Skocz do zawartości

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.


Pb98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawowe właściwości chemiczne wody

 

pH odczyn wody, jego skala wynosi od 0 - 14, przy czym wartość 7.0 oznacza odczyn obojętny, poniżej tej wartości kwaśny, a powyżej zasadowy. Większość ryb potrzebuje 6.4 - 7.6. Niektóre ryby z jezior Malawi potrzebują 8,0 - 9,6 pH. Aby zmienić odczyn możemy postąpić tak:

 

- aby obniżyć filtracja z użyciem torfu, szyszki olchy, liście dębu, preparaty (przed zastosowaniem preparatów należy sprawdzić poziom fosforanów w akwarium, większość z nich zawiera kwas ortofosforowy, a zwiększony poziom fosforanów spwoduje nadmierny rozwój glonów!), dozowanie CO2.

 

Uwaga! Przed obniżaniem pH należy ustalić wartość kH, i ewentualnie skorygować do optymalnej granicy, przy której pH jest najbardziej stabilne:(kH 5 `n - 7 `n)

 

- aby podwyższyć podniesienie wartości węglonowej, preparaty ( np. z tropicala)

 

 

kH, gH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe. W polskiej akwarystyce jednostką twardości jest stopień niemiecki.Wartość kH powinna wynosić połowę wartości gH.

 

1`n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3

1`n twardości węglanowej = 21.8 ppm HCO3

W zależności od stopnia twardości wody dzielimy na:

 

- bardzo miękkie 0 - 5`n twardości ogólnej

- miękkie 5 - 10`n

- średnio twarde 10 - 20`n

- twarde 20 - 30`n

- bardzo twarde pow. 30`n

 

- aby obniżyć dodawanie wody destylowanej, demineralizowanej lub RO, przepuszczanie przez kationit (najlepiej wodorowy np Filtrax K, Purolite C100H), gotowanie (tylko TWW).

 

- aby podwyższyć - umieszczenie kamieni z wapienia, żwir koralowy, muszle, dodanie węglanu wapnia CaCO3

 

NH3/NH4 - związki amonowe, są wynikiem przemiany białek, występują jako mało szkodliwy jon amonowy (NH4+) w pH poniżej 7, wraz ze wzrostem pH powyżej 7 obok jonów amonowych w wyniku przemiany chemicznej związanej z odczynem pojawia się trujący amoniak (NH3), jego obecność w ilości 2 mg/l jest bardzo niebezpieczna dla ryb, należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem pH lub temperatury, rośnie jego zawartość.

 

- aby obniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

 

NO2 - azotyny, są efektem przemiany zwiazków amonowych, są szkodliwe dla ryb już od stężenia 0.2 mg/l, powyżej 1.0 mg/l stają się zagrożeniem dla ich życia, a powyżej 2mg/l śmiertrelne.

 

0.0 mg/l - poziom dobry

0.1 mg/l - poziom zły

Powyżej 0.2 mg/l - poziom szkodliwy

Powyżej 1.0 mg/l - zagrożenie dla życia ryb

Powyżej 2.0 mg/l - poziom śmiertelny

 

Uwaga! Poziom NO2 w nowym akwarium nie jest zawsze 0.0 mg/l.

 

- aby obniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

 

NO3 - azotany, są końcowym efektem przemiany związków azotowych, mogą również znajdować się w wodzie wodociągowej, najmniej szkodliwe substancje z w/w, są naturalnymi nawozami dla roślin, jednak ich nadmiar wpływa niekorzystnie na rozwój roślin i jest niebezpieczny dla życia ryb. Stopień szkodliwości azotanów wygląda następująco:

 

5 - 15 mg/l - poziom optymalny

15 - 25 mg/l - wspomagany rozwój glonów

25 - 50 mg/l - warunki dla ryb są jeszcze do zaakceptowania, następuje rozwój glonów

50 - 100 mg/l - może wpływać niekorzystnie na życie ryb, stagnacja wzrostu roślin, wzmożony rozwój glonów (zaczynają rosnąć sinice), należy wymienić 30-40% wody

pow. 100 mg/l - niebezpieczne dla życia ryb, zahamowanie wzrostu roślin, silny rozwój glonów (między innymi sinic), przy tej wartości azotan może łatwo przekształcić się w silnie trujący azotyn, należy wymienić co najmniej 50% wody.

pow. 200 mg/l - Stan Krytyczny, podtrucie azotem, azot przekształca się w azotyn, ryby zdychają

