Skocz do zawartości

obsada roślin - pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam akwa 200l jest to cały zestaw Diversa.

miałem do niedawna pyszczaki, lecz chciałbym teraz mieć akwa roślinne.

W akwa zostały wymienione świetlówki T8 SYLVANIA GROLUX 30W widmo 8500k

i druga T8 SYLVANIA DAYLIGHTSTAR 30W widmo 5000k

plus odbłyśniki

filtr kubełkowy 1400l/h plus węgiel aktywny, ceramika, zeliot mineralny

piasek naturalny, akwarium oświetlone co dzień przez 10-11 godz. nie ma w nim glonów [widocznych].

 

rybki to:

3 glonojadki

3 kosiarki

1 bocja wspaniała

1 prętnica

5 gupików

 

rośliny:

Hydrocotyle Sibthorpioides

Lysimachia aurea

Najas guadalupensis

Bacopa australis

Rogatek sztywny

moczarka

Hemianthus mikranthemoides

Didiplis diandra

Rotala green

Echinodorus Macrophyllus

Limnophila sessyliflora

Heteranthera zosterifolia

Ludwigia Repens

Shinnersia rivularis

Blixa japonica

 

czy mógłby ktoś napisać jakiś wzór jak mam te roślinki rozsadzić, żeby miało to jakiś sens, albo narysować jakąś obsadę???

 

Dołączona grafika

 

 

tak to wyglądało tydzień temu

 

a teraz tak to wygląda

http://s1729.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1347638&t=634416880752638028&id=643042872&vid=651583659&loc=PL

 

 

oczywiście nawożenie mikro-makro elementami i CO2

tylko nie wiem jak nazywa sięta środkowa roślina przypominająca jakąś trawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć akwarium roślinne, to:

 

1. Przede wszystkim zmień podłoże. Min. 3cm ziemi ogrodowej zmieszanej ze żwirem i na to 3cm warstwa żwiru. Do warstwy z ziemią, możesz dodać również węgiel aktywowany, lub rozdrobniony węgiel drzewny. Jednak musi być dobrze namoczony, żeby nie wypływał. Możesz też pokusić się profesjonalne podłoża (ADA, Knott itp.).

 

2. Więcej roślin. Te, które masz na zdjęciu, to raczej do 30 litrów. ;) Rośliny dobieraj tak, aby wszystkim pasowały zarówno parametry wody, jak i natężenie światła. Przy tych 60W/200 litrów zapomnij o Heńku i Blix'i i innych światłolubnych roślinach. Niektóre i owszem, będą rosły, ale się nie wybarwią (mam na myśli np. Limnophila Aromaticę lub Bakopę karolińską). No i chyba najważniejsze. Nie wal 100 tys. gatunków. Moim zdaniem, akwarium wygląda dużo ładniej, jak jest w nim 3-4 góra 5 gatunków roślin.

 

3. Pozbądź się "glonojadów" i Bojcy, a dokup Kosiarek i Otosków. Pomijając fakt, że dla dwóch pierwszych gatunków Twoje akwarium jest za małe, to po sprincie glonków, masz w podłożu lej, jak po bombie i ziemię na żwirku.

 

4. Zmień oświetlenie. Jak chcesz się bawić w nawozy i CO2, to musisz co nieco dołożyć. Dla przykładu: w swoich 112 litrach mam 76W T5.

 

Możesz też założyć roślinne na ziemi bez bajerów. Tzw. low-tech. Więcej informacji w internecie. :)

W filtrze wystarczy gąbka i ceramika. Moim (i nie tylko) zdaniem, to najlepsze rozwiązanie.

 

Co do rozmieszczenia roślin, to nie pomogę. Rzecz gustu. Lubię jak rośliny są pomieszane i np. rośnie kępa roślin trzecioplanowych (wysokich), tuż przy szybie na pierwszym planie. Taki naturalny chaos. :)

 

Reasumując.

Zmień podłoże i obsadę ryb, oraz dokup roślin. I nie kupuj, bo ładna roślina. Bierz te, które na pewno są roślinami podwodnymi, które szybko rosną i ma mają wygórowanych wymagań świetlnych. Wtedy możesz poczekać ze zmianą oświetlenia.

 

PS

A to moja 112-stka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo Ci dziękuję za odp.

 

No tak z podłożem to masz rację, nie wymieniłem go po malawi. chociaż na zdjęciu widać jakby było go niewiele, ale piasku jest ponad 5cm grubości, tylko jest listwa maskująca i nie widać tego piasku na tyle, co do światła to też masz rację, napewno dokupię, tylko nie wiem czy też taką samą świetlówkę 30w czy mniejszą ale o większej barwie np. 10000k.

co do tej rośliny to kupiłem ją w sklepie, ale ochydnie śmierdziała, wypłukałem ją w wodzie nie wiem może była nawożona jakimś nawozem, czy co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym piasku będzie trudno coś wyhodować. Jak nie chcesz robić restartu, to próbuj. Pomyślałbym jednak o kulkach nawozowych i nawaliłbym ich w podłoże.

Jeśli chodzi o świetlówkę, to zdecydowanie 10000K. Jakiegoś Philipsa poszukaj.

Ta roślina z białymi paskami na liściach, wygląda jak dracena. Zasadź ją w doniczce. Powinna ładnie się rozrosnąć. :) Jak wspomniałem, kupuj tylko te rośliny, co do których masz pewność, że podwodne. Polecam Bacopę Karolinę. Wytrzymała jak ruski rower. :) Jak dobrze dobierzesz nawozy i światło, to będziesz co tydzień wycinał pół wiadra zielska. :) Swego czasu hodowałem ją nawet w doniczce, gdyż jest to roślina bagienna, która równie dobrze czuje się na lądzie i w wodzie. Do tego Nurzaniec, jakiś Anubias (na kawałku drewna, bo w samym podłożu trudno będzie go utrzymać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie kulki nawozowe mam powsadzane co 3 cm od siebie. ale dobrze zrobię małą przeróbkę i dostosuję się do twoich porad, jestem ciekaw jak to wszystko mi wyjdzie.

 

Jak możesz to napisz mi, czy to ma być taka ziemia ogrodowa do kwiatów?? czy mam się pytać o ziemię z torfem?? czy jakaś specjalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia ogrodowa pH 5,5. Bez żadnych nawozów i dodatków. Jak masz działkę, której nie nawozisz, to możesz taką ziemię też zastosować. Oczywiście przesiać przez jakieś sitko (do nabycia w sklepach z zabawkami). Ziemię mieszasz ze żwirkiem, dodajesz trochę wody i mieszasz. Nie rób zbyt rzadkiego ciasta. ;) Następnie rozłóż warstwę tak, aby między nią, a szybami (pionowymi :) ) zostało ok. 3cm odstępu. Te miejsca, oraz rozłożoną warstwę ziemi zasypiesz żwirkiem.

Do akwarium wrzuć też kilka ślimaków (rozdętki i świderki). Ryjąc w podłożu, zlikwidują strefy beztlenowe. Nie bój się o rośliny. Nie ruszą ich. A tak na marginesie, to w/w ślimaki są również ozdobą akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Zapomniałem napisać. Jak zrobisz podłoże, to zalej zbiornik do połowy (może być do 1/3). Jak woda będzie brudna, to wylej. Następnie zalej akwarium. Nawet jeśli woda będzie brudna, to po kilku godzinach zrobi się czysta. Później woda będzie "dojrzewać" i może zrobić się lekkie mleko lub zielono, ale to normalne, nawet w zbiornikach bez ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...