Skocz do zawartości

Zabienica - dziwnie rosnie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem z zabienicami w moim zbiorniku. Cos nie chca rosnac jak nalezy. Rozrastaja sie na boki a w gore nie chca isc. Mam je juz ponad pol roku a najwieksza ma moze 15 cm wysokosci mierzac od korzenia.

 

Z nawozow podawalem codziennie EC. Teraz wjechala butla CO2. Zelazo i potas podaje na zmiane co drugi dzien.

 

Jakies pomysly?? Dodam ze inne roslinki wypuszczaja nowe listki i ladnie sobie rosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fosforu i azotu nie podaje. Zawsze gdy robie testy PO4 wychodzi na poziomie 0.25mg/l, NO3 w granicach 20mg/l. Zelazo staram sie utrzymywac na poziomie 0.4mg/l.

czyli wychodziło by na to, że masz dużo NO3 w kranówie, co z punktu widzenia akwarium jest dobre bo nie musisz i nie lejesz, ale masz zachwianą równowagę między stosunkiem NO3 do PO4. "Ktośtam" obliczył, że prawidłowe parametry akwarium roślinnego to:

NO3~5-10mg/l

PO4~0.6-1.2mg/l

 

Ważne są też proporcje, dlatego przy NO3=20 wypadało by Ci podnieść PO4. Ja mam u siebie NO3 15 i PO4 powyżej 2.0 i nic złego się nie dzieje, bo te proporcje (NPK) są w miarę zachowane.

 

Nie bójcie się wyższych stężeń nawozów! Jak CO2 będzie w porządku to i nawozy nie zaszkodzą przy takim świetle ;)

 

Natężenie światła masz minimum zalecanej

Ja bym się upierał że światło jest zupełnie wystarczające... powyżej 0,5W/L to tylko kłopoty żeby czasami czegoś nie brakło

 

może kulki nawozowe pod żabienice?

tu się zgodzę. Żabienice to chyba jedne z nielicznych roślin, które wolą nawożenie korzeni niż kolumny wody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...