Skocz do zawartości

Mój filtr w praktyce- Czyli nasze doświadczenia z filtrami.


Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

FLUVAL 206

 

Do akwarium max 200L, wydajność 780L/H, wydajność faktyczna ok. 450L/H

Trzy kosze filtrujące - 2 nabite ceramiką, trzeci torfem sery + spory wkład gąbkowy oraz uzupełnienie watą dla wyłapania drobnych frakcji.

Zawór ułatwiający konserwację filtra, jest to naprawdę świetna sprawa w tym filtrze, łatwe napełnianie wodą.

Jest cichy.

Minusem jest fakt, że w dołączonych w komplecie wężach karbowanych zbiera się niestety syf.

 

Akwarium: 144l.

Obsada: 10 Neon czerwony, 7 mieczyk ( tymczasowo), 6 Kirysek Leucomelas, 1+2 zbrojnik niebieski, 2 gupiki samce.

Podłoże: żwirek 2 - 5 mm + ziemia ogrodowa+ sera floredept.

Podmianki: Średnio raz na 1,5 tygodnia 25%.

Filtr: Pracuje już 2 miesiące. Problemów z samym filtrem nie było otwierałem go 2 razy, ale czyściłem tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Filtr : JBL e900

Akwarium : 100x40x50cm - 200L

Obsada : 1+1 Crenicichla regani, 1+1 Cleithracara maroni, 1+1 L144 (do niedawna C. maroni było 7sztuk)

Podłoże : Piach

Podmianki:40% co 3tyg,

Filtr : Dziś (10minut temu) musiałem go czyścić bo po 2miesiącach pracowania mocno się zapchał.

Słyszalność: Filtr terkocze; sprawdzany wielokrotnie- wina wirnika. Filtr zaczął terkotać po ok. 1,5roku pracy u mnie (zakupiłem go jako prawie 2letni) więc wynik mizerny.

 

Gdyby nie to, że filtr pracuje w zbiorniku imitującym czarne wody, to nie musiałbym go tak często czyścić. Aktualnie obsada została ograniczona, a nadmiarowy "syfek" (rozłożone liście) jest zbierany podczas podmianek- mam nadzieje, że to pomoże...

 

______________________________________

 

Filtr : Hamburski napędzany filtrem Aquael Fan 1 Plus

Akwarium : 31x18x25cm - 14L

Obsada : 3+2 Poecilia reticulata (dzikie) + ok. 10 młodych

Podłoże : Piach

Podmianki:raz na tydzień- dwa, ok. 10%

Filtr : Woda krystalicznie czysta- nawet po karmieniu mocno syfiącymi płatkami. Wyrabia mimo całkiem dużej ilosci ryb.

Słyszalność: Filtr nie jest o nic zaczepiony przyssawką, a po prostu wisi na "haku". Przez to wchodzi w rezonans i słychać delikatne buczenie. Ogólnie jest znośne i biorąc pod uwagę plusy filtra* nie ma co zwracać uwagę na to, że nie jest super cichy

 

*- W małych zbiornikach cięzko zachować równowagę biologiczną, a każde czyszczenie filtra wewnętrznego może pogorszyć sprawę. Filtra hamburskiego nie trzeba czyścić długi czas, a sama gąbka ma o wiele większą powierzchnie filtracyjną w porównaniu do standardowych filtrów wewnętrznych.

 

________________________________________

 

Filtr : Aquael Fan 1 plus

Akwarium : 75x36x32 - 86,4L

Obsada : Aktualnie 7sztuk Corydoras paleatus

Podłoże : Torf przykryty piachem

Podmianki:Co ok. 3 tygodnie 30%

Filtr : Działa jak należy.

Słyszalność: Filtr jest niesłyszalny (nie ma podłączonego napowietrzania- bąbelków).

 

Ogólnie przy 2-8 rybkach średniej wielkości filtr działa znakomicie, a nie trzeba go czyścić nawet przez 2 miesiące! Problem może się pojawić gdy planujemy obsadę wielogatunkową, gdzie łączna ilość ryb jest 10+. Wtedy trzeba zainwestować w większego kuzyna (Fan 2) lub jakąś głowicę.

 

______________________________________

 

Filtr : Aquael Circulator 650

Akwarium : 80x35x28 - 78,4L

Obsada : 4sztuki Ivanacara adoketa i 2 młode Ancistrus sp.

Podłoże : Piach, a pod nim torf

Podmianki:Raz na 2-3 tygodnie 25%, ale w tym zbiorniku również szybko paruje woda (równowartość ok. 5-10% podmianki) więc w tygodniu czasem ją uzupełniam

Filtr : Woda krystalicznie czysta, lecz gdy mamy "gęstą" gąbke to potrafi zapchać się w ciągu jednej doby. Jeżeli planujemy zakupić ten filtr do zbiornika imitującego biotop Black Waters to proponuje zakupić gąbkę o dużych oczkach.

Słyszalność: Filtr jest cichutki.

 

_______________________________________

 

Filtr : Aquael Fan 1 plus

Akwarium : 80x40x30 - 96L

Obsada : Do niedawna 2+2 Anomalochromis thomasi i 2+2 Microsynodontis batesii

Podłoże : Piach pomieszany ze żwirkiem

Podmianki:Co ok. 2 tygodnie 20%

Filtr : Woda jest czysta, ale bez rewelacji. Filtr zapycha się co ok. 1,5 tygodnia. Trzeba go regularnie czyścić - mam w planach wymianę na Circulator 650

Słyszalność: Filtra nie słychać

 

Filtr teoretycznie jest do zbiorników 100L. Moim zdaniem przy nieprzesadzonej obsadzie ten filtr maksymalnie pociągnie w zbiornikach ok. 70L.

