Skocz do zawartości

Mój filtr w praktyce- Czyli nasze doświadczenia z filtrami.


Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

post-13710-13685168916117_thumb.jpg

 

Filtr: JBL CP500

Wkłady: JBL Symec (wata), JBL Micromec, Bioballe i gąbki

Akwarium: 120x40x50 - 240L [około 190L netto]

Obsada: 6 bocji wspaniałych (8-15cm), 4 bocje siatkowane, 6 brzanek sumatrzańskich, 5 brzanek mszystych, 1 zbrojnik L-177

Podłoże: czarny żwir kwarcowy

Podmianki: co weekend 20%

Obsługa: Co 4 miesiące wymiana waty, raz na rok ogólny przegląd

Słyszalność: Ogólnie filtra nie słychać, stoi w sypalni w zamkniętej szafce.

Opinia: Czytałem obecnie wiele negatywnych opinii o filtrach JBL, co mnie zaskoczyło, ponieważ mój pracuje w akwarium od 6 lat (mniejszy filtr JBLCP250 chodził bez żadnej usterki 7 lat). Rok temu padła uszczelka pod głowicą, ale po wymianie - niestety na nieoryginalną, bo ten model nie jest już produkowany i trudno zdobyć części - filtr pracuje nadal. Jedyna wada to brak pompki do zalewania, ale przy tak rzadkiej obsłudze da się przeżyć. Filtr działa wydajnie, woda jest czysta.

Dane w/g producenta: Wydajność: 1200 l/h, Moc: 23 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Filtr: Minikani 120 Basic

Wkłady: wata, ceramika, kulki redukujące azot, gąbka(dwie warstwy) - 4poziomy

Akwarium: 54L

Obsada: Welon, mieczyk papuzi, danio, molinezja księżycowa, gurami mozaikowe x2, duch amazoński, 5x kirys, sum kirysi

Podłoże: żwir standardowy

Podmianki: co 2 tygodnie

Obsługa: czyszczę filtr razem z akwarium co 2 tyg.

Słyszalność: Nie słychać go w ogóle

Opinia: Polecam ten filtr z całego serca dla akwariów do 120L. Sprawdza się bardzo dobrze. Cena - 180zł w sklepie akwarystycznym.

Można brać w ciemno, na pewno da radę z filtracją.

Wkłady wymieniłem po roku użytkowania ponieważ podstawowe się zużyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : Fluval 204

Akwarium : 54l

Obsada : 13x Neon Innesa, 4 Helenki, xx krewetek RC

Podłoże : Bazalt 1-5mm

Podmianki: Co tydzień 20%

Filtr : Filtr jak najbardziej pozytywny, filtracja jest bdb tzn. nie ma zanieczyszczeń mechanicznych co świadczy o dobrej cyrkulacji, a z azotem na razie nie mam problemu więc filtr na wielki +.

Słyszalność: Co jakiś czas buczy ale to pewnie wina wirnika. Na początku nie było go słychać, a z obecnym postaram się coś zrobić.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr : Aquael Fan mini plus

Akwarium : 25L

Obsada : 3 gupiki, 2 kiryski, glonojad, 2 nie pamiętam jakie + kilka krewetek

Podłoże : drobny żwirek

Podmianki:+/- 2 tyg, ok. 20-25%

Filtr : Czyszczony co ok. 2 tygodnie

Słyszalność: Nic nie słychać oprócz bąbelków.

Świetny filtr, mały, niska cena. Wydajny, nie wciąga krewetek :D.

Ogólnie polecam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Aquael Turbo 500

Akwarium: 72L

Obsada: 8x Barwieniec Czarny, 3x Pielęgniczka Kakadu, 3x Molinezja Ostrousta, 6x Otosek, 2x Krewetka Filtrująca, 8x Krewetka Amano, 6x Ślimak Helena.

Wkłady: gąbka i ceramika.

Podłoże: żwir rzeczny

Podmianki: 20% co tydzień

Obsługa: czyszczenie co 3 tygodnie

Słyszalność: średnia

 

Słaba wydajność przy sporej obsadzie, szybko się zapycha, przyssawki kiepskiej jakości.

