Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Złota rybka - zgrubienia (guzy) - prośba o diagnozę

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 adnet

adnet

Małomówny

• Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 06 styczeń 2011 - 03:13

Witam,
Mam od 2,5lat dwie złote rybki w akwarium - jakiś czas temu zauważyłem, że jedna z nich dostała lekkiego guza na płetwie. Po jakimś czasie wyskoczył drugi "nad okiem" a dziś zauważyłem 3ci koło płetwy ogonowej.
Guzy nie rosną (albo bardzo powoli) ale martwi mnie fakt, że pojawił się nowy.

Drugiej rybce kompletnie nic nie jest.
Prośba o diagnozę i ew. leczenie
Zdjęcie w załączniku.

Dziękuję.
Akwa Fluval Roma 90, Filtr kubełkowy Fluval 205 Obsada: 6x Neon czerwony; 1x glonojad (olbrzymi 20cm); 1x Irysek Woda: 25*C, Podłoże: małe kamyki, żwirek ciemny Inne: korzeń w wodzie Co2: z butli i drożdży Oświetlenie: 1x Aquq-Glo 15W & 1xSun-Glo 15W

#2 Gaweł

Gaweł

Człowiek - Ryba

• Użytkownik
  • 2459 postów
  • LokalizacjaBieruń

Napisano 06 styczeń 2011 - 12:04

Ile litrów masz akwarium na jedną "złotą rybke" musi przypadać 100l
więc podaj litraż ph temperature i ocenimy
twoje akwa powinno spełniać takie wymagania
-200l
-temperatura latem 18-25 C, zimą 10-18 C
-PH 5,0-8,0 mięka do twardej 6-18 n
Jeśli niespełniasz tych wymagań to może dlatego zachorowały ;)
Acha i koniecznie oddaj glonojada nienadaje sie do "złotych rybek"

#3 adnet

adnet

Małomówny

• Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 06 styczeń 2011 - 21:31

Parametry wody - na zdjęciu.
Podmianka była jakieś 2 tyg temu + czyszczenie filtra w wodzie spuszczonej z akwa
Nie wiem czemu tak podskoczyła Twardość wody - od zawsze mam ten problem :(

Temperatura około 23*C - tu nawiążę, że jakiś rok temu pisałem posta i mnie ktoś okrzyczał na tym forum, że zimą mam około 10*C w akwa !!

Zbiornik około 90L

PS. czemu oddać glonojada?
Akwa Fluval Roma 90, Filtr kubełkowy Fluval 205 Obsada: 6x Neon czerwony; 1x glonojad (olbrzymi 20cm); 1x Irysek Woda: 25*C, Podłoże: małe kamyki, żwirek ciemny Inne: korzeń w wodzie Co2: z butli i drożdży Oświetlenie: 1x Aquq-Glo 15W & 1xSun-Glo 15W

#4 metalmaniak

metalmaniak

Nowoprzybyły

• Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 07 styczeń 2011 - 21:54

Nie dam sobie pletwy uciac ale moze to byc :lernaea lub limfocystoza .
JBL furanol
Sera argulol
Twardosc wody podnosza popularne w zbiornikach z welonami muszle i biale kamienie , choc powodow moze byc wiecej ..np. pokruszone muszle w zwirze .
Masz za wysokie No3 . Jakie masz podloze i jak wysoka jest jego warstwa ?
Filtr plucze sie jak najrzadziej ,...zazwyczaj kiedy spadnie znacznie jego wydajnosc ,lecz moze byc tez kilka innych powodow .
Nie posiadam polskich znakow diakrytycznych .

#5 seba24

seba24

Tubylec

• Użytkownik
  • 307 postów

Napisano 07 styczeń 2011 - 22:09

Lernaea według mnie odpada bo to zupełnie inaczej wygląda.
Szczerze bardziej skłaniałbym się ku limfocystozie chociaż jak dla mnie to u tej welonki też te guzki inaczej wyglądają.
Zapraszam na forum akwarystyczne

#6 metalmaniak

metalmaniak

Nowoprzybyły

• Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 07 styczeń 2011 - 22:56

Jest to poczatkowe stadium , wiec wszystko mozliwe . Prawie wszystko .