 

________________________________________

 

Filtr : Aquael Fan 1 Plus

Akwarium : 80x40x20 - 64L

Obsada : 1+1 Betta ocellata , 4 Pangio kuhli

Podłoże : Piach

Podmianki:Raz na 2 tygodnie 15%

Filtr : Woda nie jest idealnie czysta, a sam filtr nie jest funkcjonalny w tak niskim zbiorniku. Mając "klosz" na sobie ciężko z nim wystartować (ciezko go zalać). Znów bez klosza filtr chodzi 1-3 dni i sie zapycha. Do tak niskiego zbiornika nie polecam- lepsze głowice.

Słyszalność: Jak to Fan 1 plus - bezszelestny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : HW-302
Akwarium : 80x35x40 - 112L
Obsada : Zbiornik wystartował 5.04 o godzinie 1 w nocy
Podłoże : Piach
Podmianki:Jeszcze nie - planowane co tydzień
Filtr : Woda czysta (wkład to Wata SERA + ceramika + wata sera (z braku innego biologicznego). Skimmer praktycznie nie działa i nawet nie próbuje go montować, Deszczownica - 32cm 10cm pod taflą skierowana 45st w górę. Wydaje mi się że przez 2 kosze waty dość mocno spada wydajność - przy pierwszym czyszczeniu zamienię 1 warstwę na inny biologiczny i sprawdzę jak się poprawiło.
Słyszalność: Filtra zupełnie nie słychać po odpowietrzeniu - zajęło ok 3 min. Nawet w ciszy 2 w nocy całkowita cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Filtr: AquaEL Fan1, Fan3

Wkłady: Gąbka
Akwarium: 50l; 60l

Obsada: Gupiki, molinezje, mieczyki, glonojady

Podłoże: granit, frakcja 2-8mm

Podmianki: Co miesiąc 40%

Czyszczenie filtra: co miesiąc
Opinia: filtr cichy i niezawodny, bez problemów, jeśli to ma być filtr tylko z filtracją mechaniczną (gąbka) to chyba lepszego nie ma

 

 

Filtr: AquaEL Turbofilter, Unifilter UV

Wkłady: Gąbka, ceramika, UV
Akwarium: 270l

Obsada: Gupiki, molinezje, mieczyki, glonojady

Podłoże: granit, frakcja 2-8mm

Podmianki: Co tydzień 10l

Czyszczenie filtra: co miesiąc, dwa

Opinia: bardzo dobre i niezawodne filtry, bez problemów, ceramika bardzo dobrze czyściła, najlepsze filtry jakie miałem

 

 

Filtr: Fluval 204 - zewnętrzny, kubełkowy (2003r prod.)

Wkłady: Gąbka, ceramika
Akwarium: 270l

Obsada: Gupiki, molinezje, mieczyki, glonojady

Podłoże: granit, frakcja 2-8mm

Podmianki: Co tydzień 10l

Czyszczenie filtra: co dwa-trzy miesiące, w zależności od spadku przepływu

Opinia: Kupiłem go wraz ze zmianą akwarium z 60 na 270l, filtr był niesłyszalny z odległości 1,5m, stojąc przy akwarium słychać delikatny szmer pracy wirnika, bardzo dobry przepływ wody, bardzo dobra filtracja. Wielkim minusem było jego czyszczenie. Złączki miały zawory, które przy każdym rozłączeniu musiały upuścić niewielką ilość wody, więc trzeba było mieć w pobliżu wiaderko, ponieważ trochę wody się zawsze wylało, to układ się zapowietrzał i przy uruchomieniu trzeba było pompować pompką. Uchwyt od pompki był z patyczka gr. 2mm, więc po dwóch latach pękł. Jest to rzecz nie do kupienia! Pozostało za każdym razem rozkręcać rurki i zasysać tradycyjnie. Z tego filtra nigdy nie byłem zadowolony, instrukcja po włosku i angielsku. Po trzech latach używania, sprzedałem go za 60zł na allegro i w zamian kupiłem sobie dwa wewnętrzne AquaEl, które dzisiaj mam do tej pory w następnym moim akwarium 170l .Zdecydowanie odradzam Fluval. Jak na 2003 miał niezłą obudowę, bardzo dobrze czyścił, ale każde czyszczenie zajmowało ponad 2h. Szkoda życia. 

 

Polecam AquaEl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr : SunSun HJ 411B
Akwarium : 40x30x25, 30L
Obsada : 5 (niedługo 7 lub 8) samców Gupika Pawie Oczko + harem krewetek RC
Podłoże : Żwirek 2mm pomieszany ze żwirkiem 3-4mm.
Podmianki: Na ogól co 2 tygodnie, 15-20% wody.
Filtr : Filtr jest ok, woda jest czysta. Nawet po jakiejś operacji na roślinach (typu sadzenie nowej lub przycinanie zbyt wysokiej i wsadzanie jej obok) gdy pojawią się listki w wodzie, to po jakiś max. 15minutach nie ma już ich nigdzie poza deszczownicą. Jest to chyba najlepszy "tani" filtr dostępny na rynku
Słyszalność : Filtra ani troche nie słychać, słychać jedynie plusk wody z końcówki (jest to rozwidlenie na 7 strumyków i znajduje się jakieś 3cm nad powierzchnią wody, przez co woda wypadając pluszcze).

