Skocz do zawartości

Mój filtr w praktyce- Czyli nasze doświadczenia z filtrami.


Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Filtr: AquaEl Fan Mikro Plus

Akwarium: ~20L

Obsada: ojojoj... wolę już tego nie wspominać... (dobór był tragiczny)

Podłoże: żwir rzeczny średniej granulacji

//kilka mies. później

Akwarium: ~40L

Obsada: brzanki sumatrzańskie 6szt.

Rośliny: limnophila sensiflora, bacopa monnieri, i kilka jeszcze się tam przewinęło

O filtrze: No cóż. W pierwszym przypadku nie dał rady ze względu na straszne przerybienie. W drugim szlag mnie trafiał, bo szybko tracił na wydajności. W moich oczach nie dał rady, ale do małego i nie przerybionego akwarium raczej da radę.

 

Filtr: AquaEl BIO-FS 80

Akwarium: ~40L

Obsada i rośliny j/w (zmieniłem Fan'a na ten sprzęt)

O filtrze: Małe koszyki i duże rozmiary czynią ten filtr niepraktycznym, chociaż sama pompa jest b. fajna - malutka, ale ma siłę. Duża gąbka powoduje, że nie zapycha się co chwilę. W ostateczności w zbiorniku do 60L powinien działać bez zarzutów, ale w tak małych zbiornikach chyba jednak szkoda na niego miejsca.

 

Filtr: AquaEl Versamax FZN-3

Akwarium: 94L

Obsada: razbora linowa x9, bojownik samiec, krewetki babaulti ~25szt

Rośliny: zwartki, nurzańce, limnofila, pelia, rzęsa (wkrótce postaram się o wpis w galerii)

O filtrze: pod względem wydajności bardzo mnie zadowolił, ale nieszczęściem kupiłem używkę w bogatym zestawie na okazji - niestety był zjechany na tyle, że ciężko było wytrzymać hałas (szczególnie w nocy). Podobno jest dość głośny, więc raczej do sypialni się nie nadaje. Wykorzystywałem wcześniej obudowę zalewaną silnikiem od BIO-FS 80 w 40L i była rewelacja :P

// szybko zmieniłem na:

 

Filtr: HW-302

wszystko j/w

O filtrze: i tu jestem bardzo zadowolony z jego pracy. Słyszę go tylko w nocy jak komputer jest wyłączony, w dzień trzeba "przyłożyć ucho" do szafki. Wydajność jest niemała - pojemność koszy robi tu swoje. Przepływ jest mniejszy od deklarowanego - to widać na pierwszy rzut oka. Podobno nadaje się do max 250L, ale moim zdaniem powyżej 160L to już tylko jak biolog. Po 2 tyg wyczyściłem gąbkę założoną jako prefiltr i stwierdzam, że wydajność nie spadła. Brak regulacji przepływu nie stanowi tutaj wielkiego problemu, chociaż nie jest to zadanie dla początkujących - tu trzeba wyczuć kiedy jest ok. Można skrócić węże, skrócić, lub zdjąć deszczownię, wstawić coś do kosza na wlocie jako dodatkowy prefiltr, lub zainstalować skimer - opcji jest sporo. Jedyną zauważoną wadą jest dość wysoki pobór mocy (18W). Mam nadzieję, że posłuży bezawaryjnie do zmiany litrażu (co planuję najdalej za 3 lata).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Wewnętrzny Aquael PAT-mini

Wkłady: gąbka

Akwarium: 63L

Obsada: 11x neon innesa 3x gupik 5x danio 3x kirysek

Podłoże: bazalt

Podmianki: co tydzień 15L

Obsługa: Czyszczony co tydzień

Słyszalność: Z napowietrzaniem średnio hałasował, bez napowietrzania prawie niesłyszalny

 

Woda dosyć czysta, ale gdybym robił rzadziej podmiany myslę że filtr by nie wyrobił.