Nie polecam do zbiorników powyżej 50L.

 

 

Filtr: Aquael MiniKani 80

Akwarium: 54L

Obsada: 16x Neon Innesa, 3x Pielęgniczka Borelli, 3x Gupik, 5x Otosek, x Krewetka Amano.

Podłoże: Filtus Floran

Wkłady: prefiltr, włóknina, gąbka, ceramika.

Podmianki: 25% co tydzień

Obsługa: czyszczenie co 3 miesiące.

Słyszalność: zależy od umocowania pompy (wewnątrz czy na zewnątrz akwarium). Na zewnątrz słyszalność w normie ;)

 

Dobra wydajność i filtracja przy dużej obsadzie.

Woda kryształ, zero glonów.

Polecam.

 

 

Filtr: Aquatic Nature Flow 60

Akwarium: 15L

Obsada: 7x Neoheterandria Elegans, x Krewetka Red Cherry i Sakura.

Podłoże: piasek

Wkłady: prefiltr, gąbka i ceramika.

Podmianki: 20% co tydzień

Obsługa: czyszczenie co miesiąc.

Słyszalność: po jakimś czasie użytkowania duża.

 

Jeśli chodzi o gabaryty i filtrację to jest to świetny filtr do krewetkariów.

Natomiast jeśli chodzi o jego pracę to hałas jaki powoduje można porównać do hałasu jaki wydaje kosiarka Dezamet Z-106 :)

 

edit: Filtr niespodziewanie ucichł. Widocznie musiał się dotrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtr Aqua Nova NCF-1500

 

Pobór mocy 20W

Wydajność 1500l/h

Do akwarium 500l

Wysokość 300cm

Pojemność 14,7l

Wymiary 23x23x46

4 kosze:

2x gąbka

1x węgiel

1x ceramika

 

Filtr sprawuje się świetnie w akwarium 300l zalanym na 3/4, stosunek ceny do jakości bdb, w sklepach nie da się go nabyć, jedynie przez allegro(w sklepach twierdzą że nie handlują chińszczyzną, tylko że producent tych filtrów jest australijski, to tyle o wiedzy w zoologicznych).

Od 4 miesięcy mam ten filtr i jeszcze go nie czyściłem... podmiana wody raz na 1.5tygodnia 20% max.

mz. filtr godny polecenia, jeśli ktoś ma mało pieniędzy i myśli nad jakimś wynalazkiem typu wewnętrzny czy kaskadą, to proponuję dołożyć te 80 zł i macie państwo filtr zewnętrzny, mz. rewelacyjny, ja za swój zapłaciłem 320zł z przesyłką... i nie żałuje do nowego akwarium tym razem z rybkami planuje zakupić taki sam model, no właśnie nie podkreśliłem że filtr chodzi w akwarium z żółwiem, dość sporym, przy wyborze filtra dla gadów trzeba zastosować przelicznik x2, w proporcji do posiadanego akwarium, ponieważ żółwie brudzą znacznie bardziej niż rybki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fluval 205

 

Wkłady filtracyjne-oryginalne gąbki + jedna dodatkowa w koszyku, ceramika

Akwarium 200L

Podłoże-czarny bazalt

Podmiany wody-10% co tydzień

Czyszczenie filtra- raz na miesiąc

 

Jeśli chodzi o hałas to tak jak już napisał inny posiadacz tego filtra czasami buczy ale na ogół słabo słyszalny(stoi pod akwarium w szafce). Polecam wymianę oryginalnych węży na inne, gładkie. W oryginalnych zbiera się dosyć dużo brudu. Plusem jest to,że jednym ruchem dźwigni można odciąć dopływ wody i bezpiecznie odłączyć od niego wężyki. Ogólnie to dobry filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : JBL e900

Akwarium : 100x40x50 - 200L

Obsada :Było 30 P. innesi, 6 P. scalare, 5 Platydoras armatulus, 3 Agamyxis petrifrons/ Jest 8szt C. maroni, 5 Platydoras armatulus

Podłoże : Piach, okresowo liście

Podmianki:+/- 2 tyg, ok. 20-25%

Czyszczenie: Ostatni raz czyszczony 12.11.11

Podsumowanie: Przy dużych sumach i sporej ilości liści filtr nie jest w stanie poradzić sobie z dużą ilością syfku w toni wodnej. Bez liści i przy regularnym podmienianiu wody filtr jest idealny do akwarium z pielęgnicami i większymi sumami.

