Skocz do zawartości

Start akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dwa lata minęły od mojego ostatniego akwarium. Kiedyś miałem dwa zbiorniczki: 15l + 56l, małe i może też dlatego zrezygnowałem, brak czasu itp itd. Od początku marca zaczął za mną chodzić pomysł odnowienia starego hobby. Przeglądałem aukcje internetowe dość długo aż trafiłem na odpowiednie akwarium za niską cenę. We wtorek/ środę jadę po nie, transport jakoś się zrobi, miejsce w mieszkaniu jest, ogólny zarys jak ma to wyglądać też jest.

 

Akwarium 240l ma wymiary:

dł: 100 cm

sz: 40 cm

wys: 60 cm.

 

Zarys jak to by wyglądało:

- Podłoże: ciemny piasek na to czarny żwirek bazaltowy

- Kamienie: granit szary i szaro- rudy umieszczone z prawej strony akwa aby tworzyły coś w rodzaju nasypu z kilkoma "jaskiniami", dziurami.

- Korzenie/ drewno: korzenie akacji lub jabłoni, i kawałki drzew takich jak brzoza, akacja, jabłoń jeżeli by można tego użyć w środkowej i lewej części

- Tło: mech przymocowany siatką (może być ogrodnicza zielona?) jeśli nie to bez

- Rośliny: hmm... Tutaj całkowicie jestem zielony. Z tyłu chcę jakąś wysoką trawę, po środku coś na max 7-10cm, z przodu mech się lub jakiś niski trawnik. Wolałbym nie stosować na razie CO2 lub ograniczyć do minimum.

 

Zbiornik odstałby 2-3 tyg bez mieszkańców. Później stopniowo byłaby wstawiana obsada. Mimo że to spory zbiornik to wolałbym mieć niewielkie ryby. Nie celuję w żaden biotop, raczej obsada mieszana, myślałem o:

Krewetki- pierwsze by weszły

Raczki- 4 szt

Neon Innesa- ok 15-20 szt

Danio pręgowane- 7-10 szt

Brzanka brokatowa- 5 szt

Gupik- 7 szt (3+4)

Zbrojnik niebieski- 3 szt

Prętnik karłowaty- 1+2 szt

 

Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Teague CC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zarys jak to by wyglądało: - Podłoże: ciemny piasek na to czarny żwirek bazaltowy - Kamienie: granit szary i szaro- rudy umieszczone z prawej strony akwa aby tworzyły coś w rodzaju nasypu z kilkoma "jaskiniami", dziurami. - Korzenie/ drewno: korzenie akacji lub jabłoni, i kawałki drzew takich jak brzoza, akacja, jabłoń jeżeli by można tego użyć w środkowej i lewej części - Tło: mech przymocowany siatką (może być ogrodnicza zielona?) jeśli nie to bez - Rośliny: hmm... Tutaj całkowicie jestem zielony. Z tyłu chcę jakąś wysoką trawę, po środku coś na max 7-10cm, z przodu mech się lub jakiś niski trawnik. Wolałbym nie stosować na razie CO2 lub ograniczyć do minimum.

 

- odpuść żarny żwirek, zostaw sam piasek

-kamienie ok

-same korzenie, żadnych kawałków drzew

-mech może być przymocowany do siatki(w moim krewetkarium (dawno temu) miałem coś takiego i zdało egzamin), ale siatka w miarę drobna

-na tył, może pomyśl o nurzańcach b. szybko rosną

 

Co do obsady, to wymaga trochę zmian, ale zanim będzie mowa o niej to podaj parametry (Ph, KH, GH), jeżeli nie masz testów to ze strony wodociągów Twojej miejscowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest, podłoże jest, korzenie są w piwnicy czekają na obróbkę. Pytanie odnośnie korzeni: czy muszę je pozbawić kory? Czy jeżeli dobrze się je wymoczy w solance i wygotuje to może kora na nich zostać? Bo jak je pozbawię kory no to niestety ale będą zbyt jasne...