 

Filtr: Wewnętrzny Aquael PAT-mini

Wkłady: gąbka

Akwarium: 25L

Obsada: Na czas dwóch tygodni 11x neon innesa 2x krewetki 3x gupik 3x kirysek

Podłoże: drobny żwirek

Podmianki: Brak

Obsługa: Nie czyszczony przez okres dwóch tygodni (tyle istniało akwarium)

Słyszalność: Z napowietrzaniem średnio hałasował, bez napowietrzania prawie niesłyszalny

 

Dokładnie po dwóch tygodniach filtr się zapchał, potrzebował gruntownego czyszczenia pod bieżącą wodą.

Filtr dobry do akwariów do 50L ale z dobrą obsadą ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Tetratec ex400 z tej nowej (podobno ulepszonej) serii viewtopic.php?f=8&t=25649

Akwarium: 60x30x30 54l

Obsada: 1+2 Zmienniaki, 11 Neon Innesa, 3 x Amano, do wczoraj 5 x Gupik Endlera

Podłoże: Podkład, żwirek 1-2mm

Podmianki: Co tydzień 10l

Filtr: Zamiast węgla aktywnego włożyłem Substrat Pro Eheima, woda kryształ, nic nie cieknie, podłączenie i zalanie dziecinnie proste. Przepływ musi być na 2/3 mocy, bo inaczej wiry, mimo deszczownicy.

Słyszalność: Prawie niesłyszalny, cichszy od filtrów wewnętrznych, chociaż poprzedni Fluval U2 pod tym względem tez dawał rade

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Akwarium 72l Aquael Brillux 2x24W

 

Filtr JBL e700 ( wcześniej kaskada Hagen AquaClear 70 ) wypełnienie: pierwszy kosz ceramika Jbl, drugi bioceramax ultra pro 1600, trzeci gąbki Jbl

 

Grzałka 75W Eheim Jeger ( wcześniej Confort Zone Aquaela padła)

 

Podmiana co tydzień ok 10l

 

Obsada:

fauna: Razbora klinowa 10szt., Brzanka wysmukła 8szt., Cierniooczek 3szt.,prętnik karłowaty 2szt., krewetki red cherry, ammano 2szt., red nose 2szt., ślimak ampularia,

 

flora: valliseria, cryptocoryna trzy odmiany, microzorium, gałęzatka, mech taiwan moss, lotos tygrysi, wątrobowiec, sylvania, rzęsa.

 

Filtr Jbl e700 zakupiony wrzesień 2009 dla mnie porażka. Jest to pierwsza wersja e 700 która ma dwie wady: pierwsza wirnik ( stary wadliwy model wirnika jest koloru niebieskiego, nowy poprawiony jest koloru ciemno-szary) który po pewnym czasie buczy. Druga to brak uszczelki na pierwszym koszu filtracyjnym od góry, co powoduje przedostawanie się syfów z powrotem do zbiornika z pominięciem pozostałych koszy filtracyjnych. Jak ktoś planuje kupić filtr Jbl to niech kupuje nową poprawioną wersję Jbl e 701.

Wirnik już po wymianie gwarancyjnej , uszczelka dodana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: zewnetrzny kubełkowy, HW-303b a więc model o przepływie 1400/h, z lampą UV,

Wkłady: gąbka, keramzyt, ceramika, 3 kosze na wkłady, prefiltr gąbkowy,

Akwarium: 450l, 150*50*60

Obsada: 2x pawiooka, zbrojnik lamparci, zbrojnik niebieski,

Podłoże: piasek,

Podmianki: codziennie 5-10l lub szacunkowo odpowiednia ilość kiedy mam czas,

Obsługa: Bardziej z nudów, można do niego zajrzeć co 2 miesiące chociaż w sumie nie koniecznie. Prefiltr czyszczony jest co kilka dni.

Słyszalność: Filtr znajduje się w szafce, jest niesłyszalny po odpowietrzeniu.

Uwagi: wszystkie emementy działają, brak niedoróbek.

Nie jest to klasa filtrów np. Eheim ale z czystym sumieniem mogę go polecić, nie kosztują majątek a działają bardzo dobrze.

