Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

napowietrzenie a falowanie wody

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 michaś

michaś

Gaduła

• Użytkownik
  • 128 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 maj 2011 - 22:08

Mam małe pytanko. W swoim akwarium mam obecnie 2 filtry kubełkowe, obie deszczownice (deszczownie?) są pod powierzchnią wody i w ogóle nie widać falowania wody na powierzchni, nawet najmniejszego. Zawsze czytam, ze woda powinna lekko falować, bo dzięki temu się napowietrza. Więc czy może być tak jak u mnie? Nie skutkuje to zbyt małą ilością tlenu w wodzie?

#2 kilanek11

kilanek11

Swojak

• Użytkownik
  • 550 postów

Napisano 05 maj 2011 - 22:13

Deszczownica/deszczownia jedno i to samo :D Może być tak jak masz, ale lepiej by było jak byś skierował dziurki deszczownicy w górę, tak aby woda lekko falowała.

#3 Atreyu

Atreyu

Skazany na forum

• Użytkownik
  • 11437 postów

Napisano 05 maj 2011 - 23:21

Deszczownica ;)

Deszczownia.
http://pl.wikipedia....ia_(akwarystyka)

Falowania być nie musi, ruch tafli wody być powinien. Ot, cała filozofia.

Meow meow.

#4 Pappa2

Pappa2

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 660 postów
  • Lokalizacjadolnyslask okolice kamienna góra

Napisano 06 maj 2011 - 12:59

Deszczownica/deszczownia jedno i to samo :D Może być tak jak masz, ale lepiej by było jak byś skierował dziurki deszczownicy w górę, tak aby woda lekko falowała.

Dzieki takiemu ustawieniu deszczowniczy wypompowałem ok 2/3 pojemności akwarium. Czyli jakiej 250l. Wiec nie polecam takiego ustawienia. W moim przypadku pękło dno. Powoli woda zaczęła uchodzić z akwaria. Jak poziom wody spadł po nizej deszczownicy filtr przez nią wypompował wodę. Taka mała fontanna była;) zalane 2 czy 3 miesięczne panele i pokój na parterze - mieszkanie teściowej :) ja mam akwa na 1 pietrze.
Proponuję deszczównicę dać trochę wyżej, ale dalej w wodzie, otwory z niej skierować pod takim kątem aby woda falowała. Ale nadal skierowana w dół. Ok 45 stopni. Przy podmiance wody może troche chlapać ale zawsze możesz zmniejszyć przepływ wody w filtrze.

008.gif

#5 michaś

michaś

Gaduła

• Użytkownik
  • 128 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 maj 2011 - 14:08

trochę nie rozumiem...skierowanie dziurek deszczownicy w górę spowodowało u Ciebie pęknięcie dna akwarium? :o

#6 Atreyu

Atreyu

Skazany na forum

• Użytkownik
  • 11437 postów

Napisano 06 maj 2011 - 14:18

Też tego nie rozumiem, jak można było wypompować wodę z akwarium... :P

W typowym baniaku z pokrywą, jakkolwiek byśmy ustawili deszczownie to obieg wody będzie zamknięty.

Meow meow.

#7 Regus

Regus

Tubylec

• Użytkownik
  • 396 postów
  • LokalizacjaDobra/Turek/Antwerpen

Napisano 06 maj 2011 - 14:24

Ja mam deszczownice w 2 elementach , jeden skierowany ku dołowi a drugi skierowany pod kątem do góry ( nie bezpośrednio pionowo do góry bo woda mogła by się wylewać , więc lekko po skosie ku górze ) i woda ładnie cyrkuluje .

#8 Pappa2

Pappa2

Wyjadacz

• Użytkownik
  • 660 postów
  • Lokalizacjadolnyslask okolice kamienna góra

Napisano 06 maj 2011 - 21:33

Już wyjaśniam.
Wcześniej pisałem z telefonu i kierownictwo szwendało mi się w pracy i nie mogłem się skupić :)
Moje akwarium ma nietypowe wymiary 124x53x prawie 60 (nie pamiętam teraz dokładnie :P )
Pokrywa jest robiona - czytaj nie szczelna.
Akwarium kupiłem od zaufanej osoby przyszywanego mojego wujka. Miało uszkodzone dno. Tz było małe pękniecie na to naklejony placek szyby. Normalnie bym czegoś takiego nie kupił ale po zapewnieniu przez sprzedawcę, że użytkował to akwarium przez kilka lat od czasu remontu uległem pokusie.. kupiłem za 200zł
Deszczownicę dałem pod wodę i skierowałem ją pod kątem 45 st do góry. Dzięki temu woda ładnie falowała. Po kilku miesiącach użytkowania tego akwarium pękniecie poszło dalej przez to poziom wody spadł a deszczownica została na wierzchu. I przez otwory woda została wypompowana. Nie zapomnę jak chodziłem po pokoju a na podłodze było ok 3 cm wody. A u teściowej na dole woda ciekła żyrandolem...
Teraz to akwarium jest przezemnie zreanimowane - ma wymienioną szybę na nową i jest na razie ok...

008.gif

#9 smok

smok

Świeżak

• Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 30 maj 2011 - 16:11

U mnie woda z pompy sumpa płynie rurką położoną na wysokości lustra wody. W tej metrowej rurce mam wywiercone otwory i skierowane prawie pionowo. Ponad tą rurką - jakiś 1cm poniżej krawędzi jest wklejona szybka, na którą ta woda wlatuje. Tworzą się grube krople, które bezszelestnie skapują do wody. Efekt taki - że widać mikroskopijne banieczki powietrza w akwarium. Mimo że na moje 500L przygotowałem w dnie 2 rurki pod kostki napowietrzające - to są one teraz bezużyteczne, gdyż natlenienie jest na wysokim poziomie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!