Edytowane przez Mx989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr: Juwel Bioflow 3.0

Akwarium :190 l (Juwel Trigon).
Obsada : odpowiednia do litrażu (bez przerybienia).
Podłoże : JBL Manado + JBL Aquabasis Plus
Podmianki: co tydzień 20l RO
Słyszalność: bezgłośny po zdjęciu pokrywy wierzchniej (sama pokrywka wpadała w drgania)
Czyszczenie: włóknina co 2 tyg., wkład węglowy co 1,5 m-ca, pozostałe wkłady nie czyszczone w ogóle;
Wkłady filtracyjne: standardowe (dołączone przez producenta)
Podsumowując: doskonale działa jako mechanik (szczególnie jako skimmer); do mojego zbiornika jednak nieco za słaby jako biolog, dlatego też w baniaku działa jeszcze JBL e900

 

Filtr: JBL CristalProfi e900

Akwarium :190 l (Juwel Trigon).
Obsada : odpowiednia do litrażu (bez przerybienia).
Podłoże : JBL Manado + JBL Aquabasis Plus
Podmianki: co tydzień 20l RO
Słyszalność: bezgłośny
Czyszczenie: prefiltr co 2 m-ce; pozostałe wkłady nie czyszczone;
Wkłady filtracyjne: (od dołu): 1. kosz: ceramika Sera Siporax, 2. kosz: ceramika Eheim Substrate, pozostałe kosze standard (gąbki dołączone przez producenta)
Podsumowując: doskonale działa jako biolog; w połączeniu z mechanikiem Juwel Bioflow stanowi znakomity zestaw

 

------------

 

Filtr: Tetra EasyCrystal 250

Akwarium :30 l
Obsada : odpowiednia do litrażu (bez przerybienia).
Podłoże : piasek kwarcowy + AquaSubstrate II+
Podmianki: co tydzień 5l kranovity
Słyszalność: bezgłośny
Czyszczenie: wymienny wkład co 1 m-c
Wkłady filtracyjne: standardowe (dołączone przez producenta)
Podsumowując: dobry mechanik, beznadziejny biolog (musiałem go dopchać zeolitem, by nieco poprawić parametry); filtr generuje bardzo mały ruch wody, co jest dla mnie sporą wadą (słabe natlenianie), zgodna z wymogami producenta okresowa wymiana wkładu niemal całkowicie wyjaławia filtr (bo usuwa się większość jego zawartości).

 

-----------

 

Filtr: Fluval 204

Akwarium :56 l
Obsada : odpowiednia do litrażu (bez przerybienia).
Podłoże : żwir akwarystyczny
Podmianki: dolewki kranovity (średnio 5l co tydzień)
Słyszalność: bezgłośny
Czyszczenie: tylko podczas okresowej konserwacji (w akwarium jest dość duża nadfiltracja, dlatego zaglądam do niego rzadko, np. raz na rok)
Wkłady filtracyjne: standardowe (dołączone przez producenta)
Podsumowując: bardzo dobry filtr, ale specyfika (perforacje) fluvalowskich węży podłączeniowych mnie osobiście nie odpowiada (bardzo utrudnione czyszczenie węży), dlatego polecam wymianę na "gładki" produkt JBL, albo inny, w którym można ocenić poziom zabrudzenia; filtr działa bez przerwy od 2005 roku bez żadnych awarii, przecieków itp. Doskonała jakość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Filtr: Aqua Nova NF300

 

Wkłady: Prefiltr, gąbka i ceramika.

 

Akwarium: 25 l

Podłoże: Piasek

Obsada: ok. 20 sztuk Neoheterandria elegans

Podmiany: 20% tygodniowo.

Słyszalność: Ledwo  :)

Czyszczenie: Filtr ma 3 miesiące i jeszcze nie był czyszczony.
Spadek wydajności nie zauważony.

Bardzo dobry filtr.
Jedyny minus to brak regulacji przepływu.
W zestawie jest jeszcze skimmer, ale przy tej obsadzie nie odważyłem się go zamontować  ;)
Polecam do zbiorników powyżej 20 litrów.




 

Edytowane przez locdog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Aquael FZN 3

 

Akwarium: 112l

 

Obsada: różne ryby pływały przy tym filtrze, oczywiście rozsądne ilości

 

Podłoże: Piach

 

Podmianki: raz na 2 tygodnie

 

Słyszalność: po 1,5 roku użytkowania lekko go słychać, poza tym bez zastrzeżeń.

 

Czyszczenie: Raz na 1/2 miesiące lekko przeczyścić, więcej nie ma potrzeby

 

Wkłady filtracyjne: sporo miejsca na wkłady

 

 

 

 

Ma regulację przepływu, solidny sprzęt. Polecam do baniaków +/- 80 cm długości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Eheim Ecco 2236 (8W).

 

Wkłady: 3 kosze, od dołu: bioceramika, gąbki, wata perlonowa.

 

Akwarium: 80x30x40cm (96l)

Podłoże: drobny piasek kwarcowy, dosłownie pył.

Obsada: różne stworzenia przewinęły się przez ten zbiornik, ale ogólnie raczej bez szaleństw.

Wcześniej - samiec graptemys ouachitensis (10cm), 8x kirysek pstry, 6x tetra czarna.

Aktualnie - 8x kirysek pstry, 2x loricaria red, betta splendens, 14x bystrzyk Amandy, kilka sztuk narybku żyworódki Endlera, 10x anentome helena, kilka pokoleń krewetek RC.