 

Filtr: Zewnętrzny Eheim 1021, przepływ 360 lub 460l/h (nie pamiętam)

Wkłady: gąbka, keramzyt

Akwarium: jw

Obsada: jw

Podłoże: jw

Podmianki: jw

Obsługa: Czyszczony co miesiąc

Słyszalność: Filtr znajduje się obok akwarium, słychać delikatny szum wirnika ale tylko po zapadnięciu ciszy w domu.

Uwagi: Filtr służy jako mały mechanik, bardziej pracuje jako napowietrzanie ale zawsze coś wyłapie :) Kupiłem go czysto spontanicznie, w każdym bądź razie sprawdza się.

 

Filtr: Wewnętrzny Atman-203, przepływ do 2000l/h

Wkłady: gąbka Atman nr 3

Akwarium: jw

Obsada: jw

Podłoże: jw

Podmianki: jw

Obsługa: Czyszczony co tydzień

Uwagi Pompa pracuje z programatorem czasowym, w sumie kilka godzin dziennie. Hałas - jak najbardziej, każdy wie jak pracuje głowica, w sumie bardziej słychać powietrze, po jego odcięciu sam dźwięk pompy nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: zewnetrzny kubełkowy, Eheim 2228, przepływ 1050l/h

Wkłady: 2x EHFISUBSTRAT + 1x EHFIMECH + gąbki

Akwarium: 450l, 150*50*60

Obsada: 5x skalar, 18x rhodostomus, 5 x otos, 5 x kosiarka

Podłoże: żwir 3-5mm,

Podmianki: 1x na tydzień około 50 litrów,

Obsługa: Jeszcze nie czyszczony

Słyszalność: Praktycznie żadna, po ruchu tafli wody widać że działa.

Uwagi: W zestawie komplet węży, deszczownica, wszystkie wkłady. Zaciski na węże znajdują się jedynie przy głowicy, więc troszkę się obawiałem czy gdzieś się nie rozłączy. Jednak przez dwa miesiące nic się nie stało, a dla świętego spokoju ostatnio założyłem plastikowe opaski zaciskowe na łączenia. Poza tym filterek naprawdę super, bardzo prosty w montażu i obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : Aquael Unimax250

Filtr przepuszcza wodę z akwarium od góry do dołu

Wkłady :od góry: gąbka(pełny koszyk)>ceramika i na dno koszyka gąbka 1 warstwa> zeolit i na dno koszyka gąbka>ceramika

Akwarium :80x35x40h 112l

Obsada : Brak (Akwarium dojrzewa)

Podłoże :Od dna: JBL AquaBassic Plus 1-2cm> 13 kulek dla roślin filtrus> żwir akwarystyczny bazaltowy +/- 5cm

Podmianki:Jeszcze nie były wykonywane.

Czyszczenie Filtra : Jeszcze nieczyszczony

Słyszalność : W ogóle go nie słychać! Jedynie deszczownice :)

Akwarium założone tydzień temu i jak do tego czasu kubełek radzi sobie rewelacyjnie. Jak sadziłem rośliny na drugi dzień po zalaniu to niechcący poruszyłem zbytnio dnem i wydostał się substrat AquaBassic Plus który od razu zmętnił wodę, ale po ok 7godzinach (może mniej) woda kryształ :D

Nic nie przecieka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr: Eheim Ecco Pro 200 (2034), pobór mocy tylko 5W

Wkłady: firmowe, prefiltr, mata filtracyjna, SUBSTRATpro, MECHpro

Akwarium:70x30x35h 72l

Obsada: w podpisie

Podłoże: Aqua Substrate II+

Podmiany: 1-2 tydzień , 30%

Czyszczenie Filtra: z ciekawości wyczyściłem prefiltr przy podmianie po dwóch tygodniach użytkowania i zmianach w aranżacji. Brudno nie było. Jedyny minus to otwieranie, które nie obędzie się bez rozlania wody, także polecam robić to w wannie, brodziku itp.

