Skocz do zawartości

Technika CO2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkującym akwarystą co do CO2 i nie miałem najmniejszego kontaktu z tym w akwariach i tu właśnie pojawiają się moje pytania:

1.Butla CO2 6kg 8L starczy na 2 akwaria? (62l i 54l)

2.Na ile dni/tygodni/miesięcy będzie funkcjonować owa butla.

3.Kupuje butle z tej aukcji: http://allegro.pl/butla-co2-6kg-8l-2021 ... 65666.html (opłaca się? :) )

4.Złączki i reszta z tej: http://allegro.pl/maxi-na-zlaczki-kompl ... 71637.html :)

5.Co bym musiał kupić podwójnie z aukcji w punkcie nr.4 jeżeli ma ta butla iść na 2 akwaria.

6.Co muszę dokupić co jest niezbędne a czego nie ma w aukcjach. (czyli takie coś jak stały test CO2 itp.)

7.Trudność montowania na 2 akwaria albo jakieś linki :) proszę o podanie :)

8.Oświetlenie:

-akwarium 62l (aktualnie 15W, będzie 30W) starczy?

-akwarium 54l (aktualnie 8W,nie wiem ile jest wystarczająco więc czekam na podpowiedź)

9.Propozycje roślin:

-akwa 62l (cos na trawniczek i 2,3 plan)

-akwa 54l (krewetkarium)

10.Lepiej kupić "zestaw na sztywno" czy na "złączki"

Raczej to wszystko jak coś to dopiszę.Liczę na wszelaką pomoc od użytkowników :)

 

Pozdrawiam Marcin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze starczy.

Zależy od dawkowania ale ok. pół roku - 99%.

Moim zdaniem musiał byś kupić 2x Dyfuzor oraz taki trójnik żeby rozdzielić to na 2 baniaki.

Oświetlenie w baniaku 63L b.db, a natomiast 54 to wymiany to tylko 0.14w/l - nie wiem jak się mają do tego cieniolubne ale to chyba i tak mało.

 

Takie moje wprowadzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby na dwa baniaki było to muszę kupić trójnik i 2x dyfuzory?

1......

2......

3.Kupuje butle z tej aukcji: http://allegro.pl/butla-co2-6kg-8l-2021 ... 65666.html (opłaca się? :) )

4.Złączki i reszta z tej: http://allegro.pl/maxi-na-zlaczki-kompl ... 71637.html :)

5.....

6.Co muszę dokupić co jest niezbędne a czego nie ma w aukcjach. (czyli takie coś jak stały test CO2 itp.)

7.Trudność montowania na 2 akwaria albo jakieś linki :) proszę o podanie :)

8.....

9.Propozycje roślin:

-akwa 62l (cos na trawniczek i 2,3 plan)

-akwa 54l (krewetkarium)

10.Lepiej kupić "zestaw na sztywno" czy na "złączki"

 

zostały te pytania liczę na resztę użytkowników :)

 

Dzięki AliBaba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie jestem pewnym czy nie musisz kupić 2x Licznik Bąbelków, ale myślę żeby robić wszystko jak w poradnikach, a za licznikiem bąbelków dać z 5cm wężyka i zastosować trójnik i rozdzielić później już normalnie do akwarium.

 

Dyfuzor 2x.

Dołączona grafika

 

Trójnik.

Dołączona grafika

 

Takie rzeczy moim zdaniem są Ci potrzebne ale nie dam sobie ręki odciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Kupuje butle z tej aukcji: http://allegro.pl/butla-co2-6kg-8l-2021 ... 65666.html (opłaca się? )

4.Złączki i reszta z tej: http://allegro.pl/maxi-na-zlaczki-kompl ... 71637.html

Cenowo to wygląda tak samo jak w przypadku mojego zestawu a nie sądzę że bardzo przepłaciłem.Choć kupowałem z innego żródła.Jeżeli owe akwaria będą tak samo wymagające pod względem co2 to możesz mieć jeden zaworek precyzyjny i bąbelkomierz ,oryginały kosztują dyfuzor i bąbelkomierz możesz wykonać sam zaoszczędzisz jakieś sto parę złotych.Potrzebujesz strzykawkę ok.2cm średnicy,kawałek lipowego drewna,wytnij z gałązki plaster 2 cm i dopasuj na mocny ścisk,strzykawkę wypełnij w połowie

