Skocz do zawartości

padają mi rybki pomocy


ADvaNCedPLayER
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od 4 miesięcy mam akwarium 112l.

Obsada następująca:

3 kiryski

2 glonojady

3 bojowniki ( 2 samice i jeden samiec)

3 ramirezy

3 gurami

2 mieczyki

2 skalary

3 brzanki

Filtr zewnętrzny unimax 250

temperatura i wszystkie wodne preparaty wlewam na bieżąco

Problemem jest to że praktycznie nie ma miesiąca żeby mi coś nie padło :(

kilka rybek padło a kilka zostało zaatakowanych nie wiem przez co bo np ramirez stracił oko , kirys tak samo, mieczyk ogon

Czytałem że nie powinno mieć tyle gatunków co ja czy to może być przez to ?

Czy to normalne że te rybki tak często padają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od 4 miesięcy mam akwarium 112l.

Obsada następująca:

3 kiryski

2 glonojady

3 bojowniki ( 2 samice i jeden samiec)

3 ramirezy

3 gurami

2 mieczyki

2 skalary

3 brzanki

Filtr zewnętrzny unimax 250

temperatura i wszystkie wodne preparaty wlewam na bieżąco

Problemem jest to że praktycznie nie ma miesiąca żeby mi coś nie padło :(

kilka rybek padło a kilka zostało zaatakowanych nie wiem przez co bo np ramirez stracił oko , kirys tak samo, mieczyk ogon

Czytałem że nie powinno mieć tyle gatunków co ja czy to może być przez to ?

Czy to normalne że te rybki tak często padają ?

Fatalna Obsada :roll:

 

wszystkie wodne preparaty wlewam na bieżąco

Jakie preparaty i ile ich wlewasz ?

 

Podaj parametry wody podaj :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być spowodowane obsadą:

skalary - akwa za małe

bojownik+ ramireza - mogą być spięcia

bojownik+ gurami - ryby labiryntowe mogą sie "bić"

3 brzank (jakie?) jeśli sumatrzańskie- mogą atakować inne

gurami (jakie?) - możliwe, że akwa za małe

Proponuje obsade:

1+1 ramireza

1+2 mieczyki

6 kirysków

2 glonojady (jeśli zbrojnik niebieski ok)

do tego możesz dać np. 12 neonków/razborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście preparatu trochę tajemniczo brzmią, ale jeśli mówisz, że jedna ryba oka nie ma to po prostu w akwarium trwają notoryczne walki.

Jak najszybciej trzeba uszczuplić obsadę, więc proponuje założyć temat w dziale obsady i tak ktoś na pewno pomoże dobrać rybki do twojego litrażu.

 

Co do preparatów, które lejesz to tam dodajesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

preparaty typu:

zieleń

bactoactiv

fmc

antychlor

 

oczywiscie nie daje wszystkiego na raz , poprostu dbam o to aby rybki nie chorowaly

Co do utraty oka i ogonka no to fakt jakaś wojna tylko nie wiem kogo więc ciężko mi stwierdzić.

Brzanki mam 2szt w paski +1szt chyba sumatrzańska

stawiam na brzany bo są dość "dokuczliwe" dla innych rybek - słyszałem że powinienem dokupić parę sztuk i powinny sie uspokoić w stadzie.

Co do kilku neonow,gupików czy razbor - nie podobaja mi się takie wyklepane rozwiązania dlatego taki mix a zarazem problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

preparaty typu:

zieleń

bactoactiv

fmc

antychlor

 

Rybki zabija - twoja niewiedza, a dokładniej te preparaty, lub raczej skutki ich stosowania. Zieleń i FMC to silne leki. Zabijają florę bakteryjną zbiornika. Ryby są osłabione, zatruwają się produktami własnej przemiany materii, których nie ma co neutralizować, bo bakterie zabiła "cudowna" chemia. Tyle.

 

To wszystko co pisze na butelkach, profilaktyczne stosowanie itd. to bzdury. Równie dobrze mógłbyś sam łykać antybiotyki profilaktycznie. Skutki byłyby również tragiczne. Chciałeś dobrze, ale sam doprowadziłeś do obecnego stanu rzeczy. Poczytaj podklejone tematy o poprawnej opiece nad zbiornikiem.

 

Niech mi jeszcze ktoś wyskoczy z mądrością że chemia w akwarystyce jest ok, to nie wiem co mu zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tą chemie dałem na samym początku założenia akwarium , co miesiąc wymieniam 1\3 wody i wtedy dolewam tylko bactoactiv - to też źle ? tak mi polecili w zoologicznym :/

a co do obsady to dlaczego generalnie przyjmuje sie że powinno być max 4-5 gatunków ryb ? jakaś definicja tego jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy większej ilości robi się zupa rybna, szczególnie że w tym litrażu trudno trzymać więcej niż 6 gatunków, zapewniając im dodatkowo odpowiedni skład ilościowy.

 

Nieodpowiednie podmiany i przerybienie dopełniły tylko dzieła chemii...

 

1. Redukcja obsady.

2. Wykucie tego na blachę:

viewtopic.php?f=43&t=6354

I poprawna opieka nad baniakiem.

3. Zaprzestanie lania chemii, aczkolwiek to co lejesz teraz nie powinno być szkodliwe.

4. Fajnie byłoby mieć testy na związki azotu.

 

Bez ww. czynników, rybki będą dalej umierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskakuję - chemia w akwarystyce jest super (w szczególności dla sprzedawców;)) ale tylko i wyłącznie może być stosowana jako ostatnia deska ratunku i nie powinna być stosowana w zbiorniku ogólnym. Większość problemów stwarzamy sobie sami. Wystarczy przestrzegać kilka prostych zasad (dobra obsada, porządki, podmiana wody) i praktycznie nie mamy problemów z akwarium.

Chemia może nam uratować tyłek jak nie przestrzegamy tych zasad. Ale też może narobić mam większych problemów jak nie umimy się nią posługiwać. Są choroby z których nie wyleczymy bez chemii. Ale po co bawić się w lekarza i narażać się na koszty jak można bardzo łatwo zapobiegać chorobom...

Osobiście niektóre środki używałem i różnie było z moim zadowoleniem. Jedne mogę polecić inne nie. Na dzień dzisiejszy nic nie używam i też mam się dobrze. Ryby tez;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszyscy moi poprzednicy mają rację...

Ja od kiedy hoduję rybki jeszcze ani razu nie miałem problemu z chorobą no i nie kupowałem im żadnych lekarstw.

Podstawą jest dobre i naturalne! utrzymywanie zbiornika i trzymania się zasad, które znajdziesz w poradnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...