Słyszalność: Jest bardzo cichy, chociaż zdarzają się momenty kiedy pracuje trochę głośniej, coś jakby delikatne wibracje pomimo potrząsania (odpowietrzanie). W porównaniu trochę głośniejszy od Tetra EX 400, ale moc dużo większa.

 

Myślałem, ze w 72l będę musiał redukować przepływ ze względu na ewentualne wiry w zbiorniku, ale nic z tych rzeczy, chociaż u mnie filtr musi podnosić wodę na wysokość 1,3m, czyli prawie max możliwości (1,4).

Woda kryształ, choć pewnie dołożę kiedyś jeszcze małego mechanika.

IMHO filtr godny polecenia.

 

Update na 4.11.2011

Po dwóch miesiącach użytkowania, wydajność samej pompy spadła do z 600 do 190l/h. Filtr poszedł do serwisu. SIC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtr : JBL e900

Akwarium : 150x61x36

Obsada : H. temporalis, Gibiceps, L190, platydoras

Podłoże : Piach

Podmianki: Praktycznie ostatnio nie robiłem, bo zapominałem

Filtr : Czyszczony nie był od kiedy zbiornik jest zalany, a woda jest czysta. Widać czasami delikatne pływające syfki, ale po dodaniu gąbki na głowice od hydroponiki powinno się ładnie wyklarować

Słyszalność: Tego Nie słychać w ogóle

Polecam ten filtr do zbiorników 200-350L (biorąc pod uwagę długość zbiornika nie większą jak 120cm), Jeżeli nie przesadzicie z obsadą, to wystarcza spokojnie.

 

Filtr : Aquael MINI KANI 120

Akwarium : 80x35x40

Obsada : 3+3 C. myrnae, 1+4 P. shenops

Podłoże : Piach

Podmianki: 20% co 2 tygodnie

Filtr : Głowica jest wew. zbiornika, filtr czyściłem pierwszy raz od 3 miesięcy. Po czasie mimo krystalicznej wody nie idzie wyczuć prądu wody, co idzie za tym zbiornik jest słabo napowietrzany

Słyszalność: Tego Nie słychać w ogóle nie biorąc pod uwage tego, że pokrywa wchodzi w rezonans bo rurki od filtra nie wchodzą luźno, tylko są na styk

 

 

Polecam ten filtr do zbiorników 20-70L, Jeżeli nie przesadzicie z obsadą, to wystarcza spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: AquaEl UniMax 150

Wkłady: to co było w zestawie nawet mam węgiel aktywny bo jest pomieszany z zeolitem ale to już z 5 lat minęło od kiedy go mam

Akwarium: 80x 35x 40cm - 112L

Obsada: Saulosi 2+3 i mlode osobniki

Podłoże: piach

Podmianki: ostatnio zaniedbałem akwarium ale zawsze co tydzień max 2 tygodnie

Obsługa: raz na pół roku przeczyszczę go raczej z nudy niż z konieczności

Słyszalność: filtra nie słychać odkąd wymieniłem wirnik który pękł.

Opinia: Filtr jest dobry ale do 112l. za słaby musiałem dołączyć kaskadę FZN2 aby syfy moich pielęgnic były opanowane

Wady:węże są strasznie sztywne

 

Co do tego tematu super pomysł tylko mnie dziwi jedno dlaczego mi go nie podesłaliście wcześniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Filtr : HW-302

Akwarium : 80x35x40cm - 112L

Obsada : 4xguramii dwuplam., 3xzbrojnik nieb., 4xmieczyk, 4xkirysek pstry, 2xkiryśnik czarnoplamy

Podłoże : Żwir

Podmianki:+/- 1 tyg, ok. 15-20%

Filtr : Czyszczony co ok. 2-3 miesiące

Słyszalność: praktycznie bezszelestny (może jak się bliżej przyłoży ucho to coś tam słychać

Wady: to na pewno jakość plastikowych złączek mogła by być lepsza

Zalety: cena, pojemność filtracyjna, bezawaryjność.