żwirkiem 6mm powiedzmy dla właściwego obciążenia,do środka nalej wody.Podłączasz do wężyka i gotowe ilość bąbli regulujesz zaworkiem precyzyjnym.Poniżej link jak to u mnie działa.

http://imageshack.us/photo/my-images/859/dsc01035i.jpg/

Lepszego i tańszego rozwiązania raczej nie znajdziesz,polecam.

Testy kropelkowe są tez potrzebne w ustawieniu właściwego stężenia co2 w wodzie ja używam jbl są bardzo dokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby na dwa baniaki było to muszę kupić trójnik i 2x dyfuzory?

 

1......

2......

3......

4.....

5.....

6.Co muszę dokupić co jest niezbędne a czego nie ma w aukcjach. (czyli takie coś jak stały test CO2 itp.)

7.Trudność montowania na 2 akwaria albo jakieś linki :) proszę o podanie :)

8.....

9.Propozycje roślin:

-akwa 62l (cos na trawniczek i 2,3 plan)

-akwa 54l (krewetkarium)

10.Lepiej kupić "zestaw na sztywno" czy na "złączki"

 

Czekamy na resztę:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na złączki będzie na pewno bardziej komfortowy w eksploatacji i łatwiejszy w montażu.

Co do trudności.To łatwe nie potrzebujesz żadnych linków po prostu zaworek precyzyjny montujesz

do reduktora głównego butli,może będziesz potrzebował kawałka rurki miedzianej i jakiś redukcji

sam ocenisz jakich na podstawie średnicy rurki i otworu w reduktorze.Ja użyłem 12 mm rura i wlutowałem ją

do nasadki na wąż przy reduktorze.Za zaworkiem precyzyjnym możesz założyć trójnik z którego co2 popłynie do akwariów.

Nie musi on być superszczelny za zaworkiem jest bardzo małe ciśnienie jednak sprawdż czy nie ma przecieków

wodą z płynem do mycia naczyń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby na dwa baniaki było to muszę kupić trójnik i 2x dyfuzory?

 

1......

2......

3......

4.....

5.....

6.Co muszę dokupić co jest niezbędne a czego nie ma w aukcjach. (czyli takie coś jak stały test CO2 itp.)

7.Trudność montowania na 2 akwaria albo jakieś linki :) proszę o podanie :)

8.....

9.Propozycje roślin:

-akwa 62l (cos na trawniczek i 2,3 plan)

-akwa 54l (krewetkarium)

10........

 

Czekamy na resztę:)

Prawie koniec :) jeszcze 3 pytanka :)

grzegrzolka zdecydowanie wolę kupić szklane a nie zrobić wiadomo że zaoszczędzę ale chce profesionalny zestaw :) ale dzięki że się tak namęczyłeś :)

 

@edit:

Zestaw na złączki będzie na pewno bardziej komfortowy w eksploatacji i łatwiejszy w montażu.

Co do trudności.To łatwe nie potrzebujesz żadnych linków po prostu zaworek precyzyjny montujesz

do reduktora głównego butli,może będziesz potrzebował kawałka rurki miedzianej i jakiś redukcji

sam ocenisz jakich na podstawie średnicy rurki i otworu w reduktorze.Ja użyłem 12 mm rura i wlutowałem ją

do nasadki na wąż przy reduktorze.Za zaworkiem precyzyjnym możesz założyć trójnik z którego co2 popłynie do akwariów.

Nie musi on być superszczelny za zaworkiem jest bardzo małe ciśnienie jednak sprawdż czy nie ma przecieków

wodą z płynem do mycia naczyń.

