Skocz do zawartości

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.


Pb98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 121
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

no ok liczysz kropelki ale np po 5 kroplach woda robi mi się np żółta i co to już mam wynik ?? im więcej daje tym bardziej woda się zmienia

kupiłam dziś testy NO2 i NO3 tak więc:NO2 mam 0,3mg/l nawet trochę mniej bo barwa była pomiędzy <0,3 a 0,3 czyli według ulotki -warunki akceptowane przez większość gatunków ryb ,wskazana częściowa (20%) podmiana wody , NO3 mam 10mg/l też trochę mniej czyli według ulotki warunki idealne teraz zostaje ten test na twardość bo np GH jak robiłam to po 20 kroplach miałam kolor czerwony a KH miałam żółty to skąd mam wiedzieć jak bardzo ta woda jest twarda?? jak to odczytać??proszę wytłumaczcie mi to jak dla pięciolatka bo nie jestem chyba aż tak bystra(na to wychodzi),żeby była jakaś skala czy coś bo nie wiem czy mam dać 5 czy 20 kropli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, mam mały problem...od dwóch tygodni walcze z krasnorostami, można powiedziec że narazie wygrywam ten nierówny pojedynek. Problem polega na tym że nie moge obniżyć zawartości azotu NO3 w wodzie, cały czas utrzymuje sie na poziomie ponad 100mg/l, wode podmienieam systematycznie co 3-4 dni o jakies 40% łącznie z odmulaniem dna. Akwarium posiadam od 3miesiecy 60l, i nie jestem jeszcze dobrze obyty w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mniej karmić ryby,możliwe że za dużo sypiesz pokarmu to tez ma wpływ na no3.

Zredukować część obsady.

Lub tylko dosadzić roślinki szybko rosnące,one pochłoną nadmiary no3.

Np.rogatek, nurzaniec, pistia, hygrophilia polysperma, paprotnice, lotos, najas.

Ps.Za często podmieniasz wodę przez to zbiornik nie może w pełni dojrzeć,wystarczy raz na tydzień do 30% max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wode podmieniam czesciej bo jak pisałem wcześniej dorobiłem sie krasnorostów;) jak narazie jest ok prawie sie pozbylem jak na ta chwile, co dalej bedzie to sie okaże. Co do obsady to nie jest własnie duża, 10 neonków, 2 mieczyki,3 gupiki, glonojad. Postaram sie jeszcze zmniejszyć ilość pokarmu bo szczerze mówiąc nie mam pomysłu, ani wiekszej wiedzy na ten temat. Mysle jeszcze o podmianie wkładu filtra zewnetrznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam pytanie odnośnie twardości wody. Mam ten zestaw http://allegro.pl/show_item.php?item=1980042617 i w instrukcji jest napisane aby wkrapiać po 1 kropli od koloru niebieskiego do żółtego, wyszło mi 6. Teraz nie wiem o co z ta 6 chodzi?? Napisane jest że 1 kropla odpowiada 1d wartości niemieckiej, ale nadal nie wiem o co chodzi. Ma ktoś może taki zestaw i jest w stanie pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, :)

Czy ktoś z Was drodzy forumowicze mógłby mi pomóc z doprowadzeniem parametrów wody w moim akwarium do normy? Ja już nie mam sił i w sumie nie bardzo się na tym znam...

 

Kupiłem testy JBL paskowe i oto odczyty:

 

NO3 - 250-500 mg/l (od razu podmieniłem wodę)

NO2 - 0 mg/l

GH - wszystkie 4 kwadraciki wyszły na fioletowo więc chyba mam za wysokie... >21 st.d

KH - 0-3 st.d (za mało)

pH - 6,4 ale test kropelkowy często zabarwia się na żółto i czerwono, od dawna nie umiem uporać się z zalkalizowaniem tego kwasu...

Cl2 - 0 mg/l

 

Od dłuższego czasu nie jestem w stanie poradzić sobie z utrzymaniem odpowiednich parametrów wody, więc bardzo proszę kogoś kompetentnego o pomoc. :)

 

Akwarium, 112 l, kubełek zewnętrzny (wkład gąbka i jakieś pierścienie... białe... :) nie pamiętam jak się nazywają...)

 

Poziom NO3 jest wysoki bo mam trochę przerybione akwa, ale największym problemem jest to, że nie potrafię sobie poradzić z ustabilizowaniem pH, skorupki moich ampularii wyglądają jak ser szwajcarski :(... Poza tym rośliny marnie rosną, dawkuje CO2 (Carbo, Planta Gainer) w płynie, jedną dawkę 1 ml, zawsze rano. Mama w akwarium dwie muszle, i pełno tych małych świderków w podłożu... Ma to jakieś znaczenie?

 

Czekam na odpowiedz, z góry dziękuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jak doleje to obniży się na stałe czy musze np co dwa dni dolewać ? Przez co może być to wysokie ?

To zależy własnie od przyczyny zwiększonej twardości. Jeśli po prostu masz twardą wodę w kranie, to mieszasz przy każdej podmianie.

Jeśli przyczyna jest inna, np. masz w akwarium coś co zwiększa twardość (kamienie wapienne, muszle) - to musisz je usunąć.

 

Jakie masz dokładnie kH i gH? A jakie chcesz mieć (i dlaczego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...