Filtr jak za tą cenę rewelacja (ok 120zł 1,5roku temu). Po około 18 miesiącach używania mogę powiedzieć , że za te pieniądze nie mogłem lepiej wybrać . Niedawno nabyłem tetrę ex700 (ulepszony model, tzn. dodatkowe uszczelki itp.)za dwa razy większą kasę i jeśli chodzi o poziom głośności to tetra jest minimalnie cichsza i trochę jakby lepiej pompowała wodę. Ale mam ją od niespełna 3 tygodni więc coś więcej będę mógł powiedzieć za kilka tygodni.

A wiec po kilku miesiącach mogę napisać że filterek nie jest zły- czyszczenie co ok. 2 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtr: Hailea 50-80

Akwarium: 60x30x30 = 54L

Obsada: para platek, 2 kiryski (WIEEM), xx gupików (dorosłych 8 + młode)

Podłoże: Bazaltowy żwirek średnio gruby

Podmianki: Ok. 1/5 cotygodniowo

Filtr: trzeba czyścić min. raz na tydzień!

Słyszalność: "bzyczy", z deszczownią i bez pokrywy szumi potężnie

Wady: ogólnie fatalny, wysiada po 2 miesiącach :x

Zalety: Cena, dobre napowietrzanie, szybko klaruje wodę przy zabrudzeniach

Filtracja za pomoca gąbki i węgla aktywnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : AQUA SZUT TURBO 550 - podłączona deszczownia.

Akwarium : 54 litry.

Obsada : zwinnik jarzeniec x 15 sztuk, X x krewetki rc i 3 filtrujące.

Podłoże : ziemia, węgiel aktywny, kamyki 3 - 5mm.

Podmianki: brak.

Słyszalność: słychać tylko wodę z deszczowni.

Czyszczenie: czyszczony co około 10 dni.

Wkłady filtracyjne: gąbka.

Podsumowując: woda w akwarium kryształ, minus jest taki ze zajmuje sporo miejsca.

 

 

 

Filtr: HBL-501

Akwarium: 54 litry

Obsada: zwinnik jarzeniec x 12 sztuk, X x krewetki rc, 5 x kirysek spiżowy.

Podłoże: ziemia, węgiel aktywny, kamyki 3 - 5mm wymieszane z drobnymi dębowymi wiórami i drobnymi patyczkami.

Podmianki: brak.

Słyszalność: Ciszaaaa....

Czyszczenie: Działa 2 tygodnie i jeszcze nie czyściłem.

Wkłady filtracyjne: seryjnie była gąbka i węgiel aktywny w koszyczku, otoczony watą filtracyjną. Że było sporo miejsca na dodatkowe wkłady to dodałem więcej gąbki.

Podsumowując: woda kryształ, praca cicha, Póki co działa, jeśli się sprawdzi, kupie taki sam do 54 litrów o których pisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : aquael fan 1 plus - podłączona deszczownia.

Akwarium :63 litry.

Obsada : ciut za duża.

Podłoże : żwir bazaltowy

Podmianki: co tydzień.

Słyszalność: poczatkowo bezgłośny, po pół roku zaczął bardzo lekko buczeć.

Czyszczenie: czyszczony co około 2 tygodnie.

Wkłady filtracyjne: gąbka.

Podsumowując: woda w akwarium czysta ( w skali 1-10 gdzie 10 to destylka jakies 8), minus - szybko się zapycha.

 

Filtr : Hydor Prime 10 - podłączona deszczownia.

Akwarium :63 litry.

Obsada : ciut za duża.

Podłoże : żwir bazaltowy

Podmianki: co tydzień-dwa.

Słyszalność: bardzo cichy szum, wykrywalny tylko w nocy, nie przeszkadza w spaniu 3 metry od filtra, ale pod głową bym go nie postawił.

Czyszczenie: raz na 2 miesiące.

Wkłady filtracyjne: gąbka, zeolit, keramzyt, włóknina.