Czyli tak zawór główny-zaworek precyzyjny-elektrozawór-trójnik-zaworek zwrotny(2x)-bąbelkomierz(2x)-dyfuzor(2x) Cały montaż?

a gdzie dać programator czasowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że główny zawór masz już w zestawie powyżej z allegro(reduktor przy butli) może będziesz potrzebował krótkiej rurki miedzianej

i oczywiście węzy do doprowadzenia co2 do zbiorników ale to groszowe sprawy.Wymierz ile potrzebujesz a lepiej jest kupić z 2 metry więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

1.Butla CO2 6kg 8L starczy na 2 akwaria? (62l i 54l)

Myślę że z powodzeniem, przy zastosowaniu rozważnej instalacji.

 

2.Na ile dni/tygodni/miesięcy będzie funkcjonować owa butla.

Jest to ściśle uzależnione od "obfitości" nawożenia, przypuszczam ze przy standardowych 1-2 bąbelki na sekundę przez 8-10 godzin dziennie, wystarczyć powinno spokojnie na 1-2 lata.

 

3.Kupuje butle z tej aukcji: http://allegro.pl/butla-co2-6kg-8l-2021 ... 65666.html (opłaca się? :) )

Cena bardzo miła w szczególności za pełną butlę, we wrocku za pełna 6 kg butlę zapłaciłem coś koło 170 zł. Intryguje mnie natomiast jak ją Tobie wyślą, przepisy ogólne różnych spedytorów zabraniają transportu pełnych butli ciśnieniowych. Poczta czkawki dostaje na wieść o przewozie takiej butli :)

 

4.Złączki i reszta z tej: http://allegro.pl/maxi-na-zlaczki-kompl ... 71637.html :)

Ładny komplecik, nie wiem czy cały jest potrzebny ale spoko, jak Cię stać to jest ok.

 

5.Co bym musiał kupić podwójnie z aukcji w punkcie nr.4 jeżeli ma ta butla iść na 2 akwaria.

Tu obawiam się że będziesz musiał brać pod uwagę trochę archimedesa i innych mądrych nieżyjących już co prawda ludzików pod uwagę, gdyż stosując wszędzie wężyki 6/4 istnieje duże prawdopodobieństwo problemów z ustawieniem na każdym zbiorniku stałej ilości podawania gazu jak również po zmniejszeniu się ciśnienia wewnątrz wężyka będzie możliwość przelania się wody między zbiornikami.

 

6.Co muszę dokupić co jest niezbędne a czego nie ma w aukcjach. (czyli takie coś jak stały test CO2 itp.)

na pewno testy będziesz potrzebował, jakąś politykę nawożenia, jakieś sole i inne niezbędne makro i mikro nawozy w postaci osobnej lub łączonej w jakieś extra złote rosy czy inne twory.

 

7.Trudność montowania na 2 akwaria albo jakieś linki :) proszę o podanie :)

Obawiam się że nic gotowego na tacy nie dostaniesz. Masz 2 opcje, w sumie więcej ale 2 i tak są wystarczające

1)Z reduktora wychodzi jeden wężyk, następnie trójnik na węża 6/4, 2 liczniki bąbelków, 2 zawory przeciw-zwrotne, 2 zaworki precyzyjne, 2 dyfuzory. To powinno działać ale może stwarzać problemy z ciśnieniem, gaz teoretycznie będzie leciał tam gdzie mu łatwiej, w ten sposób w drugim zbiorniku wytworzy się podciśnienie i może zasysać wodę. Aby zlikwidować ten problem ciśnienie powinno być podane z reduktora do trójnika grubsza średnica węża. Będzie to działać jak typowa instalacja wodna czy gazowa w domu, doprowadzone z ujęcia do odbiorców grubą rura, natomiast przyłącza są już zrobione rurą o mniejszej średnicy dzięki temu na magistrali nie ma strat w ciśnieniu.

 

8.Oświetlenie:

-akwarium 62l (aktualnie 15W, będzie 30W) starczy?

-akwarium 54l (aktualnie 8W,nie wiem ile jest wystarczająco więc czekam na podpowiedź)

teoretycznie jeśli chcesz używać CO2 musisz pomyśleć o oświetleniu w okolicach 0,5 W - 0,6 W na litr wody w baniaku i jest to niejako minimum tego co powinieneś mieć aby rośliny przechodziły wzmożony proces fotosyntezy. Są tacy co polecają nawet więcej mocy ale to już zależy od roślinności i jej obfitości w zbiorniku.