 

- aby obniżyć wymiana wody, więcej roślin zwłaszcza szybkorosnących. ( np. moczarka, rogatek)

 

- aby podwyższyć - w akwariach z dobrze rosnącymi roślinami może istnieć potrzeba dodatkowego uzupełniania azotu, (czyli jak poziom NO3 wynosi 0.0 mg/l) można to zrobić dodając KNO3 - azotan potasu

 

PO4 - fosforany, pełnią ważną rolę w prawidłowym rozwoju roślin, służą do syntezy cukru. Do akwarium dostają się głównie wraz z odchodami ryb i nie zjedzonymi resztkami pokarmu. Ich optymalny poziom mieści się w granicach 0.5 – 1.5 mg/l, powyżej 3 mg/l może nastąpić rozwój glonów.

 

- aby obniżyć - wymiana wody od 30-50%, w zależności od ilości fosforanów w wodzie.

 

- aby podwyższyć - jak w przypadku azotanów, przy dobrym wzroście roślin może być potrzebne dodatkowe uzupełnianie fosforu, najlepszą jego formą jest KH2PO4 - diwodorofosforan potasu i K2HPO4 - wodorofosforan dipotasu.

 

CO2 - dwutlenek węgla, jest źródłem węgla niezbędnego dla roślin w procesie fotosyntezy, może również służyć do obniżania wartości pH, jego optymalna zawartość w wodzie wynosi 20 - 25 mg/l. W zbiornikach o mocy oświetlenia do 0.5W/l zazwyczaj nie ma konieczności dodatkowego podawania CO2, przy większej należy już wziąć taką możliwość pod uwagę.

 

- aby obniżyć- zwiększyć ruch wody w akwarium np. poprzez dodatkowe napowietrzanie.

 

- aby podwyższyć - rozpocząć podawanie CO2, wykorzystując reaktor drożdżowy (tzw. bimbrownia) lub butlę wysokociśnieniową, a jeśli już nawozimy i zawartość dwutlenku nadal jest nie wystarczająca należy zmniejszyć straty CO2 spowodowane zbyt dużym ruchem wody i zwiększyć skuteczność rozpuszczania.

 

 

 

Ważne!!! Kwas solny (HCl) jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych. Nieprawidłowe użycie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, życia i środowiska. Grozi poparzeniami, zatruciem, utratą wzroku itp. itd. Metodę te powinni stosować jedynie ludzie dorośli z doświadczeniem w obcowaniu z niebezpiecznymi chemikaliami!!!

 

Jeżeli coś nam utwardza wodę, możemy zrobić mały test (TYLKO NA KAMIENIACH!!!)

 

Polewamy kamień octem, jeżeli się pieni i sączy, to oznacza, że utwardza nam wodę.

Po teście należy opłukać kamień pod czystą wodą.

 

Aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się związków tj. NH3, NH4, NO2, NO3 i PO4, należy dokonywać systematycznych podmian wody, nie przekarmiać ryb, mieć filtr który chodzi 24 godziny na dobę ( grozi to podwyższaniu azotynów - NO2 i azotanów - NO3) trzymać obsadę proporcjonalną do pojemności zbiornika, kontrolować za pomocą testów wartości w/w związków, gdyż mają one bezpośrednie znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju ryb oraz roślin, uważnie obserwować akwarium i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów w porę i właściwie reagować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 3 tygodnie później...

Twardości zazwyczaj nie trzeba podwyższać, ponieważ mamy w kranie twardą.

 

A ja mam wręcz przeciwnie, w kranie 3*n i jak zatwardzić taką wodę, aby pH zostało na swoim miejscu?

 

Wkładałem kostki dla żółwia, środki Sery, teraz zastanawiam się nad sodą oczyszczoną. Niestety nie wiem ile na 450l zbiornik tego dać, no i nie wiem czy roślin nie wykończę tym proszkiem.

Rośliny zaczęły rosnąć, teraz zapodaję 24/H Co2. Niby jest OK, ale to znowu krasnorosty i tak w koło Macieju.

 

Jak jeszcze rośliny były za małe, za dużo podałem Co2 i mi się prawie kwas z wody zrobił, a przy takim niskim KH boję się ze tak stanie się ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić węglan wapnia? Masz może jakiś link?