Podsumowując: woda w akwarium bardzo czysta ( w skali 1-10 gdzie 10 to destylka jakies 9)

 

Filtr : Sera fil 60

Akwarium :43 litry.

Obsada : kolcobrzuch karłowaty 1+1,krewetki 10.

Podłoże : ada africana

Podmianki: co 3 tygodnie.

Słyszalność: głośno warczy,o spaniu w tym samym pomieszczeniu można zapomnieć.

Czyszczenie: jeszcze nie czyszczony.

Wkłady filtracyjne: gąbka, sera siporax,.

Podsumowując: woda w akwarium bardzo czysta ( w skali 1-10 gdzie 10 to destylka jakies 9).

 

Filtr : Hailea 106

Akwarium :25 litrów.

Obsada : narybek skrzeczyków pręgowanych 18 sztuk.

Podłoże : piasek

Podmianki: co 4 tygodnie.

Słyszalność: buczy, wpada w rezonans, spaniu w tym samym pomieszczeniu można zapomnieć.

Czyszczenie: co 2 tygodnie.

Wkłady filtracyjne: gąbka, zeolit,prefiltr na wlocie.

Podsumowując: woda w akwarium względnie czysta ( w skali 1-10 gdzie 10 to destylka jakies 6).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : EHEIM PROFESSIONEL 2224

Akwarium : 160 litry potem 250

Obsada : gupiki, molinezje, kiryski

Podłoże : żwir bazaltowy

Podmianki: co tydzień 20%

Słyszalność: po 4 latach nadal go nie słychać !

Czyszczenie: czyszczony co około 6 miesięcy

Wkłady filtracyjne: gąbka + ceramika

Podsumowując: woda w akwarium czysta, jedyny minus dla mnie - to małe ciśnienie wody. Zdecydowany + to wymiary filtra.

 

Kiedyś miałem fluwala 204 w akwa 250 litrów.

Obsada: Paletki

Częściej go czyściłem [ raz w miesiącu ] zdecydowanie głośniejszy, za to ciśnienie wody zdecydowanie silniejsze, grube węże doprowadzające wodę do akwa. Po 2 latach wirnik był tak głośny, że musiałem go wymienić.

 

 

Miałem też fluwala 304 - po tygodniu go sprzedałem bo mi na nerwy działał swoją pracą i kupiłem EHEIM, który jest do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : JBL e900

Akwarium : 150x61x36

Podmianki: Praktycznie ostatnio nie robiłem, bo zapominałem

Filtr : Czyszczony nie był od kiedy zbiornik jest zalany, a woda jest czysta. Widać czasami delikatne pływające syfki, ale po dodaniu gąbki na głowice od hydroponiki powinno się ładnie wyklarować

Słyszalność: Tego Nie słychać w ogóle

Polecam ten filtr do zbiorników 200-350L (biorąc pod uwagę długość zbiornika nie większą jak 120cm), Jeżeli nie przesadzicie z obsadą, to wystarcza spokojnie.

Niestety jestem innego zdania o JBL seri 900.Jeśli się nie mylę ten filtr ma 460l/h z wkładami czystymi ,więc nadaje się jedynie do 80-100l akwarium.Przepływ 900l/h to wydajność wirnika bez wkładów filtracyjnych.

Mój JBL Cristal Profi e901 greenline ,niby to samo,miej wat poboru mocy.Filtr jak dla mnie jest głośny buczy sobie ,kolega ma JBL 1500 i tak samo chodzi jak mój.Moje akwa to 80x26x40 i chodzi na pełen ful,pralki nie widać.Żeby woda była kryształ założyłem watolinę pod gąbki na pre filtrze.Rybki mam małe i mało a kupy muszę zbierać odmulaczem przy podmiankach ,bo filtr ich nie wciąga .Jest co zbierać.