 

9.Propozycje roślin:

-akwa 62l (cos na trawniczek i 2,3 plan)

-akwa 54l (krewetkarium)

Każdy ma to co lubi, ja mam anubiasy i garść mchów. nie podaję już co2 w żadnym ze zbiorników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś Ty? to jest podstawa właśnie a zawór główny masz przy butli.Odkręcić wystarczy lekko aż odskoczy w górę i to jest maksimum nie ma sensu kręcić więcej.Nie mam elektrozaworu.Ale założyć go możesz bezpośrednio za reduktorem o ile on ma zawór do precyzyjnego dawkowania co2 jeśli nie powinien się znajdować pomiędzy reduktorem a precyzyjnym zaworkiem i do tego celu właśnie dobrze jest wykorzystać rurkę miedzianą.Łatwa jest w cięciu i lutowaniu nie wpływa negatywnie na parametry wody,a całość jest sztywna i solidna z samymi wężami jest inaczej

O jeszcze coś,jeżeli chcesz ja wykorzystać i tak pewnie będzie odcinek pół metra wystarczy w zupełności,na końcu

zamocuj redukcję do wyjściowego węża ( ja kombinowałem bo ciężko mi było kupić oryginał).Poszukaj w sklepach z techniką grzewczą lub w akwarystycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

1.Butla CO2 6kg 8L starczy na 2 akwaria? (62l i 54l)

Myślę że z powodzeniem, przy zastosowaniu rozważnej instalacji.

 

2.Na ile dni/tygodni/miesięcy będzie funkcjonować owa butla.

Jest to ściśle uzależnione od "obfitości" nawożenia, przypuszczam ze przy standardowych 1-2 bąbelki na sekundę przez 8-10 godzin dziennie, wystarczyć powinno spokojnie na 1-2 lata.

 

3.Kupuje butle z tej aukcji: http://allegro.pl/butla-co2-6kg-8l-2021 ... 65666.html (opłaca się? :) )

Cena bardzo miła w szczególności za pełną butlę, we wrocku za pełna 6 kg butlę zapłaciłem coś koło 170 zł. Intryguje mnie natomiast jak ją Tobie wyślą, przepisy ogólne różnych spedytorów zabraniają transportu pełnych butli ciśnieniowych. Poczta czkawki dostaje na wieść o przewozie takiej butli :)

 

4.Złączki i reszta z tej: http://allegro.pl/maxi-na-zlaczki-kompl ... 71637.html :)

Ładny komplecik, nie wiem czy cały jest potrzebny ale spoko, jak Cię stać to jest ok.

 

5.Co bym musiał kupić podwójnie z aukcji w punkcie nr.4 jeżeli ma ta butla iść na 2 akwaria.

Tu obawiam się że będziesz musiał brać pod uwagę trochę archimedesa i innych mądrych nieżyjących już co prawda ludzików pod uwagę, gdyż stosując wszędzie wężyki 6/4 istnieje duże prawdopodobieństwo problemów z ustawieniem na każdym zbiorniku stałej ilości podawania gazu jak również po zmniejszeniu się ciśnienia wewnątrz wężyka będzie możliwość przelania się wody między zbiornikami.

 

6.Co muszę dokupić co jest niezbędne a czego nie ma w aukcjach. (czyli takie coś jak stały test CO2 itp.)

na pewno testy będziesz potrzebował, jakąś politykę nawożenia, jakieś sole i inne niezbędne makro i mikro nawozy w postaci osobnej lub łączonej w jakieś extra złote rosy czy inne twory.

