Skocz do zawartości

napowietrzenie a falowanie wody


michaś
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam małe pytanko. W swoim akwarium mam obecnie 2 filtry kubełkowe, obie deszczownice (deszczownie?) są pod powierzchnią wody i w ogóle nie widać falowania wody na powierzchni, nawet najmniejszego. Zawsze czytam, ze woda powinna lekko falować, bo dzięki temu się napowietrza. Więc czy może być tak jak u mnie? Nie skutkuje to zbyt małą ilością tlenu w wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczownica/deszczownia jedno i to samo :D Może być tak jak masz, ale lepiej by było jak byś skierował dziurki deszczownicy w górę, tak aby woda lekko falowała.

Dzieki takiemu ustawieniu deszczowniczy wypompowałem ok 2/3 pojemności akwarium. Czyli jakiej 250l. Wiec nie polecam takiego ustawienia. W moim przypadku pękło dno. Powoli woda zaczęła uchodzić z akwaria. Jak poziom wody spadł po nizej deszczownicy filtr przez nią wypompował wodę. Taka mała fontanna była;) zalane 2 czy 3 miesięczne panele i pokój na parterze - mieszkanie teściowej :) ja mam akwa na 1 pietrze.

Proponuję deszczównicę dać trochę wyżej, ale dalej w wodzie, otwory z niej skierować pod takim kątem aby woda falowała. Ale nadal skierowana w dół. Ok 45 stopni. Przy podmiance wody może troche chlapać ale zawsze możesz zmniejszyć przepływ wody w filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam deszczownice w 2 elementach , jeden skierowany ku dołowi a drugi skierowany pod kątem do góry ( nie bezpośrednio pionowo do góry bo woda mogła by się wylewać , więc lekko po skosie ku górze ) i woda ładnie cyrkuluje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam.

Wcześniej pisałem z telefonu i kierownictwo szwendało mi się w pracy i nie mogłem się skupić :)

Moje akwarium ma nietypowe wymiary 124x53x prawie 60 (nie pamiętam teraz dokładnie :P )

Pokrywa jest robiona - czytaj nie szczelna.

Akwarium kupiłem od zaufanej osoby przyszywanego mojego wujka. Miało uszkodzone dno. Tz było małe pękniecie na to naklejony placek szyby. Normalnie bym czegoś takiego nie kupił ale po zapewnieniu przez sprzedawcę, że użytkował to akwarium przez kilka lat od czasu remontu uległem pokusie.. kupiłem za 200zł

Deszczownicę dałem pod wodę i skierowałem ją pod kątem 45 st do góry. Dzięki temu woda ładnie falowała. Po kilku miesiącach użytkowania tego akwarium pękniecie poszło dalej przez to poziom wody spadł a deszczownica została na wierzchu. I przez otwory woda została wypompowana. Nie zapomnę jak chodziłem po pokoju a na podłodze było ok 3 cm wody. A u teściowej na dole woda ciekła żyrandolem...

Teraz to akwarium jest przezemnie zreanimowane - ma wymienioną szybę na nową i jest na razie ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

U mnie woda z pompy sumpa płynie rurką położoną na wysokości lustra wody. W tej metrowej rurce mam wywiercone otwory i skierowane prawie pionowo. Ponad tą rurką - jakiś 1cm poniżej krawędzi jest wklejona szybka, na którą ta woda wlatuje. Tworzą się grube krople, które bezszelestnie skapują do wody. Efekt taki - że widać mikroskopijne banieczki powietrza w akwarium. Mimo że na moje 500L przygotowałem w dnie 2 rurki pod kostki napowietrzające - to są one teraz bezużyteczne, gdyż natlenienie jest na wysokim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...