Moja ocena dla tego filtra to -3 ,osobiście nie polecam. Minusem jest jeszcze pękający wirnik,co prawda mi jeszcze nie pękł,mam filtr nie długo i może dlatego. :geek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr : Aquael Minikani 80

Akwarium : 38x19x25 (16L)

Podmianki: 5L/tydzień

Filtr: Jeszcze nie czyszczony. Odpalony przedwczoraj i odrazu widać różnicę woda jest czystsza, syfki z dna gdzieś zniknęły. :)

Słyszalność: Nie słyszalny. Pompę mam zaraz przy kubełku, położyłem tam kawałek starej podkładki pod awka. żeby pompa nie dotykała szafki. Jak dotyka to przechodzą wibracje i minimalnie brzęczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr : Aqua Szut Turbo N550

Akwarium : 63l (60x30x35)

Obsada : 8 razbor klinowych, 6 kirysków pand i harem gupika + ślimaki

Podłoże : żwirek 2mm

Podmianki: Co tydzień 20-30 %

Słyszalność: Nie słychać wogóle

 

+:

1. Doskonale utrzymuje klarowną wodę.

2. Nadaje się doskonale do akwariów ok. 40-80l

3. Jest cichy.

4. Nie ma w nim nigdy usterek.

5. Nie trzeba często przeczyszczać, pod warunkiem że nie ma wkładu z włókniny

6. Minimalny pobór mocy-4W.

 

-:

1. W zakupionym filtrze jest włóknina, która zapycha się co 2-5 dni, więc trzeba lecieć do zoolka żeby wymienić na lepszy wkład :D

2. Jest dość drogi.

3. Zajmuje sporo miejsca w akwarium.

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego filtra, polecam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtr : AquaEl FAN2 plus, pobór mocy 5,2 watt

Akwarium : 60x 30x 40cm - 72 l

Obsada : 5 razbory klinowe, 11 neon inessa, 5 kirysek pstry, 10 krewetek red cherry., 1 samiczka gupika, 15 narybek gupika w kotniku

Podłoże : żwir rzeczny, bazalt

Podmianki:co 1 tydz., ok. 20-25%

Obsługa : Czyszczony co ok. 1 miesięc choć niekoniecznie

Słyszalność i uwagi : Kompletnie niesłyszalny, chyba że włączy się napowietrzanie, woda rewelacyjnie czysta, wadą dla mnie jest to że ciut za duży gabarytowo do mojego zbiornika. Zaletą jest wysoka jakość wykonania, plastiki są w miarę elastyczne, ciężko je połamać. Bezawaryjna praca. Jedyne co to robi za duży wir w 72L

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój pierwszy post od razu w tym dziale:

Filtr : Eheim 2012

Akwarium : 60x 30x 40cm - 72 l (działa od 14 dni)

Podłoże : JBL manado

Rośliny: Rotala rotundifolia, Hemigraphis repanda, Hygrophila thailand, Echinodorus Blehera

Grzałka: Newwat 75W

Obsada: 15 Neon innesa, 7 amano, 2 filtrujace

Podmianki:co 1 tydz., ok. 20 %

Obsługa : Czyszczony po 10 dniach

Słyszalność i uwagi: Cichy, łatwa obsługa i czyszczenie. Wylot 1cm pod powierzchnią dół 1 cm nad dnem. Ładnie czyści ale...

Za duży do tego akwarium, jak bym nie ustawił wylot to mam rzekę albo pralkę, można kręcić filmy katastroficzne a ustawiony na minimum, przy max to można ścianę oblać :). Dysza w tym filtrze jest beznadziejna - brak możliwości zamontowania czegokolwiek żeby rozproszyć strumień wody. Na tyle mnie zdruzgotał filtr, że zaraz jadę po jakiś kubełkowy. podejrzewam że przy akwie powyżej 112l (min 80 cm dł) działałby idealnie.

 

8 godzin później: filtr kupiony JBL CristalProfi e701 teraz pracują oba, za dwa tygodnie wyciągam Eheima -jak są chętni to odsprzedam.

 

Jak pisze pokson poniżej faktycznie uszczelki są cieniutkie, ale u mnie nie ma przecieków - wcześniej bardzo dokładnie sprawdzałem ich ułożenie.

