Skocz do zawartości

Kolumna torfowa. Czyli jak na stałe obniżyć pH.


cwic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przez wiele miesięcy borykałem się z problemem obniżenia pH w akwarium. Rowiązałem to w następujący sposób.

 

Potrzebne materiały:

rura pcv ok 1m (taka jak do kanalizacji)

butelka 1,5L

ogrodniczy torf kwaśny

2 rękawy np. od fartucha

bibuła akwarystyczna bądź wata

dratwa

 

Odcinamy końcówkę butelki (stojącą część) i obwijamy ja folią na tyle by obwodem ledwo wchodziła w rurę PCV. Obcięte długie rękawy wiążemy z jednej strony i wsadzamy jeden w drugi. Do wewnetrznego rękawu upychamy torf na tyle by wypełnił rękaw niemal po brzeg, a zarówno tyle by rękaw zmieścił się do rury PCV.

 

Oczywiście do PCV wkładamy najpierw butelkę, wąskim wylotem skierowaną w dół tak by cała woda wlana do rury wylatywała przez ten mały otwór (tu jest potrzebna folia by woda nie sączyła się bokami). Od środka do butelki wkładamy watę by fltrowała nieczystośći, następnie wkładamy rękaw(y) z torfem (oczywiście związaną częścią do dołu). Od góry otwieramy rękawy wlewany wodę malutkim strumieniem bezpośrednio na torf, woda sączy się przez torf przy zwężeniu, czyt butelka, przechodzi przez watę i wypływa jako bogata w garbniki woda o parametrze pH ok.5 :) Oczywiście wszystko się z torfu powoli wypłukuje i woda staje się coraz mniej kwaśna. U mnie po ok 1,5 misiąca osiąga pH 7 (przy podmianach co 2 tyg i uzupełnianiu odparowanej częsci codziennie, 112L akwarium), wtedy wymieniam torf i heja :)

 

Aha... Woda z garbnikami zlikwidowała u mnie problem z filmem białkowym.

post-4513-1368516161961_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pierwszym puszczeniu, pierwsze 20-30L jest trochę herbacianej wody, ale dostajesz pH ok 4,5-5 więc mieszasz to z kranówką by uzyskać 6-6,5 wiec efekt herbaty zanika. Później gdy uzyskujesz pH 6-7 woda jest już całkiem normalna.

 

Możesz dać mniej tofu i nad watę trochę starych białych ubrań (lub np kawałek starego prześcieradła) powinno wyłpać barwniki. Oczywiście zalecałbym wtedy płukać te szmatki częsciej by był czyste. Ja mam np te 2 rękawy z grubego białego fartucha laboratoryjnego i z tego co widzę to ma on male oczka i świetnie wyłapuje nieczystości i barwniki. Co 2 tygodnie wyjmuje rękaw z torfem, oblewam go wodą by spłyneły barwniki razem z nieczystościami z zewnętrznej powloki i rękaw wraca do rury PCV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm.... napewno następuje zbicie kH i gH tylko jak duże to nie mam pojęcia gdyż nie mierze tych parametrów. Śmiem tak twierdzić gdyż niskie pH utrzymuje mi się w akwarium, gdyby kH i gH pozostało wyskokie, pH także wróciłoby do poprzedniego stanu. Postaram się zakupić testy w niedługim czasie, zaraz jak sie odbije po zakupie oświetlenia :)

 

Myślę że sama obecność dużej ilości garbników może powodować obniżenie tych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...