Plus kupa zielska i drewna.

Podmiany: Kiedy mi się przypomni... Zazwyczaj ok 20% co 2 tygodnie.

Słyszalność: Filtr jest prawie bezgłośny.

Stoi blisko łóżka i słychać go lekko dopiero w nocy, w całkowitej ciszy.

Czyszczenie: Raz na eeem... W sumie to nie wiem.

Nie mam prefiltra. Odkąd obsada z gadziej przeszła na rybną staram się zaglądać do kubła jak najrzadziej.

 

Komentarz/uwagi: Kupiłam ten kubeł na alledrogo wiedząc tylko, że ma swoje lata (ile dokładnie - nie wiadomo), jest trochę porysowany i brakuje mu jednej nóżki, ale poza tym ma wszystko i działa.

Wbrew moim obawom był to strzał w dziesiątkę :) Filtr jest sprawny i bezproblemowy, nic nie cieknie i nie rzęzi a jego obsługa to sama przyjemność. Podłoże czyste, zero syfów w wodzie. Jedyny zabieg który powtarzam, gdy do niego zaglądam, to smarowanie uszczelki cieniutką warstwą wazeliny - doradził mi to jeden z forumowiczów (dzięki).

 

Co jak co, ale filtry Eheim robić potrafi i szczerze polecam ten model.

Gdy będę w przyszłości szukać czegoś do większego litrażu, na pewno ponownie wybiorę jakiś kubełek tej firmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : HBL 701
Akwarium : 55x30x25 41,25l
Obsada : 12x Bystrzyk amandae + xx krewetki
Podłoże : bazalt
Podmianki:+/- 1,5 tyg, ok. 20%

Filtr dość głośny w nocy strasznie 'buczy'.W wodzie latają paprochy, muszę w akwa trzymać jeszcze Aquael Fan 1 plus.Jako media mam włożoną watę i gąbkę.Czyszczenie to co jakiś tydzień góra dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Diversa Claro 600

Akwarium: Diversa 54l Proste, 60x30x30
Obsada: odpowiednia do litrażu.
Podłoże: ziemia ogrodowa + żwir bazaltowy 7kg
Podmianki: co tydzień 25%
Słyszalność: słabe przyssawki, zamontowany w pionie wpada w lekkie wibracje kiedy przyssawki po puszcza co powoduje nie zbyt głośne buczenie. Znalazłem sposób na to. Zamontowałem go pod kontem 30 stopni w tej pozycji brak wibracji i jest bezszelestny.
Czyszczenie: raz na 2 tygodnie
Wkłady filtracyjne: gąbka dołączona przez producenta + ceramika
Podsumowując: Filtracja mechaniczno-biologiczna. Dobra wydajność jak na filtr tej klasy. U mnie pracuje tylko z deszczownią ustawioną pod taflą wody powodując jej silny ruch. Z dyfuzorem i bombelkami robi pralkę w akwarium. Ciężko jest go zajechać tak żeby przepływ spadł w widoczny sposób. Najdłużej nie czyściłem go 3 tyg. Syfu masa a i tak dobrze ciągnął i dawał porządny strumień z deszczowni. Jest regulacja przepływu ale ustawiony na minimum i tak ciśnie jak oszalały. Wg mnie sprawdzi się w większych zbiornikach jako filtr dodatkowy do kubełka np w 112l.

 

Filtr: Hagen AquaClear 30

Akwarium: Diversa 54l Proste, 60x30x30
Obsada: odpowiednia do litrażu.
Podłoże: ziemia ogrodowa + żwir bazaltowy 7kg
Podmianki: co tydzień 25%
Słyszalność: brak jakichkolwiek wibracji i jest bezszelestny.
Czyszczenie: raz na 2 tygodnie
Wkłady filtracyjne: gąbka dołączona przez producenta + ceramika
Podsumowując: Filtracja mechaniczno-biologiczna, pracuje razem z Diversa Claro 600. 2 filtry w jednym akwa 54l = woda kryształ. Filtr nabyty razem z akwarium także był już używany u innej osoby. Standardowo pracował na wkładach gąbkowych, szybko jednak połowę komory zasypałem ceramiką. Nie słychać pracy silniczka ani plusku wody z kaskady. Czasami zaglądam do niego czy w ogóle pracuje bo jest taki cichy że go nie słychać. Dobrze wyprofilowany i niski dziubek kaskady powoduje, że woda przelewa się tuż przy powierzchni nie powodując plusków czy hałasu przelewanej wody. Ma regulację przepływu. Polecam ten sprzęt. Na aledrogo trzyma się w cenie  :icon_e_biggrin:

 

Filtr: Hanza Aquaristic HJ-311B

Akwarium: 32l
Obsada: kotnik z maluchami Gupika, 38 szt.
Podłoże: żwirek rzeczny
Podmianki: co 5 dni 20%
Słyszalność: bezgłośny z deszczownią, z dyfuzorem i bombelkami już słychać
Czyszczenie: raz na tydzień
Wkłady filtracyjne: gąbka + węgiel aktywny dołączone przez producenta
Podsumowując: dobra filtracja mechaniczna. Ja wyjąłem węgiel i pracuje na samej gąbce. Radzi sobie bez problemu w kotniku. Ma regulację przepływu. Z deszczownią nie powoduje silnego ruchu wody dlatego stosowałem ją do 3 tyg życia narybku. Później przeszedłem na dyfuzor z bombelkami. Powoduje silne napowietrzanie i duży obieg w akwarium zmuszając leniwy narybek do pływania. Na noc zaginam wężyk by pracował bezszelestnie na samym obiegu wody. Polecam do kotników/szpitalików a i w małych akwariach do 30l z małą obsadą da sobie radę.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Filtr : Aquael FZN-2
Akwarium : 54l
Obsada : zbiorowisko - 5x neon innesa, 1x zwinnik czerwonousty, 1x gurami dwuplamisty, 2x gurami złote, 1x kirys spiżowy, 1x kirys albinos, 1x zbrojnik weloniasty, 1x molinezja czarna, 2x otosek