 

Co do Sery to nie pamiętam, a opakowanie poszło do recyklingu :( Pamiętam tylko, że sprzedawcy mówiłem iż potrzebuję coś na zatwardzenie wody i pisało Sera minus na 100%.

 

Co do Esaycarbo Profesionall - przy moich 450l trochę drogo (zresztą jak i SERA) Myślałem raczej o jakimś, tańszym i domowym rozwiązaniu. Puki co dozuję Co2 na max, dodatkowo puściłem wylot z filtra, wprost na kostkę lipową, tak by maksymalnie wmieszało dwutlenek w wodę.

 

Cały czas mam nadzieję, że jak rośliny opanują zbiornik w co najmniej połowie, to glon nie wytrzyma. Ale czy do tego czasu glony nie załatwią mi roślin?

 

Ciężka sprawa z roślinniakiem, z pawiookimi nie było tak męcząco, ale za to troszkę nudno :)

 

:help:

 

PS: podaję parametry baniaka:

_________________________________

Zbiornik to:

Zbiornik - 450l

Światło - 216W [3h/108W i przez 6h/216W]

Filtracja - 2x Unimax700 (wcześniej Pawiookie) "przykręcone" na 1/2 mocy, do czasu zlikwidowania 1 szt.

Nawozy - kulki + Co2 (24/h) + "coś" do wody (mikro i makro, tym czasem nie podaję, bo pojawiły się - GLONY!)

 

Parametry wody:

KRAN:

KH - 3-4

GH - 4

pH - 7

 

Zbiornik:

KH - 2

GH - 6

pH - 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kH, gH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe.

Kiepsko przedstawiłeś kwestie twardości TWO pominąłeś całkowicie twardość gh.Dlatego dla lepszego zrozumienia dodam tu pierwszy lepszy cytat:

Twardość wody powodują rozpuszczone w niej sole wapnia, magnezu i metali wielowartościowych. Rozróżnia się następujące rodzaje twardości wody

 

* twardość węglanowa (Tw) Kh

* twardość niewęglanowa zwana stałą (Ts) Gh

* twardość ogólna lub całkowita (To)

 

Twardość węglanowa (Tw)(Kh) zwana też przemijającą spowodowana jest obecnością kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Twardość tę można usunąć przez zagotowanie wody.

 

Ca(HCO3)2 --> CaCO3 + H2O + CO2

 

Mg(HCO3)2 --> MgCO3 + H2O + CO2

 

Twardość niewęglanowa (Ts)(Gh) spowodowana jest zawartością w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.

Twardość ogólna (To) jest sumą twardości węglanowej i niewęglanowej

 

(To) = (Tw) + (Ts)

 

Twardość wody wyraża się w następujących jednostkach;

 

* w stopniach twardości niemieckich (on) i w stopniach francuskich (of).

Jeden stopień twardości niemiecki (on) oznacza ilość jonów wapnia i magnezu równoważną zawartości 10 mg CaO w 1 dm3 wody.

Jeden stopień twardości francuski (of) odpowiada ilości jonówa wapnia i magnezu równoważnej zawartości 10 mg CaCO3 w 1 dm3 wody.

* Za pomocą miligramorównoważników wapnia i magnezu w 1000 cm3 wody: mval/dm3 lub val/m3

 

Twardość wód naturalnych, w zależności od ich pochodzenia, zawiera się w granicach od 8 do 30 stopni niemieckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na akwa 100l to 0,0000017g. Gdzieś to wyczytałem

 

PS. Na woreczku jest naklejka CaSO4 :roll: ( siarczan wapnia )

 

0,0000017g ??? UPS, nie wiem czym to zważyć ;P

 

Co do naklejki - to pomyłka czy trutka na szczury w takim razie, bo nie wiem czy zamawiać?

To którą twardość chcesz podnieść Gh czy Kh? to co po wyżej wypisane to nic innego tylko gips inaczej (siarczan wapnia

CaSO4) i tu masz końcówkę kwasu siarkowego(SO4) a gips to minerał z natury kwaśny a jeśli zamierzasz podnieść twardość Kh to można dodać węglan wapnia lub magnezu (dla przykładu np,kalcyt ,dolomit,kreda,skała wapienna,czy muszle są głównie z nich zbudowane)i z natury zasadowe(mimo że końcówka wzorów chemicznych CO3 to kwas węglowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To którą twardość chcesz podnieść Gh czy Kh? to co po wyżej wypisane to nic innego tylko gips inaczej (siarczan wapnia

CaSO4) i tu masz końcówkę kwasu siarkowego(SO4) a gips to minerał z natury kwaśny a jeśli zamierzasz podnieść twardość Kh to można dodać węglan wapnia lub magnezu (dla przykładu np,kalcyt ,dolomit,kreda,skała wapienna,czy muszle są głównie z nich zbudowane)i z natury zasadowe(mimo że końcówka wzorów chemicznych CO3 to kwas węglowy)

Kurcze, to już piszę o co biega.