 

7.Trudność montowania na 2 akwaria albo jakieś linki :) proszę o podanie :)

Obawiam się że nic gotowego na tacy nie dostaniesz. Masz 2 opcje, w sumie więcej ale 2 i tak są wystarczające

1)Z reduktora wychodzi jeden wężyk, następnie trójnik na węża 6/4, 2 liczniki bąbelków, 2 zawory przeciw-zwrotne, 2 zaworki precyzyjne, 2 dyfuzory. To powinno działać ale może stwarzać problemy z ciśnieniem, gaz teoretycznie będzie leciał tam gdzie mu łatwiej, w ten sposób w drugim zbiorniku wytworzy się podciśnienie i może zasysać wodę. Aby zlikwidować ten problem ciśnienie powinno być podane z reduktora do trójnika grubsza średnica węża. Będzie to działać jak typowa instalacja wodna czy gazowa w domu, doprowadzone z ujęcia do odbiorców grubą rura, natomiast przyłącza są już zrobione rurą o mniejszej średnicy dzięki temu na magistrali nie ma strat w ciśnieniu.

 

8.Oświetlenie:

-akwarium 62l (aktualnie 15W, będzie 30W) starczy?

-akwarium 54l (aktualnie 8W,nie wiem ile jest wystarczająco więc czekam na podpowiedź)

teoretycznie jeśli chcesz używać CO2 musisz pomyśleć o oświetleniu w okolicach 0,5 W - 0,6 W na litr wody w baniaku i jest to niejako minimum tego co powinieneś mieć aby rośliny przechodziły wzmożony proces fotosyntezy. Są tacy co polecają nawet więcej mocy ale to już zależy od roślinności i jej obfitości w zbiorniku.

 

9.Propozycje roślin:

-akwa 62l (cos na trawniczek i 2,3 plan)

-akwa 54l (krewetkarium)

Każdy ma to co lubi, ja mam anubiasy i garść mchów. nie podaję już co2 w żadnym ze zbiorników.

dziki co do punktu nr.4 to się jeszcze namyśle ale jeżeli coś to musze 2x kupić ten zestaw bo potrzebuje prawie wszystko 2 razy a aż tyle $$$ to nie mam:) więc może macie znanego sprzedawce gdzie moge kupić u niego wszystko co mmi potrzebne i ile sztuk potrzebuje.

Liczę na dalszą pomoc:)

Nie cytuj całych takich długich postów, zwłaszcza wtedy gdy odwołujesz się tylko do fragmentów. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe akwa a taki duży zestaw ,raczej nie spodziewaj się specjalnego gwałtownego efektu,proponowałbym oświetlenie 1wat na litr i dobry nawóz np easy carbo+ dobry wieloskładnikowy .Mam dwa akwa jedno z co2 drugie bez nie widzę różnicy i jeszcze raz stawiam na oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem ja podaję co2 z butli +easy carbo+nawóz wieloskładnikowy u mnie Dailly A1 no i oświetlenie mam 140 wat na 200 litrów,,,,ale wystarczy easy +wieloskładnikowy nawóz+ światło ,nie rzucaj się na sprzęt jeszcze co możesz to podłoże ,u mnie jest zwykły żwir nie ma co szaleć ,nie robię żadnych testów wody nawozy według wskazań producenta nigdy nie podaję za dużo liczy się codziennie określona dawka lepiej mniej jak zbyt dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest zwykły żwir nie ma co szaleć

Bo masz praktyczne porównanie z dobrym substratem/podłożem roślinnym, czy po prostu na żwirze też rośliny Ci rosną? :P

nie robię żadnych testów wody

A to błąd w tego typie baniaków. Testy warto mieć. Dawki "na oko" nie zawsze będą skuteczne, szczególnie że nie wiesz ile czego masz w baniaku. Jeden brak, nadmiar czegoś i koniec. ;)

 

Chłopak jest początkujący, a wy mu polecacie 1w/l...

Zjedzą go glony, wspomnicie moje słowa. ;)

30W w 60l wystarczy mu w zupełności. Każde zielsko na tym utrzyma, a przynajmniej najmniejszy błąd w nawożeniu nie skończy się glonarium.

Co za dużo to nie zdrowo. Szczególnie w tym wypadku.