 

 

 

 

 

Filtr : Aquael CIRCULATOR 650

Akwarium : 80x35x28- 78,4L

Obsada : 1+2 Apistogramma gibbiceps, ~30 H. amandae, 8 C. pygmaetus, L104

Podłoże : Piach, liście, patyczki

Podmianki: Co tydzień- dwa około 30%

Czyszczenie: Aktualnie co 4 dni

Podsumowanie: Genialny, prosty w budowie i tani filtr, który nie posiada w komplecie gąbki. Ja dokupiłem gąbke bardzo gęstą, przez co zbiera dużo syfu, ale po około 3-4 dniach się zapycha. Woda podczas czyszczenia jest czarna, ale woda w akwarium jest dobrze natleniona i przejrzysta (Co nie zawsze mogłem osiągnąć z Aquael Fan 1 Plus).

 

 

 

 

Filtr : Aquael fan 1 plus

Akwarium : 80x40x20- 64L

Obsada :4x T. leeri, Ampularie i krewetki

Podłoże : Piach

Podmianki: Maksymalnie nie robiłem przez 3 tygodnie. Nie duże (ok. 10-15%)

Czyszczenie: Gdy spada wydajność (około 2-4tygodnie)

Podsumowanie: Standardowy filterek, który postawiony poziomo (pionowo nie wejdzie) działa bardzo dobrze. Rusza taflą na całej długości akwarium i ładnie sciąga brudy z toni wodnej. Jedyną rzeczą jaka mnie irytuje jest to, że aby filtr dobrze się odpowietrzył nie wolno zakładać "klosza" na gąbkę.

 

 

 

 

 

Filtr : Tetratec ex700

Akwarium : 80x35x40- 112L

Obsada : 1+5 P. saulosi + 2 Synodontis sp. (hybrid)

Podłoże : Piach z pokruszonymi muszlami winniczków

Podmianki: Co tydzień około 20%

Czyszczenie: Nie czyszczony ani razu od zalania akwarium (koniec stycznia).

Podsumowanie około 8letni filtr, który nie miał od nowości nic zmienianego/ wymienianego. Działa dobrze delikatnie stukając. Dobrze filtruje mimo bardzo brudzącej obsady. Jedynym minusem jest deszczownica, a dokładniej zaślepka, która co chwile wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr: Elite Hush 55

Akwarium: 160L

Obsada: Gupiki,neony,mieczyki,molinezje,otoski,kirysy i zbrojnik

Podłoże: żwir

Podmianki: Co tydzień 20-30%

Filtr: Działa jak należy, ładnie czyści wodę

Słyszalność: Słychać jedynie leciutki szum, kiedy zdejmę pokrywę jeszcze cichszy, przy tym filtrze mogę zasnąć bez problemu.

 

Jedynym minusem tego filtra jest cena, która waha się między 115-130zł. W zestawie dostajesz wkład gąbkowy i węgiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : Eheim Classic 2213

Akwarium : 70x 40x 35cm - 98L

Obsada : 1+2 p. kakadu, 10 neonów inessa,

Podłoże : Piach

Podmianki: +/- co tydzień 15/20% wody

Czyszczenie : nie czyszczony jeszcze, chodzi już koło jednego miesiąca,

Słyszalność : Niestety trochę go słychać, pewnie dlatego że ma już 16 lat, ale po przesmarowaniu magnesu wazeliną i postawieniu go na gąbce jest w miare cicho...

Filtr mimo swojego wieku wode filtruje bardzo dobrze.

