Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

#41 MoniGeo

MoniGeo

Małomówny

• Użytkownik
  • 32 postów
  • LokalizacjaChełm

Napisano 10 maj 2011 - 11:05

To i ja poproszę o ocenę, jeśli można :)
Nabyłem wreszcie skrzyneczkę testów i pobawiłem się tym kilka dni temu. Mimo, że trochę się już o tym naczytałem, to wolałbym przeczytać opinię jakiegoś bardziej doświadczonego akwarysty

pH - 8,5 ( z tym będę walczył, taką niestety mamy tu wodę)
KH - 9
GH - 18
NH3 - 0,5
NO2 - 0
NO3 - 5
PO4 - 0
FE - 0,7

Problemem jest twardość. Kupiłem woreczki Filtraxa KH firmy Zoolek, ale nie wiem czy on rozwiąże problem, bo nie tyle mam chyba problem z twardością węglanową co z ogólną.
Docelowo chcę tez założyć w domu osmozę, więc to pewnie też pomoże.
Akwa 200 l. | FLUVAL 305 | SYLVANIA 4x39W (10000k,8500k,6500k,3000k) | Skalary, Kosiarki, Sumiki szkliste, Jarzeńce, Neony, Kiryski, Bocje, Zbrojniki | Żabnica, Kryptokoryna

#42 Pb98

Pb98

Dyskutant

• Użytkownik
  • 150 postów

Napisano 30 czerwiec 2011 - 11:47

(...) "to wolałbym przeczytać opinię jakiegoś bardziej doświadczonego akwarysty" (...)

Mogę być nim ja, jeśli zechcesz.

pH - za wysokie
kH - spróbuj obniżyć do 5-6 stopni
gH - spróbuj obniżyć do 12 st. ( na początek )
Fe - postaraj się utrzymywać na poziomie 0,5 mg/l.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Pb98.

>>>MOJE IWAGUMI<<<

#43 latet

latet

Dyskutant

• Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 22 lipiec 2011 - 23:44

To i ja poproszę o ocenę, jeśli można :)
pH - 8,5 ( z tym będę walczył, taką niestety mamy tu wodę)
KH - 9

Tak na marginesie: normalnie przy KH=9, po odstaniu wody pH powinno wynosić 7.8-7.9. Masz więc w tej wodzie coś, co dodatkowo zwiększa pH i to dość znacznie. Tak więc klasyczne tabelki przeliczania KH/pH/CO2 w przypadku tej wody będą przekłamywać, tzn. będzie z nich wynikało, że jest mniej CO2 niż jest naprawdę. Jeśli będziesz podawać CO2 to pamiętaj o tym i lepiej kup test stały mierzący naprawdę realne CO2.

#44 zlosnik321

zlosnik321

Podglądacz

• Użytkownik
  • 11 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Napisano 23 październik 2011 - 11:46

witam mam takie pytanie czy ph wody 6,8 jest dobre dla neonow danio platek i gupików? od 2 dni daje Co2 i ph spadlo z 7,6 do 6,8 chyba za szybko. Czy przerwac podawanie co2?
Było 30L Jest 60L

#45 Atreyu

Atreyu

Skazany na forum

• Użytkownik
  • 11437 postów

Napisano 23 październik 2011 - 12:11

Czy przerwac podawanie co2?

To ci zaraz wróci do wcześniejszego poziomu i zamiast jednego skoku ph zafundujesz rybom dwa. :P

Dla tych ryb, jest ok.

Meow meow.

#46 orwelka

orwelka

Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 listopad 2011 - 19:38

moze dla mnie ktos pomoze ?? dzis nabylam testy bo mam dosc juz zdychajacych mi rybek (nie wiem co sie dzieje wiec zaczynam od testow) no wiec z tego wszystkiego ph kranowy wyszlo mi 7,5 a w akwa 8 (czemu tak nie pytajcie nie mam pojecia) ,drugie testy to twardosc ogolna i weglowa i tu zaczely sie schody mianowicie nie wiem jak to odczytac ogolnie woda u mnie jest twadra ze studni glebinowej ,test jaki nabylam jest z firmy zoolek i sa tylko tabelki kolorow i nie jest napisane dokladnie ile kropel mam dac na te 5ml wody jest ogolnie od 5 do 20 moze ktos mi w tym pomoc bo sie nie znam za bardzo i skad mam wiedziec jak bardzo jest ona twarda jak mam to policzyc ?? liczyc krople i patrzec jak sie zmienia po ilu ?? robilam tak i po 20 kroplach woda zmienila kolor na zolty, to byl test na KH CH TwW tak samo w przypadku testu na GH po 20 kroplach zmienila kolor na ciemny roz ,akwa jest male 25 l podmianki robie co 2 tyg. nawet glonojady mi zdychaja jedynie neonek i kiryski sie trzymaja ,wczoraj to nawet 2 sztuki narybku gupika jaki mi pozostal zdechly :(

#47 locdog

locdog

Ja tu mieszkam

• Użytkownik
  • 3009 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 listopad 2011 - 20:27

A testy na NO2 i NO3?