 

Podłoże ułożone, na dzisiaj koniec. Rośliny będą w czwartek. Prosiłbym o wypowiedzenie się na temat korzeni, czy da radę aby były wstawione w tej formie co na ostatnim zdjęciu (po kąpielach w soli i wrzątku)? Są to korzenie śliwy i jabłoni. Pozdrawiam

post-17417-0-89939800-1429526353_thumb.jpg

post-17417-0-82242900-1429526364_thumb.jpg

post-17417-0-29393900-1429541389_thumb.jpg

post-17417-0-51211800-1429541404_thumb.jpg

post-17417-0-62603600-1429541415_thumb.jpg

Edytowane przez Teague CC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywica nie rozpuszcza się w wodzie. Korzeń jak korzeń, jak nie pochodzi z trującej rośliny to się chyba nada. Chodzi mi o to, czy kora drzewa nie stymuluje rozwoju jakiegoś paskudztwa we wodzie.

Do baniaka kupiony filtr Aquael Turbo Filter 1500 + grzałka Aquael Comfort Zone 150W- wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywica nie rozpuszcza się w wodzie. Korzeń jak korzeń, jak nie pochodzi z trującej rośliny to się chyba nada.

Ale wydziela toksyczne związki i nie nadaję się akwa.

 

grzałka Aquael Comfort Zone 150W- wystarczy?

Grzałka może być za słaba, taką grzałkę miałem w 112l

 

Pytanie odnośnie korzeni: czy muszę je pozbawić kory?

Tak, powinieneś obedrzeć z kory, po pierwsze kora pod wpływem wody będzie się odrywała od korzeni i zaśmiecała akwarium a przy tym filtrze możesz nie wyrobić z czyszczeniem, po drugie między korą a drewnem mogą Ci się gromadzić siedliska bakterii, niekoniecznie pożytecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie co do podkładu pod roślinki.. Z tego co widziałem na zdjęciach użyłeś ziemi ogrodowej którą zasypałeś piaskiem tak ? Z mojego doświadczenia wiem ze to duży błąd. Ziemia za jakiś czas zacznie reagować z wodą i wytwarzać gazy które nie mają jak opuścić zbiornika przez piasek.

Z powodu tego błędu musiałem restartować zbiornik (wszystkie rośliny padały od korzeni). Po ruszeniu dna myślałem, że trupa tam zakopałem... smród w całym domu, odór był tak silny, że niemal nie zwróciłem obiadu.. Dzięki Bogu zorientowałem się w porę i uratowałem wszystkich mieszkańców mojego zbiorniczka :) od 4 miesięcy korzystam z podkładu akwarystycznego a na nim mam drobny żwirek, wszystko rośnie prawidłowo :) pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia była wilgotna, nie zaspywałem jej piaskiem bo miałem pewne wątpliwości czy coś tam nie zacznie żyć własnym życiem. Zasypałem wpierw brązowym podkładem- żwirkiem ok 1cm a później czarnym też ok 1cm. Niby nie powinno nic wypłynąć na wierzch i przepływ wody jako taki też na powierzchni ziemi ogrodowej jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Grzałka może być za słaba, taką grzałkę miałem w 112l

200 W mam w 280 L i jest wystarczająca, wszystko zależy od tego jaka jest różnica temp. w otoczeniu a w akwarium.

 

 

 

Tak, powinieneś obedrzeć z kory, po pierwsze kora pod wpływem wody będzie się odrywała od korzeni i zaśmiecała akwarium a przy tym filtrze możesz nie wyrobić z czyszczeniem, po drugie między korą a drewnem mogą Ci się gromadzić siedliska bakterii, niekoniecznie pożytecznych.

W 90 L nie mam okorowanych i nic złego nie zauważyłem, ani zabrudzenia filtra, ani odrywania, ani bakteri które źle by wpłyneły na obsadę.