Podłoże : Żwirek 
Podmianki: zazwyczaj co 2 tygodnie przy odmulaniu, około 20%
Filtr : Nie czyściłem jeszcze, mam go 2 tygodnie
Słyszalność: Cichy, z bliska słyszalny, głośność narasta gdy założymy górną pokrywę. 

Wkłady: od dołu - gąbka -> ceramika no-name -> zeolit -> ceramika no-name -> zeolit + troszkę węgla ->

 

Wcześniej miałem Fan Filter Mini i był ciągły problem z zapychaniem filtra. FZN-2 od 2 tygodni mieli wodę, jest czyściutka, na dnie nie zalegają żadne "farfocle" jak to miało miejsce kiedyś. Pomimo sporego przerybienia nie widać spadku wydajności, odkręcony jest na 30-35% mocy. Prosty montaż, bardzo cichy (ale głośniejszy niż wewnętrzne). Dużo miejsca na media filtracyjne, można kombinować. Pre-filtru nie mam, gdyż w akwa pływają same większe ryby.

 

Polecam ten filtr :)

Edytowane przez kreth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Filtr : Aquael UniMax 250
 

Akwarium : 112 l
 

Obsada :  15x neon innesa, 1x glonojad złoty, 2x kosiarki, 10x razbora klinowa
 

Podmianki: 2 razy od założenia filtra średnio raz na 1,5 miesiąca
 

Filtr : Nie czyściłem jeszcze i nie mam zamiaru przez najbliższe 3 miesiące
 

Słyszalność: Bardzo cichy filtr

 

Wkłady: Standardowe Aquaela nic nie podmieniałem

 

Podsumowując:  Jednym słowem jestem strasznie zadowolony z tego filtra miałem do pory Fluval 205 , Fluval 206 , JBL e901 i Turbo500 i najlepiej mi służył Fluval 205 ale musiałem oddać i kupić własny i był JBL który był strasznie głośny i w kółko jakieś problemy z fluvalem 206 po miesiącu został zwrócony na gwarancji aż postawiłem na markę z Polski i jestem zadowolony kupiłem go 3 - 4 miesiące temu i nie mam problemu z glonami w akwarium wodę podmieniałem 2 razy wciągu tego czasu rośliny mi pięknie rosną a mam zwykły żwirek i zwykłe 2 żarówki , ryby są zdrowe i nie używam żadnej chemi jestem zadowolony z tego filtra co na dodatek jest cichy stoi w szafcę to go wcale nie słychać to już wentylator w komputerze bardziej słychać niż ten filtr dla tego polecam na początek do takiego akwarium bo nie robi młynu również a wydajność filtra nie spadła , dodam że zamontowałem gąbkę na rurkę wciągająco bo mam rzęse wodną i mi wciągało do środka , i również filtr podłączyłem do dojrzałego już zbiornika z tym że węwnetrzny działał tydzień i dopiero po tym czasie został sam Unimax .

 

Polecam filtr i to markę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Filtr : Aquael Minikani 120
Akwarium : 60x30x30 - 54L
Obsada : 20 Neonów Innesa, 5 Kirysków Lamparcich, krewetki RC i Amano.
Podłoże : Piasek
Podmianki:co tydzień 10-15l (20-30%)
Filtr : Jeszcze nie czyszczony, zakładam czyszczenie prefiltra raz na 2 tygodnie (albo jak będzie usyfiony)
Słyszalność: Zależy... jak pompa była podłączona do odpływu - średnio głośna. Jak podłączyłem do IN (zaciąga wodę z akwarium) to jest prawie całkiem cicha.

Wkłady: w kolejności -

1 kosz - gąbka (pojedyncza - w komplecie są dwie)+ wata perłowa (czy cokolwiek tam było w komplecie - wyjąłem jedną gąbkę z koszyka i zastąpiłem tą watą),

2 kosz - zeolit.

3 kosz - ceramiczne pierścienie z kompletu,

4 kosz - ceramiczne kulki JBL.

Na wlocie dałem prefiltr gąbkowy.

 

Naczytałem się negatywów, że cieknie z pompki, że głośny, że cieknie z połączeń, że gorszy od wielu wewnętrznych... u mnie obecnie wszystko fajnie. Zastąpił mojego Eheima PickUp 160 i jestem bardzo zadowolony (jednocześnie wkurzony, że wydałem kasę na tego Eheima a teraz woda czystsza jest i ciszej w okolicach akwarium).

Za taką cenę bardzo polecam.

