Skocz do zawartości

czego brakuje moim rośliną?


Rekomendowane odpowiedzi

Parametry wody:

 

żelazo - 0,2

fosfor - 1

no3 - 10

ph=6,7

kh=3

gh=5

 

potas leję regularnie 7 ml/400 litrów wody dziennie rano

leję też: easy carbo 25 ml, profito około 8 ml

 

dziennie testy i uzupełnienie fosforu, czasem też no3

 

Rośliny rosną raczej powoli, mimo światła 0,74W/l, pojawia się też zbyt dużo zielenic. Zauważyłem że po podmianach rośliny przez około 2 dni bąbelkują, później cały tydzień nic. Rotala rośnie około 5 cm/tydzień, mały henio bardzo powoli się zagęszcza, elosiek urósł max 2 cm przez 2 miesiące, ludwiga i inne liściaste praktycznie stoją w miejscu, Jedynie hydrokotyle dość szybko się rozwijają. Mech pięknie rośnie i bąbelkuje.

 

Czego może brakować rośliną?

 

z objawów:

-rotala czerwona raczej jest brązowa niż czerwona

-dłuższe pędy kręcą się na boki

z ludwigi wyrastają boczne korzonki

 

Proszę o propozycje doświadczonych czego może brakować roślinką.

 

Dodam że świecę narazie tylko 5h (ciągle walczę z glonem), natomiast używam świetlówek, a wysokość zbiornika to 60 cm. Podłoże to pro-soil (ciągle mi zjada kh i po4 - dziennie uzupełniam i to sporo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko zwiększam na 6-7 h glony rozkwitają mocniej

 

Mam butlę - ludzie przy takim świetle muszę mieć ;) co2 podaję na maxa, zresztą widać po ph że go nie brakuje. Czytałem kiedyś że boczne korzonki mogą być objawem jakiegoś niedoboru. Czytałem też że w naturalnym środowisku rośliny też mają od 5h światła (gdy słońce świeci pionowo), w innych wypadkach słońce się odbija od tafli wody i nie trafia. spróbuje zwiększać znowu tak czy siak światło, najwyżej będą zaś walczył z glonem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć dawki potasu,skutkiem nadmiaru potasu może być niedobór magnezu lub wapnia przy Twojej miękkiej wodzie (niskie Kh i Gh) .Niektórzy uważają że nadmiar potasu nie jest szkodliwy co nie jest wcale takie oczywiste,bo niektóre źródła wskazują przy jego nadmiarze nawet na niedostateczne przyswajanie azotu.Zresztą nie da się podać gotowej recepty na odległość to oprócz parametrów kwestia oceny sytuacji i obserwacji codziennej i nabywania w miarę doświadczenie.To zgadywanka ale ja zwiększył bym Kh.A tak dla przypomnienia,że nie tylko węgiel czy potas jest ważny:

Prawo Minimum Justusa von Liebig'a

Plon jest proporcjonalny do zawartości najbardziej ograniczonego w dostępności składnika odżywczego - jakikolwiek byłby - w stosunku do potrzeb rośliny. Jego dodanie powoduje proporcjonalny wzrost plonu aż do punktu gdy wystąpi kolejny niedobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem, jednak jak mam zmierzyć poziom potasu czy innych składników (nie na wszystko są testy)

 

Co do kh - dźwigam go za pomocą CaCo3, to podłoże go mocno dołuje, a leję wodę kh4, bez caco3 miałem kh=0lub 1

 

Ciężko jest zmniejszać dawkę potasu, skoro muszę lać ogromne ilości fosforu (a jak wiadomo nawóz z fosforem zawiera też potas)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie jestem w stanie wyliczyć/wywnioskować jaka dawka dźwignie twardość wody o 1 stopień, możesz pomóc?

Wg literatury dawka pozwalająca uzyskać 24 ppm Mg2+ powoduje wzrost twardości o 1 stopień niemiecki. W większości przypadków nie potrzeba w ogóle dozować, dozuj jeśli masz miękką wodę i wystąpiły objawy niedoborów.Ato obliczenie kalkulatorem

Pojemność netto akwarium :

400litrów; składniki dopełnić do1000 mililitrów wodą, 800 mililitrów roztworu daje stężenie ppm w akwarium :

Związek M mol % pierw w zw. Dawka g % pierw. w nawozie wag. ppm w akwarium ppm sugerowane

MgSO4*7H20 246,48 9,8612 120 1,0565 23,66688 5 - 25

Oznacza to że należy rozpuścić 120g siarczanu magnezu siedmiowodnegio w 1l wody i dodać 0,8l do akwarium liczyłem Ci pojemność netto dlatego 400 by otrzymać tam ok.24ppm Mg+,co powinno dać wzrost Twardości o 1 stopień niemiecki.

Przygotowaną dawkę bym jednak podzielił na przynajmniej dwa dodania i zrobił test po połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...