 

 

Filtr : Eheim Liberty 2041

Akwarium : 60x 35x 30cm - 63L

Obsada : 1 danio, 1 kirysek pstry (wiem obsada fatalna, nie długo zmienią dom)

Podłoże : Piach

Podmianki: akwarium odkryte, dolewam tylko odparowaną wodę

Czyszczenie : nie czyszczony jeszcze, chodzi już koło dwóch tygodni,

Słyszalność: filtr niestety słychać,

Filtr bardzo dobrze czyści wodę, jestem bardzo zadowolony mimo że jest słyszalny..

Minusem jak dla mnie jest w nim rurka zasysająca wodę - jest za krótka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Filtr:Aquael FZN2

Akwarium:63l

Obsada:10 razbór kliowych ,10 krewtek red cherry i 10 ślimaków helenek

Podłoże:Bazalt

Podmianki :co tydzień 10l

Filtr sprawuje się świetnie , jest cichy nic nie szumi woda jest klarowana .Ja założyłem jeszcze gąbkę z Pat mini jako prefiltr bo mi krewetki wciągało.

Polecam go w akwariach do 72l ,tam da rade na spokojnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do tej pory ciągnąłem na odziedziczonym Hagen Fluval 405

ale chodził jak traktor i szlag mnie trafiał więc zakupiłem nowy

(ps. odnośnie HF 405 nie wiem czy od początku był taki głośny bo

jak wspomniałem dostałem go free więc nie wybrzydzałem , wymieniłem

wirnik ale to chyba kopułka , co do filtracji wydajny dobry filtr)

a

oto co teraz będę testował :

 

 

Filtr : JBL CP e901(kubeł) + Eheim PICK-UP 2010 (wewnętrzny)

Akwarium : 120x 40x 50cm - 240L

Obsada : Po 2 parze z Pielęgniczek (Agassiza , ramirezki) +3 zbrojniki niebieskie , 3 otoski , 15 neonów innesa , 3 bocje wsapniełe

Podłoże : żwirek 2-4 mm

Podmianki:+/- co tydzień, ok. 25%

Filtr :świeży więc na razie nie czyszczony

Słyszalność: co do JBL CP e901 to na razie chodzi jeden dzień , akwarium mam w korytarzu więc praktycznie

go nie słyszę , niemniej po podejściu bliżej słychać bardzo delikatnie prace cewki (z odległości 2-3 m praktycznie nie słychać)

Przepływ jak na razie b. dobry mimo ,że model e901 dedykowany jest zbiornikom 90-300 l to deszczownia robi mi delikatną

pralkę więc zakładam ,że przepływ jest na poziomie 3/4 dedykowanego. Eheim 2010 siedzi w środku i robi za dyfuzor - Eheim

to Eheim co tu dużo pisać działa jak należy.

 

Za tydzień skrobnę jak się rozwija JBL e901 , zobaczymy czy się zamuli , wyciszy , pogłośni generalnie

będę pisał co i jak

Obecnie filtr mocne 4+ (biorąc pod uwagę cenę 275zł to nawet 5) dobry solidnie wykonany wydajny , czas pokaże co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: JBL CP e701 Green Line

Akwarium: 80x35x50 140L

Obsada: para skalarów, para ramirez, krewetki filtrujące, kirysy, otosy

Podłoże: substrat JBL coś tam, żwir czarny 1-3mm

Podmianki: co tydzień 30L

Filtr: od dołu: ceramika, zeolit, gąbki

Słyszalność: w nocy, jak jest cicho - słychać delikatnie szum wirnika, ale to delikatnie. Ja jestem wrażliwy na takie dzwięki, więc go słyszałem.

I teraz.

Primo. Na początku miałem problem z zalaniem, pompka nie chciała zassać wody. Trzeba było "ustnie". Parę razy zdarzyło się że wyciekła woda z pod głowicy. A dokładnie to tymi dziurami

Dołączona grafika

Po rozebraniu głowicy, okazało się że woda pod tą kopułą pływa swobodnie. I po kilku dniach pracy na max przepływie, to się przelewa, łapie powietrze, wode zasysa do akwa i znowu kilka dni (idk tydzień, dwa?) jest dobrze.

