Skocz do zawartości

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.


Pb98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robię testy paskami JBL (polecane)

 

Gdy zalewałem akwarium i przefiltrowałem filtrem (MidiKan 800) odczyny miałem wszystkie w normie. Dodałem bakterii nitryfikacyjnych (Sera Nitrvec) 45 ml / 112 l akwarium (10 ml na 25 L) . I gH i kH mi podskoczyło do , kolejno, >14 a miałem >7 a kH do prawie 15 ;)

 

Dodam wam, że mieszkam w Poznaniu i tutaj woda w kranie jest najlepsza w Polsce jeśli chodzi o filtrację przez oczyszczalnie :P zatem nie wiem czy dobrym pomysłem było ingerowanie w nią aż tak bardzo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie sugeruj się paskami. Wyniki mogą wychodzić całkiem inaczej niż powinny być i nie są dokładne. Jakby były one wiarygodne to nikt by nie wydawał kasy na kropelkowe.

Sugeruje się tym co jest tu pisane przez was. Przy zakładaniu akwarium polecane są testy paski ale tylko JBL

 

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam 150 litrowe, niedawno przenosiłem je z 100 litrowego więc nie jest dojrzałe, NO2 jest niewykrywalne NO3 waha się w okolicach 50 (testy zoolek, ciemne czerwienie ale nie przechodzące w fiolet), zbiornik mocno zarośnięty, rośliny rosną, zero glonów, pytanie, czy mam w ogóle walczyć z tym NO3? Literalnie jest za duże, ale efektów negatywnych nie widzę

Edytowane przez Morog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest związek PO4 z NO3?

Zaznacza, zbiornik przeniosłem jakieś 3 tygodnie temu, od tego czasu dwie nowe żabienice urosły o jakieś 25%, pistia rożnie jak głupia (postanowiłem jej nie wywalać i zobaczyc jak to będzie wyglądało) i nie widzę słownie ani jednego glonu w akwarium!

Edytowane przez Morog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zależność pomiędzy tymi dwoma, a glonami gdyż jak będziesz miał braki PO4 powoduje to blokowanie wchłaniania NO3 z czego korzystają glony i masz wysyp zielenic (przy podwyższonym NO3), zaś w odwrotnej sytuacji przy podwyższonym PO4 następuje wysyp sinic.

Ich odpowiedni stosunek to 10:1.

Poczytaj tematy o nawożeniu w dziale: Roślinki i ich pielęgnacja.

50 ppm NO3 to taka przyjęta górna granica bezpieczeństwa dla  stworzeń w akwarium. Możesz zacząć walczyć  z tym poprzez podmiany wody.

Lub zacząć odpowiednie nawożenie ( mikro i makro) co zwiększy pobieranie tych skladników z wody przez rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!! Od pół roku mam akwarium 35 litrów, a w nim 6 neonków, 2 gupiki, 2 kiryski oraz około 10 krewetek. Problem jaki mam to miękka woda oraz niskie ph. Parametry wody w akwarium to Kh 1n, Gh ok 7n, Ph pomiędzy 4 a 5 i zawsze spada do tego poziomu po podmianie wody, którą to wymieniam systematycznie co tydzień.  Czytałem na tym forum, że żeby zawtardzić wodę i zwiększyć ph należy podać węglana wapnia. Z racji małego akwarium zdecydowałem się na kalcyt, który ma swoje walory estetyczne i również zatwardza wodę oraz nie zajmuje mało miejsca. Kalcyt kupiłem na ebay-u w uk (tutaj obecnie mieszkam) w postaci pięciu kostek i wadze 10g każda.Wyżej wymieniony kalcyt włożyłem do akwarium 3 dni temu. W dniu dzisiejszym dokonałem pomiaru wody paskiem 6 in 1 firmy King British. Pasek nie wykazał żadnych zmian, ale ponadto zrobiłem pomiar ph tabletką i wykazał on ph 7 ,natomiast wtardość wody Kh testem kropelkowym wynosi 1st, wartość gh otrzymałem z paska 6 in 1 (kolor na pasku wykazał 125ml/l pomnożyłem to z 0,056 i wyszło mi 7, mam nadzieję, że zrobiłem to prawidłowo). Kilka dni temu wlałem trochę nawozu (5ml) dla roślin, więc może to było chwilową przyczyną wzrostu ph. Pytania, które kieruję do Państwa są natępujące:

-czy 50g kalcytu wastarczy na 35 litrów akwarium?

-czy nie za wcześnie dokonuję pomiaru, być może powinienem poczekać kilka dni, aż zacznie sie pożądnie rozpuszczać?

-może należy użyć coś innego, żeby trwale zwiększyć kh i ph?

Edytowane przez Kulesz01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiedzielibyście Państwo na bimbrownie w moim akwarium? czy by to coś zmienio? Poza tym chciałbym zwiększyć wtardość i ph permamentnie, być może skała wapienna by pomogła lub więcej kalcytu. W przyszłości zamierzam kupić akwa około 240l więc problem będzie zdecydowanie większy. Po tygodniu od włożenia kalcytu ph wynosi 6 a twardość nie wzrosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź i przepraszam za głupie pytnie. Zatem pozostają mi skały wapienne. Będę próbował i informował na bierząco. Ostatnio zamówiłem kolejne 4 kostki kalcytu może pomoże, a w Polsce kupiłem 3 skały wapienne (bo jest taniej), ale dopiero odbiorę je w sierpniu, więc jeszcze poczekam. Ewentualnie, jeżeli kalcyt nie pomoże mogę spróbować CacO3 (węglan wapnia). Pomyślę o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Mam problem z obniżeniem pH. Wodę mam ze studni. 

 

Parametry wody ze studni:

GH: 23

KH: 16-17

pH: 7,6o

 

Woda przechodzi przez solankę w celu zmiękczenia.

Parametry wody po solance:

GH: 3

KH: 14

pH: 7,4o

 

Woda w akwarium:

GH: 2-3

KH: 8-9

pH: >8,3o

 

Jak sprowadzić pH wody do poziomu ok. 7o?

Wodę podmieniam co 14 dni (próbowałem co 7 ale nic się nie zmienia).

Pojemność akwarium 150 l. Filtr kubełkowy, pracuje 24h. 

Temperatura 26o-27o C. Biotop południowo-amerykański. W akwarium mam 3 duże rośliny. Poziom NO-3 poniżej 10mg.

Edytowane przez Silent64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Trochę się zapuścił ten mój baniak - porządki porobiłem ale problemem jest NO3 i PO4. Co 2 dni podmieniłem po 20l. NO3 spadło do ok 20-25, Ale PO4 - nadal zdecydowanie powyżej 3-4. Czy nadal kontynuować podmiany po 20l. 

 

Dodaję potas - bez tego dziurkują się trochę roślinki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...