 

Mam małą twardość wody w kranie, w baniaku jeszcze mniejszą. Akwa jest w trakcie startu, dozuję do niego Co2. Co2 powoduje że po krótkim czasie w takiej miękkiej wodzie robi się z niej kwas. Na samym początku o mało nie zabiłem ryb, a rośliny spaliło na tytoń. Do czasu kiedy to akwa nie zarośnie na busz, muszę jakoś wytrzymać, a jedynym sposobem na to jest zatwardzić wodę z 2*n, na co najmniej 6*n. Zwiększyć tzw bufor (o ile dobrze wyczytałem). Teraz doraźnie robię podmiany (woda w kranie ma około 4*n i pH 7, to rozcieńczam kwas w akwa, ale na krótko), tyle że to nie do końca też działa.

 

Czy to się nada? :

 

http://www.art-konserwacja.pl/blik-kreda-polska-5391/

 

Albo to:

 

http://www.sklepy24.pl/sklep/destylacja_com/produkt/747591982-producent-weglan-wapnia-kreda-odkwaszanie-wina-250g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To którą twardość chcesz podnieść Gh czy Kh? to co po wyżej wypisane to nic innego tylko gips inaczej (siarczan wapnia

CaSO4) i tu masz końcówkę kwasu siarkowego(SO4) a gips to minerał z natury kwaśny a jeśli zamierzasz podnieść twardość Kh to można dodać węglan wapnia lub magnezu (dla przykładu np,kalcyt ,dolomit,kreda,skała wapienna,czy muszle są głównie z nich zbudowane)i z natury zasadowe(mimo że końcówka wzorów chemicznych CO3 to kwas węglowy)

Kurcze, to już piszę o co biega.

 

Mam małą twardość wody w kranie, w baniaku jeszcze mniejszą. Akwa jest w trakcie startu, dozuję do niego Co2. Co2 powoduje że po krótkim czasie w takiej miękkiej wodzie robi się z niej kwas. Na samym początku o mało nie zabiłem ryb, a rośliny spaliło na tytoń. Do czasu kiedy to akwa nie zarośnie na busz, muszę jakoś wytrzymać, a jedynym sposobem na to jest zatwardzić wodę z 2*n, na co najmniej 6*n. Zwiększyć tzw bufor (o ile dobrze wyczytałem). Teraz doraźnie robię podmiany (woda w kranie ma około 4*n i pH 7, to rozcieńczam kwas w akwa, ale na krótko), tyle że to nie do końca też działa.

 

Czy to się nada? :

 

http://www.art-konserwacja.pl/blik-kreda-polska-5391/

 

Albo to:

 

http://www.sklepy24.pl/sklep/destylacja_com/produkt/747591982-producent-weglan-wapnia-kreda-odkwaszanie-wina-250g

Tak dobrze wyczytałeś bo tylko wodorowęglany buforują jazdę ph w dół powodowaną podawaniem CO2.Oczywiście te linki co podałeś i zamieszczone tam opisy jak najbardziej wskazują że obydwa się nadają,tylko dobrym rozwiązaniem by był indykator CO2(może masz w zbiorniku? bo nie wiem) wtedy masz bieżący odczyt ph bo przy dodawaniu węglanu należy brać pod uwagą rozpuszczanie i buforowanie w pewnym okresie czasu ,to nie jest tak że wsypiesz za pięć minut zrobisz test Kh i mało to dosypiesz,trzeba zachować ostrożność.brać pod uwagę że nawet w ciągu dnia zmienia się aktywność fotosyntezy u roślin.Odpowiednia ilość wodorowęglanów spowoduje że wartość ph ustalisz prawie na jednakowym poziomie,ale podwyższaj ją stopniowo w czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze wyczytałeś bo tylko wodorowęglany buforują jazdę ph w dół powodowaną podawaniem CO2.Oczywiście te linki co podałeś i zamieszczone tam opisy jak najbardziej wskazują że obydwa się nadają,tylko dobrym rozwiązaniem by był indykator CO2(może masz w zbiorniku? bo nie wiem) wtedy masz bieżący odczyt ph bo przy dodawaniu węglanu należy brać pod uwagą rozpuszczanie i buforowanie w pewnym okresie czasu ,to nie jest tak że wsypiesz za pięć minut zrobisz test Kh i mało to dosypiesz,trzeba zachować ostrożność.brać pod uwagę że nawet w ciągu dnia zmienia się aktywność fotosyntezy u roślin.Odpowiednia ilość wodorowęglanów spowoduje że wartość ph ustalisz prawie na jednakowym poziomie,ale podwyższaj ją stopniowo w czasie.