Secundo.

Dołączona grafika

Po 3 miesiącach, zastanawiałem się dlaczego wiecznie jakiś syf mi pływa w akwa. Pływały kawałki liści, jakieś farfocle. Jedno czyszczenie filtra i rur, 2'gie czyszczenie. Przy 3'cim stwierdziłem że jest cos nie halo. Rozebrałem, obejrzałem wszystkie elementy bardzo dokładnie, uszczelki, miejsca styku i miejsca uszczelnienia. Nic. Więc zacząłem kopaC w sieci. Znalazłem ten oto temat, wybaczcie link do innego forum http://www.aquaforum.pl/printview.php?t ... 2806f3ab35

No więc, wziąłem kolczyk mojej luby, mała plastikowa kulka, i wsadziłem do wlotu filtra. O dziwo wirnik nawet nie zachrobotał, a po 10 minutach kulka już była w deszczownicy. Wychodzi że filtr mieli wodę, nie filtruje. Tak samo po czyszczeniach, resztki roślin były na górnej gabce, gdzie powinna być najczystsza woda. No więc filtr poszedł w odstawkę. Aktualnie się suszy w łazience, dlatego taki cały w sierści kota :)

Uprzedzajac pytania. Chętnie bym zareklamował czy coś, ale nie mogę znaleźć paragonu.

 

Filtr: TetraTec ex600

 

Od dołu: Ceramika + gąbka (duże oka), BioKule (plastik) + gąbka (duże/srednie oka), węgiel zamieniony na oryginalne Tetrowskie gąbki + fizelina.

 

Po przygodach z JBL'em, jest niebo a ziemia. Woda w miarę czysta, wiadomo, całego syfu nie zgarnie. Nie mam farfocli i tym podobnych. Głośność pracy w nocy, na maxa, prawie taka sama jak JBL. Minus? Trzeba wywalić fizelinę po miesiącu, strasznie ogranicza przepływ, szybko się syfi. Oryginalnie dodają do 3'go koszyka węgiel, więc trzeba z miejsca zainwestować w dodatkowe medium lub gąbki. Filtr daje mniejsze ciśnienie wody niż w/w JBL, tak powiedzmy o 15% (na JBL woda wylatywała mi poza akwa z deszczowni, na Tetrze dolatuje do szyby). Jest szczelny, 2 miesiące bez wycieku. Przeźroczyste węże i rurki szybko zarastają.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Aquael MidiKani 800

Akwarium: 72L

Obsada: 11x Megalamphodus Megalopterus, 3x Apistogramma Cacatuoides, 12x Otocinclus Affinis, xx Anentome Helena, 2x Atyopsis Moluccensis, 8x Caridina Multidentata.

Wkłady: fizelina, gąbka, keramzyt, ceramika.

Podłoże: żwir rzeczny

Podmianki: ok. 20% co tydzień.

Obsługa: czyszczenie co 6 miesięcy.

Słyszalność: zerowa (pompka wewnątrz zbiornika)

 

Dobra filtracja, komfortowa obsługa.

Filtr posiada regulację przepływu.

Polecam do zbiorników od 50 do 120L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Filtr : Eheim Classic 2213

Niestety trochę go słychać, pewnie dlatego że ma już 16 lat,

Nie ukrywam, że uwielbiam 2213.

16 i działa dalej? Ile z obecnych filtrów tyle da radę? Kolejne eheimy?

 

Słychać go, bo wirnik może być powoli wyrobiony. To wszystko. Ośka na bank jest dobra.

 

Ile z tych HW, Tetr, jbl da radę mu dorównać?

16 lat? To teraz porównajcie po jakim czasie narzekacie na filtry. ;)

 

sorka za OT.

 

Ewentualne ostrzeżenie przyjmę z godnością. Nie będę miał pretensji.