 

21.08.2012

Eheim-ponownie pracuje już dwa tygodnie, zbiera bakterie do nowego 200l-jest świetny, cichy, wydajny, łatwy w czyszczeniu-spore gabaryty

JBLe701- pracuje już pół roku, 3 razy zaglądałem kontrolnie, raz czyszczony(gąbka). Cicha praca (zero słyszalności), wydajny (przepływ mimo zabrudzenia rurek jest dobry), do 72l jest ponad normę-trzeba dobrze pokombinować żeby nie robił pralki w akwarium.

 

21.09.2012

JBL e701 sprzedany, wcześniej czyszczone węże i górny kosz. Stan wkładów super, praca w tym czasie niezawodna, cichy nadal. I tak byłem z niego zadowolony, że kupiłem do nowego zbiornika (200l malawi) JBL e901 gdzie Eheim porównywalny kosztowałby 2,5 raza więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : JBL e1500

Akwarium :375l

Obsada : Gurami mozaikowy (parka), 18 neonków, 5 glonojadow syjamskich

Podłoże : troche większy piasek

Podmianki: akwa jest nowe i podmianka była jedna po tygodniu od zalania

Słyszalność: dla mnie niesłyszalny, ale to już każdy użytkownik sam oceni.

Czyszczenie: ?

Wkłady filtracyjne: oryginał.

Podsumowując: Wszystko ok poza przeciekiem. Moim zdaniem filtr jest zaprojektowany dobrze poza grubością uszczelek. Są one po prostu za cienkie. Osobiście nie mam zamiaru oddawać filtra na gwarancje. Po prostu "dodam" małą warstwę silikonu na uszczelkę tak żeby wszystko przylegało jak powinno.

Moja ocena w sali 10 to 8 za uszczelnienie, z którym, na szczęście, łatwo można sobie poradzić samemu. Wystarczy "dodać" trochę silikonu na uszczelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : AquaSzut N500, pobór mocy 2,5 watt

Akwarium : 60x 30x 40cm - 72 l

Obsada : 5 razbory klinowe, 11 neon inessa, 5 kirysek pstry, 10 krewetek red cherry., 1 samiczka gupika, 15 narybek gupika w kotniku

Podłoże : żwir rzeczny, bazalt

Podmianki:co 1 tydz., ok. 20-25%

Obsługa : jeszcze nie czyszczony, media to bioceramika 60%(dół) i 40% gąbki (góra).

Słyszalność i uwagi : Po zbliżeniu się słychać jego pracę a to zapewne dlatego, że opiera się o akwa i całość delikatnie wibruje. Woda w akwarium widzę że będzie piękna, bo nie mogę powiedzieć narazie że jest ideał ponieważ filtr nie dojrzał (mam go tydzień), ale się klaruje. Ma przeźroczystą obudowę co pozwala na stwierdzenie czy jakieś żyjątka się nie wciągnęły (przez to już uratowałem krewcie i gupiczka po czym założyłem prefiltr z gąbeczki) Nie zajmuje miejsca w zbiorniku. Nie robi zbędnego wirnika w akwa, pięknie zaciąga brudy no i ten pobór mocy ;) bezproblemowa regulacja przepływu na czas karmienia bądź podmianek wody... Robi się Fajnie :mrgreen:

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR8MWw1ONFfBrXEuZ8FnJeh_w4p7YML8Le_BUWwsfK70x3v1njZwQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL e901 greenline

 

Niestety filtr ten nie jest niesłyszalny. W miejscu gdzie jest cicho (tło akustyczne jest niskie) słychać buczenie cewki i wirnik. Jak się trochę zamuli (po ok 2 tyg) trochę cichnie ale nie zupełnie.

Co do filtracji to b. dobry filtr. Zarówno jako biologiczny jak i mechaniczny. Duża wydajność przepływu i pojemność kubła.

Filtr reklamowałem i drugi chyba mam lepszy (większy) przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...