Skocz do zawartości

Moje DIY w Akwarium- autodolewka, dozownik, karmnik, ...


jajen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Zrobiłem dodatkowe urządzenie. Czujnik poziomu wody w zbiorniku do autodolewki. Czujnik oparty jest na wyłączniku pływakowym, który w przypadku spadku poziomu wody poniżej określonego poziomu zamyka obwód uruchamiając przekaźnik rozwierający pompę oraz włącza alarm oparty o timer cykliczny , ktory pika przez 3 sek co 45 min (żeby sygnalizował a nie przeszkadzał) Niestety natrafiłem na problem falowania wody i podbijania pływaka co powoduje szarpanie pompy. Jeżeli chodzi o cześć alarmową to bez znaczenia bo tu i tak jest cykliczność sygnalizacji , ale pompa sie włącza i wyłącza co powoduje dalsze falowanie tworząc błędne koło. Może ma ktoś pomysł jak usunąć ten problem? Na razie korzystam tylko z alarmu powiadamiającego dopóki nie rozwiąże problemu falowania.

 

urządzenie

Dołączona grafika

 

czujnik pływakowy

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam conajmniej dwa pomysły:

 

1) Dwa pływaki - jeden niżej do włączania pompki, a drugi wyżej do wyłączania. Wadą jest to że poziom wody bedzie się w czasie zmieniał pomiędzy poziomami właczenia i wyłączenia

 

2) Czasówka na wyjścia układu. Zależy jak szybko Ci pompka dolewa. Jak niezbyt to bym opóźnił i właczanie i wyłączanie np o 30 sekund. Inna opcja to czasówka blokujacna np na minutę ponowne włączenie pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym Cię o zdjęcie płytki od góry, chcę zobaczyć podzespoły jak są rozmieszczone.

 

Masz może inny pomysł, jeśli chodzi o ślimak??

chciałem zrobić coś podobnego, ale nie mam prętu z mosiądzu i nie chce się przylutować

chyba, że na silikon.

 

Edit:

Może zamiast pręta zastosować coś innego, tylko co?? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Której płytki zdjęcie potrzebujesz?

 

Nie kombinuj z silikonem bo to nie wytrzyma. Na allegro możesz kupić pręt mosiężny albo w sklepach internetowych z art. modelarskimi.

 

e_gregor chyba faktycznie docelowo zrobię dwa pływaki.

 

Tutaj znajduje się opis budowy karmnika krok po kroku i wszystkie potrzebne pliki

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do projektów. (2 widziałem na elektrodzie + wytrawiarkę).

Czy skalar na prawdę jest tak przydatny? Kiedyś się nim interesowałem, ale mało ma funkcji. Przede wszystkim brakuje mu timera sekundowego.

Po co na kroplowniku ta rurka?

Jaka konkretnie pompka od spryskiwacza została użyta?

Ile mikron ma prefiltr?

Czy zamiast trybów nadawałoby się do karmnika zwykłe wiertło?

Czy pokrywa i dozownik były inspirowane stroną retez.pl?

Posiadasz po tych wszystkich modyfikacjach części z ocynku, które mają stały kontakt z wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Ma wszystkie funkcje jakie potrzeba. Nie znam sterownika w tym poziomie cenowym zapewniającym tyle funkcji ile ma skalar. Nowsze wersje skalara mają sekundowy timer. Brak w starszej wersji można łatwo rozwiązać jak u mnie (np przekaznikiem sekundowym),

2) Ta rurka jest u mnie zebym widział działanie dozownika bez podnoszenia większej części pokrywy,

3) Pierwsza lepsza z allegro - chyba do Opla,

4) Nie wiem jakie tryby miałoby zastapić wiertło? Sądze, że chodzi Ci o zastapienie ślimaka. Podejrzewam, że nie zastąpi ślimaka, ale trzeba sprawdzić doświadczalnie.

5) Nie pamiętam gęstości prefiltra - nada się każda,

6) Zanim podjąłem się budowy przeglądnąłem dziesiątki stron krajowych i zagranicznych. Tą co podałeś pewnie też.

Ostatniego pytania nie bardzo rozumiem. Jeżeli chodzi Ci o to czy mam w akwarium jakieś ocynkowane części to nie. Właściwie w akwa nie mam stali oprócz końcówek sond poziomu wody ze stali nierdzewnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co do pływaka to ja sobie radziłem kiedyś tak że umieszczałem właśnie taki pływak w rurce a na dole robiłem otwór. nie było żadnego falowania wody w środku a poziom wody był zachowany. co do karmnika to oczywiście super sprawa, czekam tylko na sterownik aby wszystko już zmontować na tiptop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chodzi mi o układ filtracji kubeł plus narurowy. Pytam dlatego iż mam tak u siebie zainstalowany układ i za bardzo się nie sprawdza, za mała cyrkulacja wody. Zastanawiam się nad wymianą pompy, oryginalna (MIDIKANI 800) ma niby 800l/h , ale w praktyce wychodzi mniej więcej 430-470l/h i niestety szału nie robi, odchody pływają po dnie zamiast trafiać do filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki ma maksymalny przepływ twój kubeł. Osobiście zastanawiam się nad wymianą oryginalnej pompy na pompę c.o. z regulacją http://allegro.pl/pompa-obiegowa-omnige ... 36582.html dokładnie taką na pierwszym biegu robi jakieś 1200l/h i myślę że to by wystarczyło. Ewentualnie miałbym jeszcze kolejne dwa biegi pracy pompy ale obawiam się że to już by zrobiło pralkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...