Z drugiej strony: może warto założyć temat podklejony jak ten. Do komentowania właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: JBL e901

Akwarium: 96L

Obsada: 2x danio lamparci, 2x danio pręgowany, 4x brzanka sumatrzańska, 5x zbiornik niebieski, 4x neon inessa, 18x krewetki

Wkłady: od dołu ceramika, ceramika, kulki, gąbka producenta

Podłoże: od dołu ziemia, piasek, żwir

Podmianki: wtedy kiedy no3 wzrasta

Obsługa: o tym za chwile

Słyszalność: prawie niesłyszalny

 

Czyszczony: mam założony prefiltr, bo wciągał krewetki, które rozmnażały się we filtrze.

 

PLUSY: Prawie niesłyszalny - lodówka mi go zagłusza, części składowe dobrze wykonane, łatwy w montażu, dużo miejsca na wkłady. POBÓR PRĄDU -11W !

 

Po podłączeniu w akwarium 50l zrobiła się pralka, wszystko wirowało jak szalone. Filtr był skręcony o więcej niż połowę.

Przełożyłem filtr do akwarium 96 l i założyłem prefiltr, bo krewetki wciągało. Filtr był skręcony o 25-50%. Po pewnym czasie zauważyłem, że deszczownia (bo mam) nie jest taka wydajna jak kiedyś. Filtr rozebrałem, tzn. przepłukałem ceramikę i biobale, wypłukałem z większych zanieczyszczeń wkład gąbkowy. Zdjąłem pokrywę wirnika i sam wirnik. Był oblepiony glonami, został wyczyszczony. Po złożeniu i uruchomieniu terkotał wirnik. Terkotanie występowało przy innym niż pionowym ułożeniu rurki wlotowej i odpowiednim ułożeniu rurki wylotowej. Innymi słowy, kiedy nie miałem ułożonego wlotu i wylotu jak w akwarium to terkotał wirnik i nie pompował wody, nie mogłem odpowietrzyć filtra pompką. Za nowego wystarczyło raz wcisnąć i pędził jak szalony. Węże przepłukałem wodą - osad jest, ale nie sądzę, aby miał drastyczny wpływ na na przepływ wody.

 

Pomimo tych czynności przepływ jest mały. Dodam, że filtr jest niżej o jakieś 1,5m niż górna krawędź akwarium.

Nie wiem czy reklamować czy walczyć z nim. Poza tym uszczelka na górnym koszu jakoś wyciągnęła się tak, że nie dolega ściśle do kosza - czy ona może mieć wpływ na wydajność filtra ? Czytałem, że ona zapobiega tylko cofaniu się zanieczyszczeń do akwarium.

 

Producent podaje, że wydajność SAMEJ POMPY to 900l/h.

Po zmontowaniu razem z wkładami to 360-450. Dalej pisze w j. niemieckim, że jeśli wydajność spadnie poniżej 50% w stosunku do 360-450 trzeba porządnie wyczyścić.

 

Zrobiłem pomiar:

z prefiltrem : 163 l/h

bez prefiltra: 265 l/h

 

Teraz zrobiłem pomiar: wlot z akwarium, filtr 1,5m niżej a wylot na wysokości filtra.

 

Wynik 329l/h, czyli biorąc zanieczyszczenia pod uwagę i parametry producenta (380-450), jest to akceptowalne.

 

Wniosek - JBL mocno zawyża wydajności filtrów swej produkcji.

Kolejny pomiar wlot i wylot na wysokości filtra:

 

Wynik: 248,96

 

W przypadku filtra 1,5 m poniżej górnej krawędzi akwarium wydajność z prefiltrem to 165 i 248-265 bez , przy wyczyszczonym filtrze z wkładem. Chyba, że zarośnięte węże spowalniają przepływ o 50% ?