Jedyne co mnie zmęczyło to podłączanie go i zalewanie... ale to chyba w każdym kubełku tak jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Fluval 205
AkwariumDiversa proste 80x35x45 126L
Obsada: zwykle odpowiednia
Podłoże: piach
Podmianki: 10% co tydzień
Filtr: raz na kilka lat
Słyszalność: ja to głuchy jestem ale raczej cichy

Wkłady: gąbka, włóknina, ceramika, keramzyt

Podsumowując: Długi czas naprawy w autoryzowanym serwisie przy tego typu urządzeniu to spory minus. Dwa tygodnie to dzisiaj standard (zwłaszcza że wysyłka bezpośrednio do serwisu kurierem), idealnie byłoby do tygodnia, mój był w serwisie dużo dłużej (nie pamiętam dokładnie ale ok miesiąca).

Dla mnie dużym też minusem są problemy z uszczelkami (po ok 3-4 otwarciach, woda z filtra zaczęła intensywnie wyciekać). Jeśli to standard w kubełkach to koniecznie przy zakupie należy zweryfikować dostępność uszczelek.

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Filtr:Aquael FZN Mini

Akwarium: dojrzewające ,docelowo krewetkarium

 

Filtr zakupiłem nowy. Po załączeniu i pracy może z dzień czasu zaczął terkotać. Więc stał się słyszalny. Po rozmowie z serwisem bardzo szybko przyszedł nowy filtr.

Efekt : ten po 15min.pracy zaczął terkotać.Prawdopodobnie to jest jakaś wada fabryczna tego filtra. Jak ktoś ceni ciszę to nie polecam. Ciężko przy nim byłoby usnąć. Ale za to serwis Aquaela to jest bajka. Dogadałem się z nimi że odeśle im oba filtry a oni w zamian przyślą mi FZN 1. Oby więcej takich serwisów.:)

Edytowane przez Davvvi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Atman Cf-800

Akwarium 112l ,docelowo BW

 

Filtr kupiłem używany. Moim zdaniem świetny, jest wszystkim czego bym oczekiwanie od filtra zewnętrznego. Praktycznie bezgłośny,posiada przycisk odpowietrzania i regulowany przepływ wody. Wystarczająco miejsca na media.

Jeżeli już na siłę mam wymienić jakieś wady to może przezroczyste węże co ułatwia osadzanie się w nich glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : wewnętrzny Aquael Unifilter 500

 

Akwarium : 60x30x40 - 72l

 

Obsada : na dzień dzisiejszy 15x Trigonostigma Heteromorpha, 6x Otocinclus Hoppei

 

Podłoże : Piach

 

Podmianki: regularnie co tydzień 20-25%

 

Czyszczenie: w ciągu 2 lat, 2 razy

 

Słyszalność: niesłyszalny

 

Wkłady: 2x gąbka + pojemnik z ceramiką

 

Uwagi: moc 5W, przepływ do 500l/min, regulacja wydajności,

Filtr sprawny, bezproblemowy. In plus 2 wkłady gąbkowe pracujące niezależnie od siebie. W razie konieczności, jest możliwa wymiana jednej gąbki, bez konieczności ingerencji w pracę drugiej. Dodatkowo od pewnego czasu producent rozbudował filtr o pojemnik na dodatkowy wkład filtracyjny (u mnie, to ceramika), nie za duży, ale zawsze to coś więcej. Cena - około 65zł. Minusy - nie jest to urządzenie małe 28cm x 5cm x 6cm (razem z pojemnikiem na ceramikę), bez o 6cm niższy.

Po 2 latach niezawodnej pracy, mogę go polecać z czystym sumieniem. Oczywiście jeśli ktoś preferuje filtrację wewnętrzną.

 

Filtr (bez pojemnika z dodatkowym wkładem)

 

c02db335c9.jpg

 

Pojemnik na dodatkowy wkład

 

d088568011.jpg

 

Wkłady gąbkowe

 

849573674b.jpg

 

Deszczownica

 

5d9bcc6aa2.jpg

 

 

 

Fotki z netu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr : AquaEl Unimax 250
Akwarium : 80x40x40 128l
Obsada : ok. 35nenów czerwonych, 8 Razbor klinowych, kilka mieczyków i molki które się znów rozmnożyły
Podłoże : Żwir
Podmianki: 20% co 2 tygodnie
Filtr : Czyszczę go nie częściej niż co rok. Bardziej w celu przesmarowania uszczelek i przeczyszczeniu wirnika itp. bo przepływ nawet po roku spada minimalnie (brak prefiltra na wlocie)
Słyszalność: Żeby go uslyszeć muszę otworzyć szafkę przy zamkniętym oknie i braku innych dźwięków z zwnątrz.

 

Filtr bardzo dobry w powszechej opinii. Kupiłem używany 1,5r a sam używam od 3 lat. Nic się nie dzieję. Nawet uszczelek nie wymieniałem. Z resztą w razie czego na sławny serwis AquaEla można zawsze liczyć ;)

Największa pojemność mediów w swojej klasie i to że producent podaje REALNY przepływ filta a nie jak inni - wydajność samej pompy ;)

Edytowane przez Spicy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Aquael Fan-1 plus

-wkłady: gąbka

Akwarium: 60x30x30 - 54l

Podłoże: żwirek z zoologa 1-3mm
Obsada: Bojownik, xx RC, 4x otoski

Flora: flame moss, reineka, valisineria (i coś tam jeszcze...musiał bym grzebnąć pamięcią jakieś 6 lat nazad;-) )
Podmiana wody: ok 10l / 2tyg.
Moja opinia: Filtr bardzo cichy i wydajny jak na tę obsadę, nie narzekałem na niego. Woda bardzo czysta, czyszczenie gąbki podczas podmian wody. Raz miałem z nim problem jak spadła mu przepustowość, nie wiem co się stało ale sam się po jakimś czasie "naprawił". Obecnie raz na jakiś czas go sprawdzam i działa:-)

