Skocz do zawartości

statecznik elektroniczny do świetlówki liniowej T5/T8


dziki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mam statecznik elektroniczny z żarówki energooszczędniej 14W i chce to zrobić jak najtańszym kosztem.I tutaj pytanie co dać jarzeniówke czy świetlówke i gdzie mogę takie cuda jak najtaniej kupić?Dziadek mi mówił że ma małe jarzeniówki spalone które już nie świecą i że można wymienić ich środek czyli tą w środku żarówke na odpowiednią barwe i moc ale nie wiem czy to do końca możliwe co o tym myślicie?Jednak statecznik elektroniczny z żarówki energooszczędnej moge mieć też 18W i 20W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek mi mówił że ma małe jarzeniówki spalone które już nie świecą i że można wymienić ich środek czyli tą w środku żarówke na odpowiednią barwe i moc ale nie wiem czy to do końca możliwe co o tym myślicie?.

Spalona jażeniówka jest spalona a w środku oprócz gazu i elektrod nic nie ma.

 

Stateczniki 15 i 18W można wykorzystać tylko kwestia tego jakie są wymiary twojego akwarium i jak mocne oświetlenie ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium to chyba standart 40x25x25 jakos tak.Dzis bylem w castoramie i jest jarzeniowka 18w t8 za 6 zl i zarowka energooszczedna 11zl.jutro jade po bryzgoszczelne do t8.A kabel jaki mam kupic dwuzylowy?ps pisze z telefonu. Jak myslicie 18w na 25/30l jest to odpowiednia moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić zwykłą jarzeniówkę i jeszcze "żarówkę energooszczędną" aby wyjąć z niej statecznik, to do tak małego akwarium to się wg mnie nieopłaca. Kup lepiej dwie żarówki en. o mocy 6W i zamontuj je pod obudową-dwie bo światło będzie bardziej rozproszone. Razem będziesz miał 12W czyli ~0,5W/l. Koszt markowych żarówek 6W jest niski, często są promocje np. na dwie sztuki. Ogólnie do akwarium powinno być światło o odpowiednich parametrach, czyli w twoim przypadku zarówka 6500k, a takich raczej nie ma w supermarketach, są na allegro itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ja może się wypowiem na ten temat xD

 

Hmm powiem to tak czy się kupi statecznik elektroniczny (fabryczny) czy tez się da tak jak tu z zarowki energooszczędnej to jest jeden kij bo:

1) płaci się za opakowanie i za firmę

2) producent zaniża cenę

3) dlatego je oddajesz do takich kartoników i producent małym kosztem znowu ja sprzedaje

4) jak masz żarówkę 8 W a masz statecznik 20 możesz zrobić taka kombinacje

5) chyba można podłączyć dwie żarówki tylko trzeba znać schemat plus nie możne przekroczyć mocy nominalnej to jest stosowane w oprawach 60 na 60 cm i tam są dwa stateczniki i 4 żarówki 18 W xD

6) co do drogich żarówek z zoo hmm dowiedz się jakie maja widmo a normalnie kupisz za polowe ceny 6500 6700 i tak dalej widziałem w Castoramie chyba za 25 zł XD a normalnie 50 zł

 

A tak na zakończenie interesuje mnie ten start na ciepło i to bardzo nie wiem ja ktoś che podgrzać katodę i anodę która jest z automatu grzana z powodu konieczności podgrzania gazu chyba ze kocykiem elektrycznym co się mija z celem

 

Swietlowki 6500 k (biala) 8000 k (czerwona) to kwestia doslownie 20-25 zł za sztuke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepły start jest wg. mnie w lepszych żarówkach energooszczędnych. Te w moim domu zapalają się po ok. 0.5sek więc powinny mieć ciepły start-prawdopodobnie informacje na ten temat są na opakowaniu.

 

Hm stateczniki elektroniczne maja natychmiastowy start wiec na jakiej zasadzie przy tego typu zapłonie wygląda ciepły start ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W zależności od konstrukcji świetlówki kompaktowej stosowany jest tzw. zimny lub ciepły start (wstępne podgrzanie elektrod). Świetlówki z układami zimnego startu posiadają przy częstych załączeniach/włączeniach trwałość mniejszą od klasycznej żarówki. Droższe konstrukcje oparte o ciepły start charakteryzują się mniejszą wrażliwością na częste załączenia i mogą nawet współpracować z czujnikami ruchu. Prawidłowy wybór świetlówki do odpowiedniej aplikacji zapewni właściwą optymalizację kosztów i komfort eksploatacji."

 

żródło: http://www.steruj.pl/artykuy/1/68-wietlowki-mity-i-fakty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz maciejkos, poszedłem na łatwiznę, przeczytałem tylko pierwszy post jak to zrobić (bo tylko to mnie interesowało a nie kolejne gdzie były pytania z każdego osobna odnośnie swojej potrzeby), jak posiądziesz taką wiedzę, że ktoś może tak jeszcze zrobić to daj znać!

 

Marek83 - no to ja nie rozumiem Ciebie, czego Ty nie rozumiesz? Nie chcę podłączyć świetlówki pod świetlówkę, tylko pod jej "bebechy", czyli jej układ elektroniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

 

Zrobiłem według instrukcji wszystko lecz sprawdzając na stateczniku gdzie jest plus to na 4 nóżkach okazał się on na nóżkach skrajnych?? czy jest to możliwe?? sprawdzane śrubokrętem do pomiaru prądu (neonówka- różnie na to mówią). proszę o pomoc sprzydął by się schemat do tego.

 

:Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...