#7 adnet

adnet

Małomówny

• Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 13:47

Masz za wysokie No3 . Jakie masz podloze i jak wysoka jest jego warstwa ?

Dodaję kilka zdjęć:
1) żwirek + patyki
2) ogólnie widok akwarium
3) chora ryba z zaznaczonymi punktami

Wczoraj wieczorem dolałem do wody neutralizator NO3 - muszę zrobić dziś test.
Filtr czyszczę poprzez wygniatanie gąbki do odlanej wody - bardzo szybko się zapycha takim brudnym mułem.
Wcześniej pod kamykami był biały piasek kupiony w sklepie zoologicznym około (około 1cm) ale jak był to woda robiła się szybko zielona "zakwitała" więc go systematycznie usuwałem i zostały teraz tylko kamyki.

#8 seba24

seba24

Tubylec

• Użytkownik
  • 307 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 14:46

A ta butelka to po co?Przecież się biedaczyny mogą pokaleczyć na tych ostrych krawędziach...
Wywal ją jak najszybciej :!: :evil:
Zapraszam na forum akwarystyczne

#9 adnet

adnet

Małomówny

• Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 14:55

Dodane: 14:48pm
Chciałem jeszcze dodać, że karmię suchym pokarmem.
Podawałem bardzo rzadko mrożony pokarm - ostatni raz kilkanaście tygodni temu.

wiedziałem, że ktoś zacznie o butelce ....
Butelka jest dla glonojada - podaję mu jedzenie do góry, on sobie tam wpływa i je.
Inaczej podawane jedzenie jest plądrowane w ciągu 1min przez rybki.
Butelka jest podgrzana zapalniczką na ostrych krawędziach żeby było OK.
Mam ją tak od jakiś 6mcy i nie zauważyłem, żeby jakakolwiek ryba zrobiła sobie krzywdę!

no a co z tą chorobą masz do powiedzenia ? ...

#10 metalmaniak

metalmaniak

Nowoprzybyły

• Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 19:22

Jakie jest No3 dzisiaj ?
W takim "akwarium" ,z taka obsada , takim systemem filtracyjnym ,takim podlozem ; ryby beda zapadac na wszelkie choroby .
Poczytaj o zakladaniu akwarium , wymaganiach poszczegolnych gatunkow ryb .Oddaj ryby w rece ,ktore potrafia im to zapewnic.
Jezeli chcesz zatrzymac ryby ,ktore masz postaraj sie o wieksze akwarium ,przede wszystkim filtr itd. ....
Jezeli nie ; zmien obsade zbiornika zapoznajac sie z jej wymaganiami .
Leczenie ; jak napisalem wczesniej ale pociagnie to za soba skutki uboczne , ktore na pewno odbija sie na kondycji calego zbiornika , nie tylko ryb .

#11 adnet

adnet

Małomówny

• Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 20 luty 2011 - 21:17

Miesiąc temu zmieniłem filtr wew. na filtr kubełkowy FLUVAL 205. Przez miesiąc oba filtry chodziły razem, żeby bakterie mogły się zagnieździć w nowym filtrze.
Odłączyłem mały wew. filtr kilkanaście dni temu. Od kilku dni ryby dziwnie się zachowują. Są na dnie, mało co pływają! mają złożone płetwy. Obawiam się o martwicę płetw. Poprzednie objawy u 'większej' rybki ciągle się nasilają - rosną dalej guzy na ciele i na płetwach.
Parametry wody, pomimo nowego filtra nie bardzo uległy zmianie!?
Twardość wciąż wysoka ~180mg/l
pH wciąż leci w dół - dziś około 5.0
No2 - bliskie 0 (zero)
No3 - wysokie!! około 160mg/l
Temperatura około 23*

Wewnątrz filtra fluval jest tylko ceramika (2x górny i średni) oraz węgiel (2x dolny)
Proszę o komentarz.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!