 

Uszczelka leżąca na górnym koszu po 2 miesiącach użytkowania filtru rozciągnęła się tak, że była po prostu za duża. Dziwne. Nie ingerowałem w jej wymiary. Dwa razy ją zdejmowałem i zakładałem. W końcu poprzecinałem boki i odciąłem po 2mm. Złożyłem, teraz ściśle dolega do kosza i względem siebie. Brak wpływu na wydajność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Filtr :Midikani 800

Akwarium :112 l

Obsada:Gupik x 10 ,Molinezja x1,Danio x6 ,zbrojnikx2,helenki,krewetki

Wkłady:Ceramika,zeolit,gąbka,fizelina

Podłoże :bazalt czarny + substrat pod bazaltem

Podmiana : ok 20 l co tydzień

Obsługa : od kwietnia 2012 nie czyszczony

Słyszalność :zadowalająca

Filtr posiada pompę ,która znajduj się w akwarium ,łatwy sposób rozłączenia kubła z wężami ,możliwość regulacji przepływu ,na mojej pompie piszę 6W :D a w ofercie było 8W więc nie wiem z czego to wynika ale przy takim małym zużyciu prądu robi z niego bardzo energiooszczędny ,przy dużej objętości kubła ok 7l .Dodam że mam dołożoną do niego deszczownicę ,czego w zestawie nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : AQUAEL FZN-2

Akwarium :72l

Obsada : 2 prętniki karłowate, 6 kirysków spiżowych.

Podłoże : czarny bazalt.

Podmianki: co tydzień 15-20l

Słyszalność: słychać tylko cichy szmer.

Czyszczenie: jeszcze nie czyściłem.

Wkłady filtracyjne: gąbki, ceramika.

Podsumowując: Filtr godny uwagi. Bardzo dobrze się sprawuje. Przy zakupie proponuję sprawdzić rurkę (tą z tym regulatorem mocy) gdyż często się zdarza że wpada trochę powietrza, wtedy filtr się zapowietrza i głośno pracuje. By sprawdzić zatkać jeden koniec rurki a w drugi mocno dmuchnąć. Jeśli tego nie zrobiliśmy polecam miejsce w którym przecieka zakleić silikonem. Koszyki na wkłady są dobrze wykonane, polecam odciąć półowę gąbki, na dół koszyka dać np. ceramikę na górę półowę gąbki. Obudowa z dobrego plastiku, rurki także. Ocena 10/10 pomijając cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr AQUAEL MULTIKANI 800

Akwarium ok 80l wody

Obsada to:

6xkirys, 4xzbrojnik niebieski, 3xmieczyk

Oryginalny wkład z gąbki i zeolitu wymieniłem na włókninę i dokupiłem drugi słoik z ceramiką.

Efekt woda jest b. klarowna bez pływających syfków, pompę dałem na zewnątrz przy wylocie filtra, filtr nawet w nocy jest ledwo słyszalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Filtr kubełkowy JBL Crystal Profi 1501

Akwarium 300l (120x50x50)

Podłoże: JBL Aquabasis, Aquarium Substrate 2-4mm

Obsada: 15 Pyszczaków (do redukcji po wybarwieniu)

Wymiany wody: co 2 tygodnie 10%

Czyszczenie: raz na 3-4 miesiące

 

Bardzo wydajny i naprawdę energooszczędny, solidnie wykonany, bardzo cicha praca (za drzwiami szafki prawie nic nie słychać - słychać bardzo cichy pomruk).

Bardzo dobrej jakości rurki, złączki, kolanka, przyssawki - zdecydowanie odróżnia się od Chińskich "zamienników".

Znakomicie poradził sobie z oczyszczeniem wody zmętnionej ziemią - woda zmieniła się z mocno brązowej do krytalicznie czystej w 24 godziny.

(a wiem, że niektóre filtry pootrzebują 2-3 dni)

 

Polecam !

