Skocz do zawartości

laserx

  • wpis
    1
  • komentarzy
    8
  • wyświetleń
    18983

Odmulacz z odzyskiem wody


laserx

10918 wyświetleń

 Udostępnij

Po wielu próbach zrobiłem własny odmulacz z odzyskiem wody i chce podzielić się jego konstrukcją . Jako zbiornika na brudy użyłem zwykłego słoika po ogórkach około 0,5 L , jego nakrętkę trzeba było zmodyfikować gdyż cienka blacha poddawała by się deformacji . Na rynku daremnie szukać pojemnika szczelnego , przeźroczystego , taniego .

Materiały :

  1. słoik ~0,5L lub więcej (sklep spożywczy )
  2. wąż do benzyny i oleju fi 8/1,5mm ( sklep motoryzacyjny )
  3. 2 kątowniki do węża fi 10 wew , lepsza szczelność ( sklep motoryzacyjny )
  4. pompka zewnętrzna do wody AQNAEL MK-650 ( sklep zoologiczny )
  5. gąbka do filtra ( sklep zoologiczny )
  6. kawałek płyty pleksi grubości 2~3mm , na uchwyt ( zawieszkę ) pompy
  7. rurka z pleksi fi 14~20mm długość według potrzeby tzn. ponad wysokość akwarium (sklep zoologiczny dla wędkarzy lub jakieś opakowanie np. Po wielkim wiertle :) )
  8. pojemnik na filtr , gąbkę , np. plastikowa buteleczka ( wkład do świecznika )

Potrzebne będą jeszcze elementy ( łączniki ) wykonane na tokarce zrobione np. z Boracetalu jakiś prętów plastikowych . Nie będę się szczegółowo rozpisywał , chodzi o ideę .

 

Działa idealnie

 

 

60L

Tetratec 700

buczek

LED R/G/B/W 80szt.

3 Danio

7 Gupików

4 Mieczyki

3 Zbrojniki

 Udostępnij

8 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Wszystko pięknie, tylko po co? Zrobiłeś filtr, a nie odmulacz. Proces odmulania polega na zebraniu syfu z dna akwarium i usunięciu przy okazji pewnej ilości wody, celem jej dolania. 

W Twoim projekcie musisz "odmulić", wyczyścić filtr "odmulacza", po czym wężem spuścić trochę wody z akwarium żeby ją podmienić.

Normalnie wsadzasz wąż ściągasz syf, wylewasz wodę z syfem i dolewasz wodę.

 

Dodałeś sobie pracy i niepotrzebnego wydatku na to urządzenie. Ale oczywiście plus za pomysł i realizację.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Tak właśnie "Proces odmulania polega na............" , tylko jak się ma baniak 60 L to zanim oczyszczę dno to mi pół wody zejdzie , około 6 litrów na 30sec. przy wężyku fi 10mm.wew .  to bym miał około 60 sec. czyszczenia  i 20% wody zejdzie  , a tak zejdzie tylko tyle co w słoiczku i rurkach , poza tym czas czyszczenia jest praktycznie nieograniczony . Co do wyczyszczenia filtra odmulacza to przy całej frajdzie czyszczenia dna nie stanowy żadnego wyzwania . A kto powiedział że w odmulaczu nie może być filtr :) . Co do pracy i wydatków to powiem ( napisze ) tak , praca była zarąbista i świetnie się przy tym bawiłem , dlatego kosztami się nie za bardzo przejąłem ,  jedynie pompka była droga ale miałem już ją wcześniej , więc ją użyłem bo ją miałem , a co do reszty to w 20~30zł się zmieści i ogórków sobie można pojeść   :).     I dziękuję za plusa

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza

Tak właśnie "Proces odmulania polega na............" , tylko jak się ma baniak 60 L to zanim oczyszczę dno to mi pół wody zejdzie , około 6 litrów na 30sec. przy wężyku fi 10mm.wew .  to bym miał około 60 sec. czyszczenia  i 20% wody zejdzie  ,

To czy nie taniej po prostu kupić cieńszy wąż? Miałbyś więcej czasu;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

"To czy nie taniej po prostu kupić cieńszy wąż?" jeszcze taniej będzie jak się akwarium zlikwiduje , a cieńszy wąż = mniejszy przepływ wody = słabe zaciąganie (zasysanie), i trzeba podczas takiego zabiegu kontrolować by ze zbiornika do którego woda spływa się nie przelała :) . Powstanie przedstawionego urządzenia , nie ma na celu zrewolucjonizować proces czyszczenia akwarium ,  a jedynie przedstawić sprawdzony pomysł , z którego jestem najbardziej zadowolony , po wielu różnych próbach czyszczenia , nawet tych proponowanych . Oczywiście każdy sposób jest dobry , o ile efekt końcowy jest zadowalający . Mnie zadowala mój sposób :) .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobry pomysł,choć też skomplikowany,nie byłoby prościej gdyby-brudy pobierane z dna akwarium przpływały przez filter zrobiony np.z kotnika i który byłby zawieszony wewnątrz akwarium?woda przenika syf zostaje na wacie lub gąbce i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza

Owszem to też sposób , lecz dostrzegam pewne problemy . Jak syf przytka wkład czyszczący to zacznie się woda z syfem przelewać z powrotem do akwarium i trzeba będzie często chlapać wodą wokół akwarium wyciągając wkład lub cały np. kotnik . A podstawowy problem to pompka która to w takim układzie musiała by zaciągać syf wraz z kamyczkami , roślinkami , rybkami itp.. dla pompki i reszty skończyło by to się tragicznie :) , bo nie widzę innego sposobu zassania wody z dna do komory czyszczącej wewnątrz akwarium . Przez każdą pompę woda musi przepływać już oczyszczona . Ponadto jest istotna sprawa z czyszczeniem dna w ten sposób , moje urządzenie nie powstało do regularnego sprzątania a jedynie do (doczyszczenia) i to tylko po wcześniejszej podmianie wody , by związki amoniaku i tym podobnych nie wprowadzać z powrotem do akwa . To też ( odkurzacza ) używam sporadycznie i tylko po podmianie . Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...