 

 

 

od 4 miesięcy korzystam z podkładu akwarystycznego a na nim mam drobny żwirek, wszystko rośnie prawidłowo

I bez tego rośnie, a czy obsada szczęśliwa po takiej zmianie? Jak są to ryby denne i kopiące to nie sądzę.

 

 

 

Zasypałem wpierw brązowym podkładem- żwirkiem ok 1cm a później czarnym też ok 1cm. Niby nie powinno nic wypłynąć na wierzch i przepływ wody jako taki też na powierzchni ziemi ogrodowej jest.

Czyli na ziemi masz jakiegoś żwiru aż całe dwa centymetry... Powiem Ci szał... Potem dziwne że glony w akwarium nie do opanowania, bo ziemia oddaje do słupa wody pierwiastki jak chce i ile chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Korzenie z jakiego masz drzewa i jak długo są w zbiorniku

Prawdopodobnie dąb, ale nie jestem pewien, wyciągnięte z rzeki, na 100% liściaste. 1,5 roku się już u mnie moczy.

 

 

 

Myślałem że 2-3 cm wystarczą. Ile powinno być?

Jak masz żwirek to więcej, jak masz piasek to mniej. 5-6 cm.

Bez piasku też zapomnij o rybach dennych czy pielęgniczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc piach na górę... Bo w pierwszym poście obsada trochę by się zmieniła bo spojrzałem pod względem temp, pH, twardości wody i usposobienia.

Jakiś pomysł jak wrzucić czarny piasek na żwirek żeby na jasny piasek mi się nie wpitolił i żeby tam został jak włączę filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucałem wsypując do plastikowego kufla ok. połowę, po czym powoli zanurzałem kufel w akwa i rozsypywałem tam, gdzie potrzebowałem zrobić plażę na żwirku.

Sprobuję☺

Ale jakby to zabezpieczyć przed rybami ryjącymi żeby jasne i ciemne podłoża się nie wymiksowały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wysypiesz piasek na żwir dla ryb które przekopują podłoże to wystarczy zrobić prosty eksperyment. Wsyp do szklanki ziarna fasoli i ziarna ryżu, potrząśnij i zobacz które będą u góry. Tak samo zachowa sie piasek gdy ryby będą w nim kopać. Wszystko co wsypiesz znajdzie się pod żwirem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wysypiesz piasek na żwir dla ryb które przekopują podłoże to wystarczy zrobić prosty eksperyment. Wsyp do szklanki ziarna fasoli i ziarna ryżu, potrząśnij i zobacz które będą u góry. Tak samo zachowa sie piasek gdy ryby będą w nim kopać. Wszystko co wsypiesz znajdzie się pod żwirem.

 

Wiem, teraz to mam rebusa... Nie wciągnę 5 litrów żwirku żeby wsypać piasek bo mi ziemia ogrodnicza zacznie pływać i zapaprze całą wodę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, teraz to mam rebusa... Nie wciągnę 5 litrów żwirku żeby wsypać piasek bo mi ziemia ogrodnicza zacznie pływać i zapaprze całą wodę.

 Ile chcesz wsypać tego piasku ? chcesz się pozbyć całego żwirku ? ja spróbowałbym wyciągnąć jak najwięcej żwirku tak żeby powstała cieńka warstwa która nie pozwoli wypłynąć ziemi na powierzchnię. Następnie nasypałbym trochę piasku żeby mi uszczelnił wszystko i po mału wyciągałbym żwir :) może to i mordęga ale nic innego nie przychodzi mi do głowy :) oczywiście możesz też poczekać aż piach opadnie i wtedy wyciągać żwir  ^_^

Edytowane przez Marek Marecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mechanicznie? To chyba po ziarenku, bo jakąś łopatką zaraz się uszkodzi i ziemia wypłynie.
 

 

 

Jak zasypiesz piaskiem i trochę poruszasz to fizyka powinna zadziałać i żwirek powinien pójść w górę, a piasek w dół czyli zapobiegnie wypłynięciu ziemi. W miarę wyciąganie żwirku zawsze można dosypać piasku jeśli ziemia zacznie wypływać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...