennym oświetleniu jak i w nocy, stąd taki a nie inny dobór oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...