Na razie zamówiłem, zamówię jeszcze test Co2 - permanentny JBL'a tak by wiedzieć co w akwa piszczy :), jak wszystko będę mieć - odezwę się po pomoc. Myślę że w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test CO2 jest w internecie.

 

Link: http://seboss.republika.pl/images/tabelaco2.gif

Tak, jest to zobrazowane na tym wykresie.Tylko by kolega powyżej ustawił odpowiedni poziom podawania CO2, do swojego Kh musiał by wielokrotnie robić testy ph i dokręcać CO2,albo odwrotnie szereg testów przy dodawaniu węglanów.Przy zamontowaniu indykatora ma stały odczyt ph więc to rozsądne rozwiązanie pozwoli mu nawet z tej tabeli odczytać i kh i zawartość CO2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test CO2 jest w internecie.

 

Link: http://seboss.republika.pl/images/tabelaco2.gif

Tak, jest to zobrazowane na tym wykresie.Tylko by kolega powyżej ustawił odpowiedni poziom podawania CO2, do swojego Kh musiał by wielokrotnie robić testy ph i dokręcać CO2,albo odwrotnie szereg testów przy dodawaniu węglanów.Przy zamontowaniu indykatora ma stały odczyt ph więc to rozsądne rozwiązanie pozwoli mu nawet z tej tabeli odczytać i kh i zawartość CO2.

 

No tabelko jest ok, ale dla nie doświadczonego roślinniaka, indykator jest chyba nieodzowny. Kupię na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam indykator i całe kilo węglanu wapnia.

 

Zrobiłem podmiankę wody i teraz myślę co dalej. Na próbę rozpuściłem mikro ilość w wodzie, tak by widzieć co będzie. Okazuje się chyba że faktycznie niewielką ilość będzie można wsypać.

 

Ktoś ma jakieś pomysły jak to dozować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od jakiegoś czasu sledze rożne watki na forum, dzisiaj postanowiłem odpowiedzieć ;]

Wiec nie wiem co w końcu sypiesz, czy CaCO3, czy CaSO4. Mam nadzieje ze CaCO3 bo teoretycznie powinno to minimalnie podnieść Ci pH ale na pewno nie obniży, natomiast CaSO4 zdecydowanie obniży, a chyba tego nie chcesz .

A jak zmierzyć ile?

Sposób 1

1) Odlej określoną ilość wody (1l żeby łatwo było przeliczyć na cały baniak),

2) Następnie dodawaj zważone porcje swojej substancji i jednocześnie mierz parametr, który Cie interesuje.

3) Jak uzyskasz określoną wartość i będziesz wiedział ile g dodałeś do litra to pomnóż to razy ilość litrów, które wlałeś do baniaka i tyle substancji dodaj

Sposób 2

Jeżeli masz problem z wagą, ważącą gramy substancji:

1) Możesz rozpuścić w 0,5 litrowej butelce po napoju określoną ilość substancji np 10g, 50g (ile się rozpuści bylebyś znał wagę; to już chyba waga kuchenna ogarnia)

2) Następnie dodajesz jakąś miarką do 1 litra wody pobranej z akwarium, porcje roztworu z butelki (mierz ile ml dodałeś!!)

3) Jak osiągniesz pożądaną wartość parametru, który mierzysz, pomnóż ilość dodane ml roztworu razy litraż baniaka

 

Co jest ważne, dodawaj (1 sposób) lub rozpuszczaj (2 sposób) w wodzie, która ma temperaturę identyczną jak woda w akwa, żeby uniknąć różnicy w rozpuszczalności względem temperatury!

