Skocz do zawartości

Przykładowi mieszkańcy akwarium ok. 20-35L


Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pomyślałem że warto założyć taki topic gdyż ludzie zaczynający z akwarystyką nie są przekonani do dużych zbiorników i ich pierwszym akwarium jest właśnie coś z przedziału 20-35L.

 

Oczywiście łączenie gatunków ryb jest trudne w tego typu zbiornikach z powodu wielkości-litrażu, aczkolwiek myślę że w baniaku ok. 35L można już pomyśleć o 2 gatunkach rybek. Oczywiście nie wszystkie kombinacje są możliwe (np. bojownik z drobniczkami).

 

 

:arrow:Gupik Endlera - Poecilia Wingei

Dorasta do ok. 2,5cm Samiec, 4cm samice

Ryba ta się nadaję już do zbiornika około 20L (długość min.30cm), w takim zbiorniku można trzymać 1 harem (1+2)

 

:arrow:Drobniczka - Heterandria formosa

Dorasta do ok. 1,5cm Samiec, 3,5cm samice

W zbiorniku o długości 30cm i litrażu ok. 20L można sobie pozwolić na proporcje jak u Gupika endlera, czyli 1+2

 

:arrow:Razborka Boreańska - Boraras Brigittae

Dorasta do ok. 1,4-1,7cm

Mimo małych rozmiarów powinno się je hodować w zbiorniku o długości minimum 40cm ponieważ nie dość ze jest to ryba stadna i powinno być ryb min. 6-8szt to jest bardzo ruchliwym gatunkiem, potrzebującym miejsca do pływania.

 

:arrow:Gupik(Pawie oczko) - Poecilia reticulata

Dorasta do ok.3,5cm samiec, 5cm samice

Jako że ryba rośnie w miarę duża, minimalnym zbiornikiem dla hodowania tego gatunku można nazwać "standardowe" 25L o wymiarach 40x25x25, w takim zbiorniku można już trzymać harem 1+2 , lub 3-4 samce bez samic

 

:arrow:Bojownik - Betta splendens

Dorasta do ok. 5-6cm Samiec, samica do ok.4cm

Ta ryba nadaje się już do zbiornika o ok. 20L i długości 35cm,w takim zbiorniku niestety można trzymać tylko 1 samca, bez samic

 

:arrow:Neon Zielony - paracheirodon simulans

Dorasta do ok. 3,5cm

Jako że jest to stadna rybka i przydało by sie trzymać z 8szt minimum, to zbiornik musi mieć z 45cm minimalnie.

 

:arrow:Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe

Dorasta do ok.6cm samiec, samica do ok. 5cm

Różne strony internetowe podają że harem 1+2 można już trzymać w zbiorniku ok.30cm, myślę że to przesada.

Minimalna długość zbiornika dla tych ryb powinna wynosić ok. 40cm

 

:arrow:Kirysek Pigmej - Corydoras pygmaeus

Dorasta do ok. 2,5-3cm

Dla 5-6szt tych ryb już 25L o wymiarach 40x25x25 jest odpowiednie

 

:arrow:Szczupieńczyk karłowaty – Aplocheilus annulatus

Dorasta do ok. 4cm samiec, 3-3,5cm samica

Zbiornik o długości 40cm jest odpowiedni dla trzymania haremiku (1+2/3) tych ryb

 

Lista będzie ciągle rozbudowywana, dojdzie również lista propozycji łączenia różnych gatunków ryb.

Jeżeli temat okaże się pomocny, to można go przykleić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do proporczykowców to mogę powiedzieć, że 25 l to jednak trochę za mało jak na te rybki. Sam, sprawdzałem ;) miałem parkę. Wnioski są takie, że przy jednej samicy agresywny samiec ją zamęczy a harem to zbyt dużo jak na takie małe akwarium. Mimo sukcesu w postaci narybku w kranówie mogę stwierdzić, że te rybki potrzebują minimum 45 litrów ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

PŁASZCZKA, masz zakaz ode mnie dodawania jakich kolwiek informacji w tym topicu!

Nie dość, że robisz bałagan złymi informacjami, to dodajesz bez sensu jakieś zdjęcie bojownika. Po co to wszystko?

 

Usunąłem 80% postów, gdyż nie pomagały, a śmieciły podklejony topic. Następnym razem proszę zobaczyć jak wygląda pierwszy post w tym temacie - porządnie, schludnie, jest czytelny - Tak ma być napisany każdy kolejny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tasman, opinie są różne, ja akurat trzymałem harem z powodzeniem, nie było przykrych zdarzeń.

Tak samo można powiedzieć o np pielęgniczce kakadu, raz sie trafiają dzikusy, a raz spokojne baranki ;)

Ja ponawiam próbę z Kap Lopezami właśnie w haremie 1+2. Zobaczymy co z tego będzie. Pytałem hodowców i potwierdzali, to co piszesz. Natomiast odnośnie sytuacji która wystąpiła u mnie to zgodnie stwierdzili, to był jakiś przypadek bo niby samiec proporczykowca nie zamęczy samicy tak jak bojownik ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Po przejrzeniu kilku różnych for internetowych mam wątpliwości co do proponowania muszlowców do tak małych zbiorników. Z tego co przeczytałem najlepiej trzymać muszlowce w zbiornikach większych niż 54l. Jeśli nawet gdzieś polecają muszlowce do 30l to mowa jest o następujących gatunkach:

- Lamprologus ocellatus (Muszlowiec wielkooki) - osobiście wydaje mi się, że gatunek ten nie nadaje się do takiego litrażu ze względu na swoją agresywność,

- Neolamprologus brevis (Muszlowiec krótki).

 

Oprócz tego nie spotkałem się z praktycznie żadną wypowiedzią, aby Neolamprologus multifasciatus (Muszlowiec wielopręgi) mógł być trzymany w takim zbiorniku.

 

Żeby nie było tylko marudzenia, może dorzucę inny gatunek, który ponoć można trzymać w takim zbiorniku - Microrasbora galaxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przez Ciebie gatunki najlepiej trzymać w 54-64L zbiornikach o długości minimum 60cm, a multiki są jednymi z najmniejszych muszlowców i 40cm zbiornik nadaje się na parkę pod warunkiem, że nie planujemy trzymać ich z zamiarem rozmnażania.

 

W takim zbiorniku młode nie bedą dorastać prawidłowo, a duże i częste podmiany mimo tego, że w rozwoju pomagają, to nie są zalecane w tak małych akwariach ze względu na możliwość zaburzenia funkcji biologicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

 

Btw. do takich zbiorników wg niektórych źródeł nadają się raczki miniaturowe, np.:

- Cambarellus texanus - 25 litrów na parę,

- Cambarellus sp. alabama - 15 litrów na parę,

- Cambarellus patzcuarensis "Orange" - 15 litrów na parę,

- Cambarellus puer - 15 litrów na parę,

- Cambarellus montezuma - 15 litrów na parę,

- Cambarellus chapalanus - 25 litrów na parę.

 

Oprócz tego zbiornik o pojemności 25l można przeznaczyć dla Pseudomugil gertrudae. Znalazłem informacje, że nadają się do zbiorników o pojemności nawet 10-15l, ale moim zdaniem to stanowczo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...