 

Wcześniej:

 

Aquael UNIFILTER 750 UV

Akwarium 112l

Podłoże: Piasek

Obsada: 8 x Brzanka Sumatrzańska, 2 x Skalar

Wymiany wody: Co 2 tygodnie 20%

Czyszczenie: 1 x w tygodniu

 

Filtr - książkowo - do akwarium 100-200 litrów, w moim 112l super się sprawdził, bardzo dobrze filtrujący wodę, najcichszy filtr wewnetrzny z wszystkich jaki do tej pory miałem - moim zdaniem lepszy od: Aquael CIRCULATOR 650, Aquael FAN-1. UNIFILTER 750 UV jest wydajniejszy i znacznie cichszy)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : AQUA NOVA NBF-500

Akwarium : 60x45x30

Obsada : 2+3 Gupik Pawie Oczko(xxx narybku), 6x Kirysek Pstry, 2x Molinezje

Podłoże : Ziemia, Bazalt, Żwir i Piach

Podmianki: W sumie nie wymieniam.

Filtr : Mam go na razie 2-3 miesiące i pracuje idealnie, bez czyszczeń.

Słyszalność: Zależy jak jest postawiony. Jeżeli deszczownica jest cała w wodzie, lub bez niej jest cisza. Jeżeli deszczownica jest nad wodą słychać plusk jak w strumyku, ale mnie to na przykład uspakaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AQUA NOVA NCF-1000

 

Do akwarium max 300L, wydajność 1000L/H.

Dwa kosze filtrujące - oba nabite ceramiką, od dołu gąbka i od góry wata syntetyczna.

Zawór ułatwiający konserwację filtra.

 

Akwarium: 112l.

Obsada: 30 Neon Inessa, 1+2 Kakadu, 5 Otosek, 1 Kirysek.

Podłoże: Bazalt 2 - 4 mm.

Podmianki: Średnio raz na tydzień 10%.

Filtr: Pracuje już pół roku. Problemów z samym filtrem nie było. Wymienione tylko wkłady. Czyszczony raz całkowicie.

 

Jakość samych plastików (deszczownica, pobór wody) jest średnia. Deszczownica skrócona delikatnie i zwiększona ilość otworów, dzięki temu opanowałem pralkę w zbiorniku. Dużym plusem jest zawór, dzięki któremu zdejmuję głowicę i woda nie ucieka mi z akwarium. Kupiony w momencie gdy ceny HW były kosmiczne, ale nie żałuję wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr: Aquael circulator 650

Akwarium: 80cm x 35cm x 40cm

Obsada: 4 sztuki p.saulosi (nie jestem pewien co do płci 3 z nich)

Podłoże: Piach

Podmianki: Zależy. Czasem co 2, a czasem co 3 tygodnie 25% wody.

Filtr: Czyszczę i przepłukuję przy każdej podmianie wody.

Słyszalność: Jak na tego typu filtr jest bezszelestny i bezgłośny, słychać jedynie plusk wody z bąbelków.

 

Wiele osób odradzało mi filtr wewnętrzny do biotopu malawi, jednak filtr daje radę bez problemu, nawet przy takich brudasach jak pyszczaki, więc jestem z niego w 100% zadowolony. Woda jest przez cały czas jest krystaliczna i klarowna (sam się bałem że nie da rady i będę potrzebował kubełek, więc byłem zaskoczony wydajnością tego ustrojstwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Periha EC 1000U z UV

Obsadzie : pracował w przerybionej tanganice będzie teraz pracował w tajlandi .

Podmiankach : raz na miech

Podłożu: gruby żwir z piaskiem

Wielkości zbiornika :220

Co ile (dni, tygodni, miesięcy) jest czyszczony dany filtr : 6 miechów

Oraz pewnie jedno z najważniejszych - tak to pracuje cicho czasem coś się zapowietrza wtedy (głośniej ) to znak że trzeba go przepłukać lub końcówka od zasysania jest już zatkana .

 

Woda była kryształ przy tym filtrze . trzeba uważać bo jak zassa piach bądź większe kawałki roślin to mocno się przytka ( preferuje przy nim pre filtr choć go nie miałem ) . Cena za jaką go kupiłem to 150 zł nowy z gwarancją w tej samej cenie był ten bez UV . Jedyne co nie jest uciążliwe ale może komuś przeszkadza głowica się grzeje trochę bardziej niż w innych filtrach ,ale nie jest to zbyt gorące nie poparzysz się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...