Ba, te 30W to też nie szczególnie "bezpieczne" rozwiązanie, bo też musi już konkretnie nawozić baniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie bardzo widzę te testy u początkującego,np co miasto to inna twardość i co on zrobi nic wleje ją z kranu i tak nie kupi zestawu o odwróconej osmozie ,na początek moim zdaniem tak jak producent zaleci ,ja mam dwa akwa robiłem testy które nic nie dawały dołączam foto w którym nie ma co2 tylko easy carbo +nawóz wieloskładnikowy +światło 140 wat co prawda rośliny są poprzerastane ale jak tak lubię i ryby także ,żadnych testów.

post-5891-13685163982887_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testy na twardość, czy ph, choć to można skutecznie zbijać dysponując butlą, a np. na no3 które wlewany z nawozami.

Można poradzić sobie bez testów, ale są bardzo, bardzo przydatne. Szczególnie gdy pojawiają się problemy, a nie wierzę że początkujący przy 1w/l, butli i nawożeniu na oko by ich nie miał. ;)

Niektórzy doświadczeni akwaryści mają problemy z utrzymaniem takich zbiorników, a autor tematu wyraźnie zaznaczył na początku że jest początkujący. Nie ma co porywać się z motyką na Słońce. Lepiej zacząć od 0.5w/l, albo nawet mniej, szczególnie że prawdopodobnie wtedy nie będzie powodów by zwiększać oświetlenie.

nie ma co2 tylko easy carbo +nawóz wieloskładnikowy +światło 140 wat co prawda rośliny są poprzerastane ale jak tak lubię i ryby także ,żadnych testów.

Hola hola, to nie chodzi o samo CO2, tylko węgiel w formie przyswajalnej dla roślin. CO2 w formie gazowej, EC jako aldehyd, skutek ten sam. ;)

Gdybyś nie podawał węgla przy tym świetle, nie ważne od jego formy, to by nie było tak kolorowo.

 

Edit: Po zdjęciu, nie wiem czy to kwestia jakości zdjęcia, czy rzeczywistości, ale nie wygląda to idealnie. Pomijam kwestie aranżacji, ale kondycji roślin. Jeszcze słowo co do ryb, jajożyworodne to moja specjalizacja, a szczególnie upodobałem sobie platki. Tylko w ramach informacji piszę że w naturalnym środowisku zmienniaków wielobarwnych... prawie nie ma roślin. :)

Aczkolwiek ich nadmiar nie będzie niekorzystnie wpływał na ich samopoczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak to proszę o roślinę "foto" która to zakwitła lub wypuściła łozy z sadzonkami ,nasz początkujący chce zakupić zestaw co2,który nic nie da .

Jak to nic nie da? To ja poproszę o nazwy roślin, które nie tyle co nie przeżyją, ale nie będą pięknie rosnąc przy 0.5W/l, CO2 i konkretnym nawożeniu.

Nie ujmując nic Twojemu zbiornikowi, widziałem na forum nie jeden holender na poziomie światowym, z o wiele bardziej wymagającymi i lepiej utrzymanymi roślinami niż masz u siebie, przy "skromnym" 0.5w/l... :)

 

Dodatkowo powiem Ci, że z moich osobistych doświadczeń wynika że suplementacja CO2 prawie zawsze ma sens jako że jest to zwykle składnik limitujący. Próbowałem dozować CO2 w baniaku z dość bogatym podłożem w którym było uwaga - 0.2W/l. I co? Efekt w szybszym wzroście roślin był jak najbardziej widoczny! Skok było widać gołym okiem, nawet bez mierzenia. CO2 prawie zawsze ma sens, nie zawsze jest sens wydawania na niego ogromnej kasy. Jednak przy 0.5w/l butla jest jak najbardziej uzasadniona. Co nie zmienia faktu że ja przy tej wielkości zbiorników bawiłbym się z bimbrowniami.