 

Filtr: AquaSzut N300

-wkłady: gąbka, ceramika

Akwarium: 60x30x30 - 54l

Podłoże: żwirek z zoologa 1-3mm 
Obsada: Bojownik, xx RC, 4x otoski, potem były Prętnik Karłowaty 1+1 i 8x  D. Margaritatus, aż w końcu 5x Brzanka Odeska

Flora: jakieś żabienice, valisineria, która jak się rozrosła to zjamowała 1/3 akwarium i jakieś roślinki których nie pamiętam nazw.
Podmiana wody: ok 10l / 2tyg.
Moja opinia: Po zamontowaniu tego filtra wodę miałem kryształ, aż nie wierzyłem, że tak woda może wyglądać ;-) i to nie zależnie od obsady jaką miałem. Filtr cichutki, gąbkę czyściłem gdy zauważyłem, że filtr traci przepływ, czyli gdzieś co miesiąc... bez awaryjny, jednakże po roku czasu od nieużywania go w żadnym zbiorniku coś się stało bo jak go podłączyłem tydzień temu to chodził jak ruski traktor po przejściach. Nadmienię tutaj, że Fan-1 działa nawet po roku nieużywania( tydzień temu niedawno oba sprawdzałem).

 

Filtr: Aquael FZN-3

-wkłady: gąbka, ceramika, -->

--> wata, ceramika

Akwarium: 80x35x40 - 112l

Podłoże: piasek rzeczny
Obsada: 2x Loricaria, 2+3 Apisto. Hangsloi (potem 1+2), 2x A. Dolichopterus, 15x H. Erythrozonus 

Flora: brak, później doszła jakaś żabienica, bakopa, nurzaniec

Dekoracje: początkowo założenie było, że będzie to biotop BW... więc było masa korzeni, sporo liści dębu i ketapangu i szyszki olchy(delikatnie mówiąc syfek jak na ten biotop przystalo;-) )
Podmiana wody: ok 20l / 2tyg.
Moja opinia: Filtr dość głośny ale skuteczny, dobrze czyścił wodę tyle, że przy tym biotopie czyszczenie filtra odbywało się co tydzień bo pisząc szczerze po prostu się zapychał, nie wiem czy dobrze to napisałem(?), w każdym razie tracił przepustowość do minimum tak, że ledwo wypuszczał wodę. Gdy pozbyłem się tej masy liści i postanowiłem zmienić trochę biotop filtr był super. No tyle, że ten hałas... 

 

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Filtr : Aquael UniMAX 700
Akwarium : 150x50x60 - 450L
Obsada : Obecnie gupiki, w planie bystrzyki, otoski i skalary.
Podłoże : Żwirek 1-3mm
Podmianki: obecnie co tydzień
Flora : Rośliny cieniolubne, za dużo by wypisywać.
Słyszalność: Z rana, gdy wejdzie się do pokoju to słychać niskie buczenie przez pierwszych kilka minut. Jest cichszy od lodówki i od mojego Eheima 2226. Podczas dnia lub gdy jest jakikolwiek iny dźwięk to filtr staje się niesłyszalny. Pracuję metr od niego przy komputerze i jest całkiem zagłuszany przez pracę wiatraka laptopa. Nie napiszę, ze jest bezgłośny jak w reklamach ale jest bardzo cichy i łatwo o nim zapomnieć. Jakby go zamknąć w szafce to nie słychać wcale - testowałem obkładając stelaż w którym stoi sklejką.

Moja opinia: Póki co mogę tylko napisać kilka rzeczy:

1. By zalać go bez stresu i szybko należy BEZWZGLĘDNIE dobrze przyciąć węże i nie pozwolić na żaden zwis. Węże muszą iść po skosie albo zalanie filtra będzie bardzo utrudnione. (przeczytanie instrukcji pomaga, szczególnie, że wiele osób nie wie, że należy ustawić zawór na pozycję start, dopiero w tej pozycji pompować i natychmiast po ok 20-30 ruchach otworzyć zawór)

2. Przy zalewaniu odpowietrza się przez 1-2 węży - warto pamiętać bo zasysa 30 litrów wody w kilka sekund - oddawane powietrze potrafi mocno zachlapać podłogę dlatego warto go zalewać gdy poziom wody jest jeszcze daleki od krawędzi. Po zalaniu odpowietrza się szybko i delikatnie, robiąc się coraz cichszy.

3. Przy długości zbiornika 150 cm, ustawieniu wylotów po obu stronach spokojnie daje rade ruszać całą objętość wody - duży plus.

4. Wkłady gąbkowe są warstwowe. To znaczy, że nie jest to jedna masa tylko 3 płaty gąbki falistej na każdy z 2 koszy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Filtr : JBL CP-e1501

Akwarium : 100x40x60 - 240L
Obsada : Tęczanki Boesmana i Głowaczyki Barwne
Podłoże : Żwirek 1-3mm
Podmianki: Co tydzień ok 20%
Flora : Nurzaniec Azjatycki, Nurzaniec Śrubowy, Kryptokoryna Wendta, Kryptokoryna (nieznana, podobna do wendta), Mikrozorium Oskrzydlone,
Słyszalność: 40 dB - nie do zaakceptowania

Moja opinia:

Filtr jest dobrze wykonany i przemyślany, naprawdę nie można się przyczepić, do tego jest rozsądnej wielkości co daje możliwości zabawy z różnymi mediami. 