Beztytulu_qxannhp.jpg

#48 orwelka

orwelka

Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 listopad 2011 - 20:39

tych jeszcze nie mam ale kupie jutro jak znajde ,powiedzcie mi o wszystkich testach jakie musze wykonac jeszcze i jakie wyniki maja byc prawidlowe

#49 locdog

locdog

Ja tu mieszkam

• Użytkownik
  • 3009 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 listopad 2011 - 20:42

Musisz zbić Ph.
Tu masz pomocny temat viewtopic.php?f=10&t=23176

Beztytulu_qxannhp.jpg

#50 orwelka

orwelka

Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 listopad 2011 - 21:44

wiem czytalam bede to robic ale to nie wszystko przeciez a te testy na NO2 i NO3 sa konieczne ??

#51 locdog

locdog

Ja tu mieszkam

• Użytkownik
  • 3009 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 listopad 2011 - 21:59

Tak, są konieczne.

Beztytulu_qxannhp.jpg

#52 orwelka

orwelka

Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 06 listopad 2011 - 10:46

ok dzis kupie testy ale niech mi ktos jeszcze wytlumaczy jak mam odgadnac twardosc wody w tych testach co pisalam wczesniej bo za chorobe nie wiem

Kahl: Pisownia! Ostrzegam pierwszy i ostatnio raz!

#53 Adamlolik

Adamlolik

Swojak

• Użytkownik
  • 455 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 listopad 2011 - 11:24

Wg. instrukcji :D Liczysz kropelki wpuszczane do próbówki i kiedy zmieni się kolor to masz wynik. Również posiadam testy Zoolka tylko całą skrzyneczkę ze wszystkimi :D
http://www.youtube.c...be_gdata_player

90l - roślinne
20l - krewetki

#54 orwelka

orwelka

Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 06 listopad 2011 - 21:40

no ok liczysz kropelki ale np po 5 kroplach woda robi mi się np żółta i co to już mam wynik ?? im więcej daje tym bardziej woda się zmienia
kupiłam dziś testy NO2 i NO3 tak więc:NO2 mam 0,3mg/l nawet trochę mniej bo barwa była pomiędzy <0,3 a 0,3 czyli według ulotki -warunki akceptowane przez większość gatunków ryb ,wskazana częściowa (20%) podmiana wody , NO3 mam 10mg/l też trochę mniej czyli według ulotki warunki idealne teraz zostaje ten test na twardość bo np GH jak robiłam to po 20 kroplach miałam kolor czerwony a KH miałam żółty to skąd mam wiedzieć jak bardzo ta woda jest twarda?? jak to odczytać??proszę wytłumaczcie mi to jak dla pięciolatka bo nie jestem chyba aż tak bystra(na to wychodzi),żeby była jakaś skala czy coś bo nie wiem czy mam dać 5 czy 20 kropli

#55 grzegrzół

grzegrzół

Ja tu mieszkam

• Zbanowany
  • 3095 postów
  • LokalizacjaDBL

Napisano 06 listopad 2011 - 21:50

W tym temacie masz odpowiedź: viewtopic.php?f=5&t=17333

#56 orwelka

orwelka

Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 06 listopad 2011 - 22:07

dobra zrobiłam test po raz trzeci i wyszło mi GH na 5ml wody po 20 kroplach , KH na 5ml wody po 14 kroplach Ph jak pisałam mam 8 a NO2 i NO3 opisane wyżej

#57 lecho

lecho

Swojak

• Użytkownik
  • 598 postów
  • LokalizacjaNajlepsza na świecie

Napisano 25 listopad 2011 - 21:18

Witam czy można obniżyć twardość wody dodając do niej węglanu sodowego?
30l Nano
Niebiański danio perłowy 6szt - pływające trzęsiportki
Red Cherry około 10 szt - większość hołoty
Crystal Red 4 szt - piękne, cudowne, niepowtarzalne, ulubione, kochane, kolorowe, najlepsze!
1 Helenka - mały terrorysta yy... terrorystka ;)

#58 Pb98

Pb98

Dyskutant

• Użytkownik
  • 150 postów

Napisano 02 grudzień 2011 - 20:23

Na2CO3 zmiękcza wodę.

Jest to soda kalcynowana, czyli kwas. Myślę, że zmiękczy wodę.(Przecież głównie do tego śluży ;) )
Pozdrawiam, Pb98.

>>>MOJE IWAGUMI<<<

#59 lecho

lecho

Swojak

• Użytkownik
  • 598 postów
  • LokalizacjaNajlepsza na świecie

Napisano 02 grudzień 2011 - 20:46

Dzięki, może kiedyś spróbuje. Z tą sodą oczyszczoną to w necie znalazłem.
30l Nano
Niebiański danio perłowy 6szt - pływające trzęsiportki
Red Cherry około 10 szt - większość hołoty
Crystal Red 4 szt - piękne, cudowne, niepowtarzalne, ulubione, kochane, kolorowe, najlepsze!
1 Helenka - mały terrorysta yy... terrorystka ;)

#60 cyryl

cyryl

Podglądacz

• Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 20:47

Witam, mam mały problem...od dwóch tygodni walcze z krasnorostami, można powiedziec że narazie wygrywam ten nierówny pojedynek. Problem polega na tym że nie moge obniżyć zawartości azotu NO3 w wodzie, cały czas utrzymuje sie na poziomie ponad 100mg/l, wode podmienieam systematycznie co 3-4 dni o jakies 40% łącznie z odmulaniem dna. Akwarium posiadam od 3miesiecy 60l, i nie jestem jeszcze dobrze obyty w tych sprawach.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!