 

Rozumiem Twój sposób podejścia do tematu. U Ciebie, powiedzmy że praktycznie się to sprawdza. Jednak doświadczenia bardzo wielu osób pokazują że można "mniej, a lepiej". Proponuje zakup testów, nawożenie konkretnymi wartościami, zobaczysz - można jeszcze lepiej niż jest. ;)

 

Co do kwitnących roślin, są takie które kwitną przy 0.3W/l ale nie chciałem o tym pisać. Masz mocne światło i u Ciebie połowa roślin ma dostęp do powierzchni. Takie mają nie tylko dużo więcej światła niż te przy dnie, ale i pobierają CO2 bezpośrednio z powietrza i rosną dużo szybciej. W takim wypadku nawet gdyby EC nie było to rośliny by sobie poradziły z dostawami węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się,że 0,5wata wystarczy ,tylko co z tym zestawem co2 który podłączy do akwa nic on jest początkujący ,ale przy 0,5 wata i wysokości baniaka około 50 cm, np moczarka kiepsko rośnie i wiele innych ,chodzi oto by nie inwestował na początek w jakieś zestawy skoro nic nie czuje do roślin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mowa o zbiornikach 63 i 54l.

Z inwestowaniem zgadzam się, mógłby zacząć od bimbro, a później gdy zauważy taką potrzebę kupić butle.

Za to dokładne nawożenie np. solami wychodzi nieporównywalnie taniej od gotowych rozwiązań.

 

Co do moczarki, tu masz pewnie właśnie problem z nawozem, bo te rośliny rosną pięknie przy każdym świetle nawet bez CO2.

Doświadczenie które robiłem przy 0.2W/l [w zbiorniku ok 54l] i CO2 odbywało się właśnie na sporej partii... moczarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, aż takich licznych odpowiedzi :) Dzięki zarówno Atreyu jak i januszowi.Z waszych wypowiedzi dowiedziałem się dużo ale doszedłem do wniosku ,że na początek będzie lepsze EasyCarbo+światełko+jakieś lepsze podłoże.Nad CO2 pomyślę w połowie wakacji ponieważ będę miał cały pokój do dyspozycji:) wiadomo wyrzucam brata :) xd

Z tego co zrozumiałem to tak:

Do 62l dać oświetlenie z 30W

Do 54 dać oświetlenie z 25W

Dawkować EasyCarbo (z polecenia producenta czy znacie jakieś lepsze dawkowanie?)

Podłoże ale teraz jakie? Akurat z tego tematu to zupełny głupek zemnie :)

Robić testy wody (najlepiej kupić te testy JBL na paski?Macie jakiś link bo nie umiałem ich znaleźć na allegro)

 

Co muszę kupić aby domontować dodatkowe oświetlenie ? Może jest tu na forum jakiś dobry poradnik dla początkującego elektryka :)

 

Pozdrawiam Marcin!

 

@edit:

http://allegro.pl/jbl-test-5in1-paski-p ... 22957.html

Kto szuka ten znajdzie :) Są dobre i dokładne?

 

Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 62L może być 30W ale ja bym zastosował troszkę więcej, coś ok. 35-38(39)W.

Do 54L dać z 30-35W.

Dawkowanie EC to takie jak u producenta.

Dodatkowo kup sobie testy na PO4 i NO3 ( kropelkowe, a nie paskowe bo te raczej nie są dokładne ) i dodatkowo Mikro i Makro.

 

Co do montażu to chcesz przerabiać pokrywę czy masz gwarancję ?

Kupujesz świetlówkę ( najlepiej coś ok 6500K chyba ze lubisz inne kolory ale nie powyżej 10 000 - lekki róż ).

Kupujesz oprawki bryzgoszczelne.

Kupujesz świetlówkę energooszczędną ( kompaktową ) o takiej samej mocy lub troszkę większej od świetlówki.

Kupujesz kable, haczyki itp.

 

Jeśli masz gwarancję to zrób tak:

Kupujesz haczyki żeby przymocować druga świetlówkę do tej starszej.

Montujesz świetlówkę na haczykach podłączasz oprawki z dwóch stron.

Wyciągasz elektrykę z świetlówki energooszczędnej ( kompaktowej ), w internecie znajdziesz schemat jak podłączyć pod nią świetlówkę - Jest to tańsze rozwiązanie od statecznika.

 

A co do testów to:

Na NO3 mogą być te: http://allegro.pl/test-no3-azotany-50-t ... 31476.html

Na PO4 mogą być te: http://allegro.pl/zoolek-aqutaest-po4-w ... 05601.html

Lepszą są od Sery, te testy starczają na b.długo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...