Oprzyrządowanie jest solidne i przemyślane a mocowania elementów odpowiedniej wielkości i dobrze wykonane. 

 

+ Solidna, długa, dwuczęściowa deszczownica co pozwala na ustawienie obiegu wody tak jak się chce.

+ Rozkładający się prefiltr dzięki któremu można sięgnąć głęboko niezależnie od wysokości akwarium

+ Złączki na przewody, bardzo solidne i bezproblemowe

+ Długie rury w zestawie

+ Aparatura doczepiana jest w rozmiarze mikro i wielu częsciach przez co nie ma problemu aby ustawić wlot i wylot tak jak się chce

 

- Hałas; przy 40 dB to ten filtr nie ma racji bytu, niewyobrażalne żeby przy czymś takim spać

- Serwis; główny serwisant na Polskę ma gdzieś fakt że filtr jet sprzedawany jako bezgłośny, nie można się od niego niczego dowiedzieć; pomimo że nie zrobił zasadniczo nic, za każdym razem trzymał filtr po dwa tygodnie co było naprawdę uciążliwe. JBL też się od problemu odcinał uznając że tak ma być (!). Dopiero pozew pod egidą federacji konsumentów rozwiązał problem, pieniądze zwrócono natychmiast.

- Słabo rozwiązano obieg wody wewnątrz filtra przez co mała część trafiała do akwarium bez przejścia przez wszystkie media

 

----

 

Filtr : Eheim Experience 2426 

Akwarium : 100x40x60 - 240L
Obsada : Tęczanki Boesmana i Głowaczyki Barwne
Podłoże : Żwirek 1-3mm
Podmianki: Co tydzień ok 20%
Flora : Nurzaniec Azjatycki, Nurzaniec Śrubowy, Kryptokoryna Wendta, Kryptokoryna (nieznana, podobna do wendta), Mikrozorium Oskrzydlone,
Słyszalność: Relatywnie głośny

 

Moja opinia:

Filtr jest wykonany poprawnie i jest dość mocny

 

+ Mocarne przyssawki

+ Konstrukcyjne wymuszenie ruchu wody przez wszystkie media

- Umiarkowany hałas od filtra

- Duże długie i sztywne połączenia - jest problem aby wlot i wylot ustawić odpowiednio w zbiorniku

- Słaba jakośc plastików

- Niestandardowa grubość rur, będzie problem z zamiennikami

- Krótka deszczownica bez regulacji obrotu i z bardzo dużymi oczkami (niskie ciśnienie)

- wszystkie połączenia są naciskowe, tj nie ma żadnego zabezpieczenia przed rozszczelnieniem

- Krótkie rury w zestawie

- Brak łącznika deszczownicy z ujsciem w zestawie, trzeba sobie dorobić samemu

- Brak regulacji wysokości poboru, wymaga zakupu dodatkowych elementów by sięgnąć dostatecznie blisko dna

- Słabe zabezpieczenia przy czyszczeniu - zamknięcie przepływu może się samo rozszczelnić

- Brak pompki zalewowej

 

----

 

Filtr : Aquael UNI Filter 750 (z UV)

Akwarium : 100x40x60 - 240L
Obsada : Tęczanki Boesmana i Głowaczyki Barwne
Podłoże : Żwirek 1-3mm
Podmianki: Co tydzień ok 20%
Flora : Nurzaniec Azjatycki, Nurzaniec Śrubowy, Kryptokoryna Wendta, Kryptokoryna (nieznana, podobna do wendta), Mikrozorium Oskrzydlone,
Słyszalność: Zerowa; serio nawet Co2 jest głośniejsze

Moja opinia:

UV odłączyłem bo nie jest mi potrzebne.

 

+ Przyzwoita wydajność

+ Niewielka kubatura

+ Obrotowa głowica pozwala na sterowanie w dowolne miejsce odpływem

+ Rozbijacz natleniacza w zestawie; pozwala na to aby bąbelki powietrza były maleńkie

 

- Bezsensowne rozwiązanie z koszykiem mediów przez co nie można dać czegokolwiek poza załączonym pakietem - dwa wloty z indywidualnymi bagnetami - po co to jest? żeby chociaż obieg był przez jeden a potem drugi, ale nie, oba są w pełni niezależne. 

- Niezbyt bystre rozwiązanie natleniacza i łyżki wyjściowej; są montowane jedno na drugim, przez co łyżka nie może wejść bezpośrednio na filtr

- Cena jak na 150zł to nie jest to warte swojej ceny, nawet z tak słabą lampą UV jak w zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Filtr : Filtr szklany z dużą gąbką napędzany brzęczykiem tetra asp-300(mocna pompa)

Akwarium : 80x35x40 112 litrów
Obsada : kilka sztuk Księżniczki z Burundi
Podłoże : Żwirek 1-3mm + skałki
Podmianki: Co tydzień ok 20%
Flora : troche nurzańców
Słyszalność: brzęczyk troszke warkocze

Moja opinia:  parametry wody: No2-0, No3-20, Po4-1, Ph-8, Gh-14,

jaka jest moja opinia? Napewno niepotrzebuje kubła, bo jade z tym filtrem na gąbke już pare lat, Jedynie na co trzeba uważać to myć gąbke wodą z akwarium, wadą całego tego ustrojstwa jest tylko to że zabiera miejsce w baniaku ale dla mnie to nie problem i tym się nie przejmuje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...