 

Myśle, ze zamiast CaCO3 - która wpływa na twardość, można dodać Na2CO3 ew NaHCO3 - czyli sodę, która podwyższy pH bez zmian twardości. (Nie wiem czy soda nie szkodzi rybom ale czytałem że ktoś dodawał - musisz sprawdzić)

 

Można to wszystko policzyć z tablic rozpuszczalności, ale trzeba by było wziąć pod uwagę za dużo rzeczy z Twojego akwa, wiec najlepiej empirycznie

 

Mam nadzieje, ze pomogłem i się przyda co napisałem. Ja osobiście polecam sposób 2 gdyż jak trzeba będzie dodać dużo to nie będziesz musiał mieszać całego akwarium, żeby rozpuścić substancję.

Powodzenia! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od jakiegoś czasu sledze rożne watki na forum, dzisiaj postanowiłem odpowiedzieć ;]

A już myślałem że nikt się nie odezwie :)

 

Wiec nie wiem co w końcu sypiesz, czy CaCO3, czy CaSO4. Mam nadzieje ze CaCO3 bo teoretycznie powinno to minimalnie podnieść Ci pH ale na pewno nie obniży, natomiast CaSO4 zdecydowanie obniży, a chyba tego nie chcesz .

Sypię węglan wapnia, czyli CaCO3. Zależy mi na podniesieniu twardości wody z 2 st niemieckie, na około 6st n.

Przy takim małym KH, pH jest strasznie niestabilne i w krótkim czasie może spadać z 7 do 3-4 dozując Co2 - czyli robi się kwas, a to nie podoba się ani rośliną, a i rybki też niezadowolone. Chciałbym zwiększyć bufor dla Co2.

 

A jak zmierzyć ile?

Sposób 1

1) Odlej określoną ilość wody (1l żeby łatwo było przeliczyć na cały baniak),

2) Następnie dodawaj zważone porcje swojej substancji i jednocześnie mierz parametr, który Cie interesuje.

3) Jak uzyskasz określoną wartość i będziesz wiedział ile g dodałeś do litra to pomnóż to razy ilość litrów, które wlałeś do baniaka i tyle substancji dodaj

No i tu widzę że chyba by mi się przydała waga elek. taka laboratoryjna :/

 

Sposób 2

Jeżeli masz problem z wagą, ważącą gramy substancji:

1) Możesz rozpuścić w 0,5 litrowej butelce po napoju określoną ilość substancji np 10g, 50g (ile się rozpuści bylebyś znał wagę; to już chyba waga kuchenna ogarnia)

2) Następnie dodajesz jakąś miarką do 1 litra wody pobranej z akwarium, porcje roztworu z butelki (mierz ile ml dodałeś!!)

3) Jak osiągniesz pożądaną wartość parametru, który mierzysz, pomnóż ilość dodane ml roztworu razy litraż baniaka

Wydaje się w miarę dokładna ta metoda i zarazem bezpieczna. Dziś zaczynam mieszać ;)

 

Myśle, ze zamiast CaCO3 - która wpływa na twardość, można dodać Na2CO3 ew NaHCO3 - czyli sodę, która podwyższy pH bez zmian twardości. (Nie wiem czy soda nie szkodzi rybom ale czytałem że ktoś dodawał - musisz sprawdzić)

Kupiłem sody, ale w porę doczytałem że takie sztuczki to tylko w Malawi bez roślin. Podobno można sodą wykończyć roślinki.

 

Można to wszystko policzyć z tablic rozpuszczalności, ale trzeba by było wziąć pod uwagę za dużo rzeczy z Twojego akwa, wiec najlepiej empirycznie

 

Mam nadzieje, ze pomogłem i się przyda co napisałem. Ja osobiście polecam sposób 2 gdyż jak trzeba będzie dodać dużo to nie będziesz musiał mieszać całego akwarium, żeby rozpuścić substancję.

Powodzenia! :D

Pomogłeś i to bardzo. O efektach ile zrozumiałem - dowiemy się wieczorem :D

Niestety na początku przygody z roślinami i Co2 padłem ofiarą niewiedzy. Gdzieś poczytałem w poradniku o Co2 i pisało DAWAĆ NA MAXA. I na dodatek o parametrach ktoś nie miał pojęcia, bo mówiąc że pH spada, miał na myśli że z kwasu się robi zasada - czyli całkiem odwrotnie niż w praktyce. Nie wiedział że pH nie oznacza kwasowości tak do końca, ale całe spektrum od kwasu, do zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...